Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

zihin kuramı otizm

oğlum 4 yaşını 2 ay sonra dolduruyor.atipik otizm tanılı...empati yapabilidiğini düşünüyorum.örneğin,salıncakda  hızlı sallanmaktan korkuyor.yanında sallanan çocuk için (tanıdığı biriydi) tekincan ağbi korkmuyor mu diye sordu.korkmadığı söylenince kendisi de hızlı sallandı ve 'ben de tekincan gibi sallanıyorum , korkmuyorum' dedi.ayrıca hayali oyunlar oynayabiliyor.zihin kuramının ise 3-4 yaşından önce gerçekleşmediğini okumuştum.ama başka biryazıda 18 aylıktan itibaren oluştuğu da yazıyordu.bu konuda ne tür eğtim uyguluyorsunuz.özellikle atipik otistikler için neler yapıyorsunuz?
23-04-2006
Nurşin KÜLCÜ
Diğer
Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.
1 Yanıt

Merhaba Nurşin Hanım,

Sizin sorunuza tabi ki bir uzmanın görüş beyan etmesi daha uygun.Ama ben de aynı durumdan muzdarip olduğum için size yazayım dedim.

Benim oğluma da konulan teşhis atipik otizm(atipik yaygın gelişimsel bozukluk). Haziran ayında tam 5 yaşında olacak.Çocuğunuzdaki dil gelişimi nasıl? Ne durumda?Atipik otistlerde bir bireye bağımlılık fazla görülmekte. Doktorların tavsiyesi mümküm olduğunca sosyal ilişkiyi arttırıcı yöntemler uygulanması. Sürekli konuşturmaya sevk edin diyor. Örneğin bir oyuncağı istedi. Neden istiyorsun oyuncakla ne yapacaksın gibi sorularla ilişkiyi arttırın diyorlar.Hemen isteğini belirttiği zaman eline vermeyin diyor.Bağımlılık konusunda da bilemiyorum çocuğunuz herhangi bir kreş ya da anaokuluna gidiyor mu? Zamanla sosyal ortamlara girdikçe yavaş yavaş azalıyor.hayali oyunlar oynama oyuncaklarla oynama konusunda Oderden Nevin hanım bir yazı yazmış.5 seviyeye ayırmış çocuğun oyun oynamasını.Odere bir bakın belki oradaki yazı dikkatinizi çekmiş olabilir.

Sizinle tekrar görüşmek dileğiyle. Oğlunuzun gözlerinden öperim. Geçmiş olsun.

Derya.

24-04-2006
Derya ŞAHİN
Diğer

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Kullanıcı Görüşleri...

21 yıllık birikim ve tecrübeyi içeren EÇOP ile tüm işlemlerinizi hızlıca yapın!