Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

yönetmelik ve getirdikleri

yeni yönetmelik birçok konuda soru işaretleriyle yürürlüğe girdi.ne kadar eğitimci çalıştırlması gerektiği konusunda il müdürlükleri bile açık yanıtlar veremiyor genelge bekleniyor. Ayrıca yeni yönetmelikle bazı kurumlarda zaten verilmekte olan aile danışmanlığı ve gelişimsel tarama testleri artık ücret karşılığında yapılcak deniliyor fakat bu ücreti devlet mi ödeyecek yoksa ücret zaten zor şartlar altında kuruma devam eden ailelerden mi alınacak.
31-03-2005
Belirtilmemiş
Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.
8 Yanıt
Danışmanlık programını rehber öğretmen de verebiliyor.Onun içindirki psikolog veya sosyal hizmet uzmanında kurum personeli içerisine zorunlu olarak konulma durumu yok.Bu konudada ciddi anlamda eğitildikleri ve temel sorumluluk alanları olduğunu bilginize sunarım.
07-12-2005
Belirtilmemiş

elbetteki bu ücretler velilerden alınmayacaktır, aile danışmanlığı zaten kurumlarda yapılmaktaydı; bu çocuğun, bireyin aldığı eğitimi evde ailenin desteklemesi yolunda yapılıyordu, ücretlendirme olsa da olmasa da yine bu şekilde deva edilmelidir.
12-06-2005
Belirtilmemiş

selam merkezimizde programa dair sıkıntı yasanmaktadır.kuruluşumuz sırasında zihin engelliler ve otistik cocuklarla ilgili acılıs ruhsatımız bulunmaktadır.yeni yönetmelige göre tam açıklamalar beyan edilinceye kadar merkezlerin eski yönetmeliği devam ettirme hakkı bulunmaktadır.merkezimizde otizm programına göre personel eksiği olmamasına ve SHÇEK il müdürlüğünün bunu onaylamasına karsın SSK ile ödemelerde problem yasamaktayız.bilgilerinizi iletirseniz sevinirim teşekkürler
09-06-2005
Belirtilmemiş

HERKESİN BİLDİĞİ GİBİ YENİ YÖNETMELİK BİR ÇOK SIKINTIYI DA BERABERİNDE GETİRDİ. ÖZELLİKLE ÜCRETLENDİRME KONUSUNDA  GELECEK YIL İÇİN BAZI DURUMLAR SÖZ KONUSUDUR.

1. BÜTÇE UYGULAMA TALİMATI YÖNETMELİKTEN ÖNCE YAYINLANDIĞI İÇİN AİLE EĞİTİMİ VE DANIŞMANLIĞINA AİT HERHANGİ BİR ÜCRET BELİRLENEMEDİ. GELECEK YIL TALİMATTA YER ALMA İHTİMALİ YÜKSEK.

2. REHABİLİTASYON MERKEZLERİNDE AİLE EĞİTİMİ VE DANIŞMANLIK YÖNETMELİĞE GÖRE ZORUNLU HALE GETİRİLDİ. BU DURUMDA AİLE DANIŞMANLIĞINIDA ANCAK SHU VEYA PSİKOLOG YAPABİLECEĞİNDEN ZORUNLU MESLEK ELEMANI LİSTESİNDE YER ALMASA BİLE BU MESLEK ELEMANLARINI ÇALIŞTIRMAK ZORUNDA KALACAKSINIZ. BAZI DUYUMLARA GÖRE PSİKOLOG VE SHU LAR İŞTEN ÇIKARTILMAYA BAŞLANMIŞ. BENCE BÖYLE BİR YANLIŞA DÜŞMEYİN.

3. GELİŞİMSEL TANILAMADAN BAHSEDİLMİŞ. BU TANILAMA HİZMETİN ŞEKİLLENMESİ AÇISINDAN GEREKLİDİR. ANCAK UNUTMAYIN BU TANILAMANIN YAPILABİLMESİ İÇİN EN AZ ÜÇ FARKLI MESLEK ELEMANI ÇALIŞTIRMANIZ GEREKMEKTEDİR.

