Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

zihinsel engelliler sınıf yönetimi

Özel eğitim sınıflarındaki sınıf yönetimi hakkında bilgi almak istiyorum.İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.
16-03-2005
Zeynep Duray DİZDAR
İşitme Engelliler Öğretmeni
Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.
15 Yanıt
ben özel eğitimle ilgili hem türkçe hem de yabancı kaynakların bir klistesini derlemeye çalışmıştım bu sitemizde de yayımlandı. isterseniz o makalelere bakarak daha ayrıntışlı bir bilgi alabilrsiniz.
15-08-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

Nimet Hocam merhaba size katılıyorum kaynak taraması konusunda çünkü burada bir veya iki kelimeyle anlatılıp uygulanacak bir durum değil,tabi burada arkadaşımızın ne öğrenmek istediği de çok önemli  özel sınıflarda sınıf yönetimi sorusu yöneltildi  bir çoğumuz sınıfta davranış değiştirme üzerinde durduk....Öğrenmek istediğimizi açık ve net bir şekilde ifade edersek daha sağlıklı sonuçlara ulaşacağımızı düşünüyorum...
15-08-2005
Sinem HAZAR
Özel Eğitim Öğretmeni

merhaba

sınıf yönetimi ve davranış değiştirme konularında ayşegül hanımın söylediği kaynak başta olmakla beraber buna benzer pek çok kaynak mevcut.öncelikle bu kaynaklardan faydalanıp, ötesinde fikir paylaşımına gidilmesinin daha doğru olacağını düşünmekteyim. aksi halde kaş yaparken göz çıkarmamak gerekir. hele hele özel eğitim alanında malesef bu çok yaygın.herkes her konuda uzman çünkü...

saygılar

15-08-2005
Nimet BARAN
Özel Eğitim Uzmanı

merhaba okuduğum mesajlar içinde "bir özel eğitimci diliyle" en işlevseli sizlerin mesajlarıydı. serdar beyin önerdiği bilgilere ek olarak karşılaşılabilek problem durumlara karşı ek düzenlemeler yapılarak amaçlarımıza ulaşılabilir. Ayrıca Ayşegül hanımın önerdiği kitaplara ek olarak piyasadaki diğer değerli hocalarımızın kitap ve Cdleri bilgilerimizi pekiştirerek rehberlik edebilmektedir. bütün bu yazılanlara ek olarak düşüncem: Çocuklarımız hangi engel türünden olursa olsun sık öğretmen değişimi, özel durumlarınızdan dolayı öğretime verilen aradaki geçen zaman, iki öğretmen çalışılıyorsa öğretmenlerin farklı tutumu ve çalışma sistemi yönetimi ve yöntemleri etkilediği kanısındayım.

03-08-2005
Şeyda ARAS
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

AGZINIZA SAGLIK EN DOĞRU CEVABI VERDİNİZ SINIF YÖNETİMİ 5 SATIRLA ANLATILACAK BİR KONU DEĞİL Kİ
29-06-2005
Fatih AKA
Özel Eğitim Öğretmeni

Zihinsel engellilerle ilgili sınıf yönetemi konusunda ayrıntılı bilgiye ulaşabilmeniz için Prf. Dr. Mehmet Özyürek"in sınıf yönetemi ve sınıfta davranış değiştirme kitaplarından yararlanmanızı tavsiye ederim.
15-04-2005
Ayşegül GÜNGÖR
Özel Eğitim Öğretmeni

MERHABA CANIM BEN İŞİTMEDEN MİNE MEZUN OLDUĞUMUZDAN BERİ GÖRÜŞEMEMİŞTİK. TELEFONUNU BIRAKIRSAN ARARIM. BENDE SENİ MERAK EDİYORDUM. (HATIRLAMAN İÇİN: MİNE, MERTÜL, ELİF, UMUT, NESRİN , HASAN MURAT..... MİNE GÖBEL NOT: BURASININ BU KONULAR İÇİN OLMADIĞINI BİLİYORUM AMA ARKADAŞIMLA 5 YILDIR GÖRÜŞMEMİŞTİM.
24-03-2005
Mine KİZİR
İşitme Engelliler Öğretmeni

sınıf içerisinde çocukların davranışlarını kontrol altına almak var olan davranış problemlerini sona erdirmek ve çocuğun sınıf içi kurallara uymasını sağlamak bazen uzun bir zaman alabilmektedir.Çocukların sınıf içerisindeki davranışarını kontrol altına almak için problem davranış gösteren öğrencinin problem davranışına yönelik o an olumlu bir davranış gösteren bir öğrenciyi model olarak gösterip pekiştirebilir ve uygun davranışın bu olduğunu gösterebilirsiniz.sınıf içerisnde pekiştireç tablosu hazırlayarak uygun davranış sergileyen çocuklara yıldız vererek hafta sonunda en çok yıldız alan çocuğu ödüllendirebilirsiniz, sınıf içi kuralları gösteren resimli kartlar hazırlayarak öğrencilere nasıl davranmları gerektiğini söyleyebilirsiniz,birincil pekiştireçler verebilirsiniz ,pekiştireç tarifeleri uygulayabilirsiniz.Ben sınıf içerisnde bu yoları deneyerek başarılı oldum size çalışmalarınızda başarılar şimdiden kolay gelsin. 
21-03-2005
Serdar ÜN
Özel Eğitim Öğretmeni

