Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

zihin engelliler öğretmenliği öğrencisi

zihin engelliler öğretmenliği öğrencisinin rehebilitasyonla erken tanışmasının öğrencilere ve öğretmen adayına artıları ve eksileri ne olabilir..
09-06-2008
Cansu CAN
Zihinsel Engelliler Öğretmeni
Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.
11 Yanıt
Yazdıklarıma tek bir cevap vermeden baska bir konu acarak tum soylediklerimi dogruladın ki dogrudur ve senin dogrulamana gerek yok baska soru soracaksan baska konu açılır bunu orda tartışırız. Ama sorun şuan devletin desteğinin kesmesi halinde ne olacağı değil.
14-06-2008
Mehmet Sıddık YILDIZ
Özel Eğitim Uzmanı

Tek soru sormak istiyorum. Devletin şu an uyguladığı desteği kesmesi halinde 1500 kurumdan kaç tanesi bu işi sürdürüyor olacak. Destek öncesi açılan kurumları tenzih ederek bu soruyu soruyorum ve hangi çocuk gelişimci, psikolog, pdr öğretmeni, sosyal hizmet uzmanı ve boş zaman aktivitecisi ENGELLİ ile muhattap olmak isteyecek. Kimse kendini kandırmasın, devletin bir yerlere yaranmak adına yarım yamalak sunduğu desteğin yarattığı sektörün, engellilere eğitsel tek çıkış yolu olduğunu iddia etmek abesle iştigaldir.
13-06-2008
Belirtilmemiş

İşte kendini ispatlamak buna denir. Ben kaliteli özel eğitim hizmetlerinden bahsederken konuyu briçe dayandırarak asıl konunun unutulmasını sağlamaya çalışıyorsunuz. Özel Eğitim merkezlerinin kuruluş amaçları belidir. Bu sektörde para kazanmak veya bu pastadan pay almak adına ne derseniz deyin. Devamlılık ve sureklilik kazanabilmesi için eğitimi en iyi vermek zorundadır. Bu en iyi ve mukkemele ulaşmak içinde gerekli olan tum mast-raflardan kaçınmaz ve en iyi eğitimcilerle yol almak ister.(Burada sahtekar olan bazı kurumlarında oldugunu bilelim) AMA DEVLET OKULLARINDA BOYLE BİR ZORUNLULUK YOKTUR. düsünün transferini fenerbahçeden yana kullanan Emre Belezoğlu neden milli takımda nal topluyor. Cünkü işi garantiledi ama şimdi Ardaya bakın semihe bakın nihata bakın kan ve ter dokerek milli takımı başarıya goturmek zorundalar. Şunu unutmayın eger özel eğitimde çocuktan dayak yememişseniz ona birşey öğretme derdiniz yoktur. Ama sık sık dayak yemekteiseniz demek ki onu değiştimeye çalışıyorsunuz oda değişikliğe karşı koymaktadır buda şideti getirecektir. DEVLETE ÇALIŞANLAR EN SON NE ZAMAN ÇOCUKTAN YUMRUK YEDİ. oysa biz burda altlarını temizlemekten burunlarını silmekten tutunda banyosuna kadar her şeyi öğretirken her gün kan ter içinde sesimiz kısıla kısıla ders işliyorken ve yüzümüz çiziklerden iyileşmiyor vücudumuz morluklardan geçilmiyor iken devlet okullarında çalışan ve salla başını al maaşını yappanlar mı başarılı olmaktadırlar. Kıyaslanamazsınız bile özeldekilerle....Bizim ne alt değiştirenimiz var nede reviri nede hemşire biz çocuğa anne,doktor,terapist,hemşire,bakıcı olduktan sonra öğretmen olabilmekteyiz. BUNU UNUTMAYIN.
13-06-2008
Mehmet Sıddık YILDIZ
Özel Eğitim Uzmanı

Yukarıdaki yazını daha iyi anlaşılması için tırnak işareti,kesme işareti gibi yazım işaretlerinin de kullanılması gerekiyordu.Ama sitenin formatı maalesef bunu engelliyor.Onun yerine anlamsız işaretler çıkarıyor.Site editörlerine bir çok defalar bunu belirtmeme rağmen olumlu bir gelişme göremedim.Bu nedenle özür dilerim.
12-06-2008
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