4. BUNUN YANINDA YÖNETMELİĞİ MAHKEMEYE VEREN KURUMLAR VE DERNEKLER VAR. YÖNETMELİK KENDİ İÇİNDE ÇELİŞMEKTEDİR. YÖNERGELR ÇIKMADAN KİMSE EXTRA BİR HAREKETE GİRİŞMEMELİDİR. YÖNETMLİĞİN YÜRÜRLÜĞÜNÜN DURDURULMA İHTİMALİDE BULUNMAKTADIR.

02-05-2005
Belirtilmemiş

Kurumların rekabet adı altında , ücretsiz servis, haftada 5 seans eğitim, raporların kurumlar tarafından çıkartılması, vekalet ücretinin kurum tarafından karşılanması v.b hizmetler aslında haksız rekabek ve etik dışı uygulamalardır. 12den 9'a 9'dan 5-6 ya düşen aylık seans sayılarına rağmen, kurumlar hala 20 seans aylık eğitim vermekte ise bunun ticaretlede rekabetlede bir açıklaması yoktur. Bazı meslektaşlarım bana kızabilir ama şu bilinmelidir ki ucuz hizmet kaliteyi bozar. Size sadece eğitim bedeli ödenecek ödenen bedelin 4 katı eğitim ve yanında promosyonlar vereceksiniz. Tencere tava dağıtan gazetelerin gazetecilik yaptığı kadar siz de özel eğitim yapmış olursunuz. Fakat birsüre sonra batan gazeteler gibi de batarsınız. saygılarımla.
05-04-2005
Belirtilmemiş

bu ücretin aillerden talep edilmesi çok uygun olmayacaktır, çünkü aileler özel eğitim merkezlerini devlet güvencesi altında gelmeye alışmışlar.Kurumlar aillerden servis ücreti bile alamazken böyle bir hizmetin karşılığını almaları pek mümkün görünmüyor.
01-04-2005
Belirtilmemiş

     Yeni yönetmelik gelişimsel tanılama ve  değerlendirme , Aile Eğitimi ve Aile Danışmanlığı gibi hizmetlerin de rehabilitasyon merkezlerinde ücret karşılığı yapıla bileceği yeniliğini getirmiş durumda.

    Bu durum ücretlendirmenin nasıl yapılacağı sorusunu doğurmakta .

     Bu hizmetler için  Bütçe ödeme talimatı içersinde ödemeden bahsedilmemekte sadece "Özel eğitim Katkı bedeli" Bireysel ve Grup eğitim karşılığı ücretlendirme yapılacağından bahsetmektedir.

      Yani bu hizmetlerin ücretini sosyal güvenlik kurumlarından (Devletten) değil hizmeti alan kişiden tahsil etmemiz gerekmektedir.  Yanlız bu konu ile ilgili olarak görüştüğümüz kurum kurucusu arkadaşlardan bazıları bu ücretin veliler tarafından ödenemeyceğini yine bu hizmetlerin kurumlar tarafından ücretsiz olarak yapılacağını dile getirdiler.

    Yeni yönetmeliğe göre Aile eğitimi vermek zorunluluğu var. Yani aile eğitimi verecek ve raporlaştıracaksınız dosyalarınızda bulunacak ve ücret almayacaksınız. Peki Maali açıdan  verdiğiniz bu hizmetin ücretini almadım demek yeteli olmayacak bu hizmetler için fatura da kesmek zorunda kalacaksınız.

     Benim önerim velilerimizi bazı hizmetler için ücret ödemeye alıştırmanız yönünde olacak. Çünkü hem ücretsiz hizmet vereceksiniz hem bu hizmetin bedelinin vergisini ödemek zorunda kalacaksınız bu hiç  akılcı değil.

 

01-04-2005
Belirtilmemiş

devlet bireysel seansın sayısını 6 ya düşürmüşken aile eğitimi ya da gelişimsel tarama için ücret ödermi sizce? benim merak ettiğim şu: yönetmeliğe uygun hareket etmemiz yönünde uyarılarımız il müdürlüklerinden gönderiliyor. arıyoruz ne yapalım diye sormak için.bilmiyorlar.ve zaten yürütmeyi durdurma kararı kapıdaysa ne yapmalı acaba? ne belirsiz bir düzenin içinde cebelleşiyoruz ayakta kalmak için...kimse net bilgiye sahip değil.birleşelim.
31-03-2005
Belirtilmemiş

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Kullanıcı Görüşleri...
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...