Egitim sistemi

 

Bir gün ormandaki hayvanlar bir araya gelip okul açmaya karar verdiler. Bir tavşan, bir kuş, bir sincap, bir balık ve yılan balığı yönetim kurulunu oluşturdu. Tavşan, müfredatta koşmanın bulunmasını istemektedir. Kuş, uçmanın dahil olmasını, balık yüzmenin dahil olmasını ve sincap, ağaca tırmanmanın mutlaka zorunlu dersler arasında olması gerektiğini söylemektedir. Bütün bunları bir araya getirip, bir müfredat programı yaptılar ve bütün hayvanların bu dersleri görmesini istediler. Tavşan koşu dersinden A alıyor olmasına rağmen, ağaca tırmanmak onun için çok ciddi bir sorundu. Sürekli kafa üstü düşüyordu. Bir süre sonra beyni hasar gördü ve eskisi gibi koşamadı. Artık koşuda A almak yerine, C alıyordu. Ve tabii, ağaç tırmanmada ise her zaman zayıf alıyordu. Kuş, uçmada çok başarılıydı, ama sıra toprak kazmaya geldiği zaman, o kadar başarılı değildi. Sürekli gagasını ve kanatlarını kırıyordu. Bir süre sonra toprak kazma notu hala F olmasına rağmen, uçma notu C' ye düşmüştü. O' da ağaca tırmanmada çok zorlanıyordu. Sonuçta sınıf birincisi olan hayvan her şeyi yarım yapabilen, geri zekalı yılan balığı oldu. Ancak eğitimciler çok mutluydu, çünkü herkes bütün dersleri görüyordu. Ve buna "geniş tabanlı eğitim sistemi" dediler.

21-03-2005
Belirtilmemiş

söyleminiz kısmen doğru ancak sözkonusu işitme engellilerin eğitiminde kullanılan işaret yöntemi, doğal sözel işitsel yötem, total yöntem veya iki dil yöntemi olunca görülür ki bunlar sınıf yönetimini pek etkilemez. Yani sınıf içi planlama ve düzenlemeyi, kuralları, zamanı etkili kullanmayı sıra alma davranışını yerleştirmeyi kullandığınız yöntemlerle değil ortaya koyduğunuz yönetimle gerçekleştirebilirsiniz. Tecrübeli bir özel eğitimci olarak söylüyorum bunları. çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılar dilerim.
21-03-2005
Belirtilmemiş

Bir öğretmen sınıfı yönetmek için varolan yöntemleri kullanmak zorundadır,  bu anlamda;yöntemler  sınıf yönetiminin içindedir zaten.Tecrübeli özel eğitim öğretmenlerinden faydalanmak istiyorum,ilgilenenlere teşekkür ediyorum.
21-03-2005
Zeynep Duray DİZDAR
İşitme Engelliler Öğretmeni

Siz yönetimle mi ilgili yoksa yöntemle mi ilgili bilgi almak istiyorsunuz. M.Serdar Bey'de yöntemle ilgili cevap yazmış.
20-03-2005
Belirtilmemiş

bu konuda oldukca çok yöntem var öncelikle hepsini bilip pratikte uygulayabilmeniz önemli. şahsen ise dönüştürüle bilir sembol pekiştireç sisteminin işinize yarayacağını düşünüyorum iyi çalışmalar
20-03-2005
M. Serdar KAYGISIZ
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Zeynep Hanım sınıf yönetimiyle ilgili bir soru yöneltmiş ama Önder bey sınıf içinde kullandığı yöntemi cevap olarak sunmuş. Yönetimle yöntem birbirinden farklı şeyler.
19-03-2005
Belirtilmemiş

Kendim adima cevap verecek olursam derslerde dramatizasyon yön.çok s1k kullaniyorum.hem çocuklar için egitici hem de zevkli oluyor.tabiki bol miktarda pekistireçlerinde verilmesi hedefimize ulasmm1zda bizlere çok yardimci oluyor
19-03-2005
Önder ŞANLI
Özel Eğitim Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.