BRİÇ OYNUYOR MUSUNUZ? BRİÇ ÖĞRENİYOR MUSUNUZ? BRİÇ BİLİYOR MUSUNUZ? BEN BRİÇ OYNAMAYI BİR TÜRLÜ ÖĞRENEMEDİM.HALBUKİ ÇOK GÜZEL BİR OYUN OLDUĞUNU SÖYLÜYOR OYNAYANLAR. AMA OYNAYANLARA Briç biliyor musunuz? DİYE SORDUĞUMDA,BENCE ÇOK USTA OYNAYAN O OYUNCULAR Hayır, öğreniyorum.DİYE CEVAP VERİYORLAR. ÇÜNKÜ, BİR DESTEDEKİ KAĞITLARIN HER ELDE DAĞILIMI,PUANLARI,PARTNERİNİZİN ELİNE GELENLERLE EŞLEŞMELERİ HER ZAMAN FARKLIDIR.SİZE ÇOK İYİ KAĞITLAR GELSE BİLE RAKİPLERE DAĞILIŞI SİZİN OYNAMA GÜCÜNÜZÜ ETKİLER. BU NEDENLE HER ELDE MİLYONLARCA HATTA MİLYARLARCA VARYASYONLA KARŞI KARŞIYASINIZDIR. BU NEDENLE HER EL YENİDEN OYNANILIR,YENİDEN ÖĞRENİLİR. BUNLARI NİÇİN ANLATTIM?ÖĞRETMENLİKLE BRİÇ ARASINDA BİR İLİŞKİ VARDIR.İSTEDİĞİNİZ KADAR USTA OLDUĞUNUZU İDDİA EDİN ;HER ÖĞRENCİ FARKLI OLDUĞUNDAN ,HER ZAMAN TIKandIĞINIZ BİR YERE GELİRSİNİZ.BU NEDENLE HER ÖĞRENCİ AYNI ZAMandA SİZE YENİ BİR ŞEYLER ÖĞRETİR.ÇIKMAZA GİRDİĞİNİZDE ARAŞTIRIP YENİDEN ÖĞRENMEZSENİZ EL BİTMİŞTİR. BU FORUMLARDA HERKES HERKESE,HATTA DAHA 2 VEYA 3. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN BAŞKALARINA KENDİNİN NE KADAR VAZGEÇİLMEZ OLDUĞUNU ANLATMA ÇABALARI BENİ OLDUKÇA RAHATSIZ E-Dİ-YOR. EN İYİSİ ŞÖYLE YAPALIM.SEN İYİ OYUNCUSUN,BEN DAHA İYİ OYUNCUYUM TARTIŞMASI YAPACAĞIMIZA BRİÇ OYNAMAYI ÖĞRENELİM.OYNADIĞIMIZ OYUNLARI NASIL OYNADIĞIMIZI BAŞKALARINA ANLATMAKLA BAŞLAYALIM. Not:Buna benzer bir yazıyı 3 yıl önce gene bu forumda yazmıştım.Yukarıdaki bir yazıda konu edildiği için tekrar buraya aldım.
12-06-2008
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Bahsi geçen öğretmenler (kişiler) her kurumda olabilir. Burada önemli olan özel eğitime gönül vermiş öğretmenlerdir. Öğretmencilik oynayan öğretmenler değil. Bu meslekten para kazanıp evine çocuklarına ekmek götürüyorsan hakkını vereceksin. Vermiyorsan bırakıp gideceksin. Birde devlet okullarında(ilköğretim) okullarındaki öğrenciler arasında çok fazla uçurum varsa bu rebhberlik araştırma merkezlerinin iyi çalışmamasındandır. Saygılar selamlar.
11-06-2008
Şenol KÜÇÜKYILDIZ
Özel Eğitim Öğretmeni

Özel eğitimci olacak bu işe gönül vermiş kişilerin öncelikle devlet okullarında en az iki üç sene birinci sınıf öğretmenliği yapması gerektiğini düşünüyorum. Özel eğitim merkezleri devlet okullarının yanında denizde bir damla gibi kalır. Devlet okullarında bir iki saat değil günde altı saat öğrenciyle berabersiniz Ben 14 senelik özel eğitimcilik hayatımda ilk bir yıl hariç oldukça zevk alarak çalıştım. Okullardaki diğer sınıf öğretmenleri her koşulda bizim yanınızdaydı. Devlet okulları öğretmenlere ve öğrencilere yettiğince bütün desteğini veriyor.
11-06-2008
Şenol KÜÇÜKYILDIZ
Özel Eğitim Öğretmeni

