Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

zihinsel engelli çocuk sahibi olmak

öncelikle merhaba.ben sanırım bir zihinsel engelli çocuk annesi adayıyım.henüz teşhis koyulmasada iki yaşını bikaç gün sonra kutluyacağımız oğlumda mental ve motor gerilikler var.nisan 2005 doğumlu olmasına rağmen emekleme yok.tapşin yada el sallamada yok.4 aylıktan beri yaptırmaya çalıştığımız herşeye kafasını sağa sola sallayarak itiraz ederdi.durumu ile ilgili özet bu şekilde. şimdi benim sorularım 1-devletin, oğlumun eğitimi için sağladığı olanaklar nelerdir? 2-eğitim için hangi kuruma gitmek gerekir? 3-gidilecek kurumun hangi özelliklere sahip olması gerekir? 4-aylık ders saati nedir? 5-çocuğumu 3 yaşında kreşe verebilirmiyim?kabul edilmeme gibi bir durum olursa ne yapmalıyım? 6-bakımıyla ilgili devlettten ne gibi yardım alabilirim? cevaplarınız için teşekkür eder,tüm engelli ailelerine ve bu mesleğe gönül verenlere kolaylıklar (gelsin)diliyorum. toprak
09-04-2007
Serpil BAŞAK
Diğer
Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.
6 Yanıt
6 yaşında engelli bir çocuk annesiyim öncelikle allah hepimizin yardımcısı olsun.zor ama bir o kadarda özel benim oğlum özel bir çocuk ona bakan anne olarak kendimide özel anne olarak nitelendiriyorum.devletin sunduğu imkanlardan yararlanmaya çalışıyoruz ama ne derece yeterli tartışılır.
03-05-2007
Canan ÇELİK
Diğer

ne yapabilirim, ne yapabiliriz, neler yapılabilinir.inanın kabullenip kabullenemediğimi bile düşünmedim.hep ne yapabilirimin peşindeyim.ama maalesef olanakların çok sınırlı olması elimizi kolumuzu bağlıyor.ben henüz daha yolun başındayım ve bu çok uzun ve çok meşakkatli yolda ilerlerken yanımızdada birileri olmalı öyle değil mi? kolaylıklar hepimize..
20-04-2007
Serpil BAŞAK
Diğer

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Çocuğunuzun durumunu kabullenmiş ve artık ne yapabilirimi düşünüyorsunuz sizi kutlarım. Devletin ayda sekiz saatlik yardımı yetersiz olduğunu herkes kabul etmektedir. Bu durumda iş siz ailelere düşmektedir. Çocuğunuzun gelişimini desteklemek için şuan yapmanız gereken şey mutlaka gittiğiniz kurumdan 8-10 haftalık aile eğitimi talebinde bulunarak bu eksikliği siz gidere bilirsiniz, kolay gelsin..
19-04-2007
Selçuk ÖZKAN
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

verdiğiniz yanıtlar için teşekkür ederim.nevbahar yağmur ve özden öztaş.sağlık güvencemiz bağ-kur.aslında bir reh.merkezine gidiyoruz.sizinde söylediğiniz gibi hem fiziksel hemde bireysel eğitim alıyor.haftada 2 seans.bununda yeterli olduğunu düşünmüyorum.yani devlet bize ayda 8 seanslamı yardımcı olacak.bütün bir gün özürlü bir çocukla uğraşan anne-babanın hem manen hem madden desteklenmesi anneye çocuğun bakımı konusunda yardımcı olabilecek bir kurum kuruluş varmıdır?bunlar nelerdir? 2 yaşındaki bir çocuğun iş kaybı varmıdır? kısaca ben 2 yaşındaki çocuğum için devletten başka hangi yardımları alabilirim?beni bu konuda ve nerlerden bilgi alabileceğim konusunda bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler ve kolaylıklar diliyorum.
18-04-2007
Serpil BAŞAK
Diğer

merhabalar ben özel eğitim öğretmeniyim.oğlunuza bir hastane ve ram raporu çıkarttığınızda eğitimi ücretsiz alabilirsiniz. bunun için çevrenizde var olan özel eğitim merkezlerini araştırmakla işe başlayın.çocuğunuz erken çocukluk eğitimine alınacağı için muhakkak alan mezunu özel eğitimci ve fizyoterapistin olması gerekir.haftalık ders saati 3 tür, fakat öğrenci çekmek için 4-5 saat ders veren kurumlar vardır.çocuğunuzun hem fizyoterapi hemde bireysel eğitim alması gerekecek.bir özel eğitim kurumuna başvurduğunuzda sizi rapor alma konusunda yönlendirecektir.alınan raporda iş kaybı%40 ve üzerinde olursa devlet eğitim masraflarını karşılamak dışında bakım için 130-380 ytl arasında ödenek bağlayacaktır.çocuğunuzu kreşler kabul etmeyebilir çünkü akranlarıyla paralel gitmemektedir. sağlık sigortanız hakkında bilgi vermiş olsaydınız daha detaylı bilgiler verebilirdim.
10-04-2007
Özden Öztaş SELÇUK
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Merhabalar ben de ozurlu kardesi olan biriyim.Öncelikle bir dr.a basvurmaniz ve dr.un teshis koyduktan sonra saglik raporu almaniz gerekli saglik raporu artik tum devlet hastanelerinde verilebiliyor tam tesekkullu.Daha sonra sosyal hizmetler il mudurluguyle kontakta gecerseniz onlar size gerekli tüm bilgiyi verirler. özel rehabilitasyon merkezlerini iyice arasririn lutfen vermesi gereken tüm hizmetleri almaya calisin gözetleyin ve cunku yasi ne kadar kkücükken cocugu egitebilirseniz tedavisini yaptirabilirseniz ilerisi icin o kadar hersey siz ve cocugunuz icin kolay olur:)Biz o hatayi yaptik ve fazla ilgilenemedik fakat simdiki sartlar cok guzel ve gelismis.Ücrei de artik devlet bir cok seyi karsiliyor rehabilitasyon ücretini ve bakim ücretini SAGLIKLI GUNLER...
10-04-2007
Nevbahar YAGMUR
Diğer

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş Arayanlar

iş arayan 663 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Hümeyra D.
Özel Eğitim Öğretmeni

Bugün

Öznur C.
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

Bugün

Rümeysa I.
Fizyoterapist

Bugün

Büşra B.
Fizyoterapist

Bugün

Buse K.
Çocuk Gelişimcisi

21 yıllık birikim ve tecrübeyi içeren EÇOP ile tüm işlemlerinizi hızlıca yapın!

İş mi Arıyorsunuz?

Başka bir şehire taşınmayı düşünüyor, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.