Ben stajyerliğimi devletin uygulama okulunda yaptım. O yer yuzunden nerdeyse bu mesleği bırakacaktım.<BR>DEVLET OKULLARINDA<BR>1. Yaş farkı gözetilmeksizin gruplar ve sınıflar oluşturulmuş. 5 yaşındaki ceyda ile 17 yaşındaki veysel aynı sınıftaydılar.<BR>2.Engel durumları gözününde bulundurulmamış: 16 yaşındaki down sendromlu çocuk ile 5 yaşındaki otistik çocuk aynı sınıftaydı.<BR>3. bep diye bir şey asla olmaz. Bireysel gereksinimden bahsedilmez. Formaliteden bep yazılır. ama asla kimse bir çocuğu alıp bireysel derse girmez.<BR>4. Gruplarda 2 öğretmen olmalarına rağmen bu öğretmenler dedikodu harici hiç bir şey yapmaz (Arife hocanın kulakları çınlamıştır)<BR>daha cok sey var söyleyeceğim ama bunları söyleyerek yada yazarak kimseye faydam olmayacaktır. Ama ben bu konuda devlete çalışanlara kırgınım.Bu çocukları bu kadar ihmal ettikleri için.<BR>bu arada özel kurumların tümü ticari amaçla açılmışlardır ve kimse babasının hayrına yapıyor değil. Ama bunu ihmal edenleride burda kı9nıyorum. Özel eğitim merkezlerinin adını kirletenleri alanen rezi ederim. isimlerini tüm velilere yollarım merak etmeyin özel eğitimciler özelm eğitim merkezlerinde oldugu surece kimsenin gözü arkada olmasın...
11-06-2008
Mehmet Sıddık YILDIZ
Özel Eğitim Uzmanı

Özel eğitimi rehabilitasyon merkezi olarak düşünen siz sonradan olma özel eğitimciler, ne yapıldığını bile bilmeden yorum yapma tasarrufunu nereden kendinizde buluyorsunuz çok merak ediyorum.? Hayatınız süresince bir uygulama okulunu, iş okulunu, oçem i işitme engelliler okulunu ya da görme engelliler okulunu ziyaret ettiniz mi? Engellilere yönelik devlette yapılan yatırımlardan bi haber sizler, bir takım ekonomi politikaları ile nasiplendiğiniz rehabilitasyon merkezlerine 3 oyuncak, iki malzeme alınca onları adam mı ettiğinizi düşünüyorsunuz. Hafta da iki saat hadi 3 olsun ders verince çocuklara bir şey mi kazandırabiliyorsunuz. Devlet rehabilitasyon merkezlerine akıttığı paralarla her ile bir uygulama okulu açabilecek güce sahipken, büyük bir çoğunluğu sadece karlılığını düşünen reh. merkezlerinin gerçeğini tartışsak çok daha mantıklı olur gibime geliyor. Bu arada benzer bir sitede BİRİÇ NASIL OYNANIR? diye bir yazı var lütfen okuyun.
11-06-2008
Belirtilmemiş

devlet kurumları yani ve asla özel sektordeki kadar özel eğitime muhtaç olan çocuklara hak ettikleri iyi eğitim seceneğini sunamaz. Hernekadar rehabilitasyon merkezleri ticeri olarak faaliyetlerde bulunsalar bile bu merkezlerde çalışan özel eğitimcilerin sayesinde çok kaliteli eğitimler verilebilmektedir. oysa devlet okullarında bu çocuklara 4.sınıf muamelesi yapılmaktadır. bana göre rehabilitasyon merkezleriyle tanışma ne kadar erken olursa mevzun oldugunda bu sektordeki bilgilerin o kadar sağlam ve o kadar kendinden emin olursun.
10-06-2008
Dursun YILDIZ
Çocuk Gelişimcisi

Cansu Kardeşim. Özel Eğitim,rehabilitasyon merkezi değildir. Artıları iş hayatına ilişkin bilgilerinin artması, iş kanunu ile tanışman, emekçi olmandır. Ama bu seni daha iyi bir özel eğitimci yapmaz. Sadece daha fazla engelli ile birlikte olmuş bir birey haline getirir. 5 yıl süreyle bir özel kurumda çalışsan, Çağdaş da 1 yılda gördüğün öğrenci kadar öğrenci görmezsin, göremezsin. Yasal düzenlemeleri bile tamamlanamamış bir sektörün içine girmek, senin kurumsallaşmayı tanımanı engelliyecektir. Devlet içinde öğreneceğin pek çok konu, yapı, sistem ve olgu, özel sektörde de adını bile duyamayacağın konular olacaktır.
09-06-2008
Belirtilmemiş

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş mi Arıyorsunuz?

Başka bir şehire taşınmayı düşünüyor, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Eleman mı Arıyorsunuz?

Çalışanınız sizi yüzüstü bıraktı, ortada mı kaldınız?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

EÇOP'ta MEBBİS Yıl Sonu Değerlendirme İşlemlerini (RAM Evrakları Gönderim) Hızlıca Yapın!