Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

yaygın gelişimsel bozukluk

merhaba,bizim 3 yaşında yaygın gelişimsel bozukluk ve otizm ön tanısı almış bir oglumuz var.biz henüz 18 aylıkken farkettik gerekli bütün tetkikleri yaptırdık.emar,uyku eeg,vs.temiz çıktı.10 aydır özel bir kreşe gidiyor.orada çok uyumlu.fakat başlarda hiç tepkisiz ve iletişimi yoktu.göz teması bile yoktu kendi halinde bir cocuktu. yogun bir ilgi ve sevgiyle bizimle iletişime geçmesini saglayabildik göz temasımızda çok iyi.çok ilginç ama daha önce komut alması söylenenleri yerine getirmesi yoktu. fakat bu son 2 haftadır birden komutları almayı ve bize dikkatini vermeyi sagladı.sözel olrak birden herşeyi anlamaya başladı.sizce bu neden kaynaklanmış olabilir.ve bu arada daha önce bir kaç kelimesi varken konuşmayı kesti.sadece sözel anlamda söylediklerimizi anlama konusunda çok iyi işaret dilide henüz tam olarak gelişmedi.işaret dilini gelişirmesi için neler yapabiliriz.tabi işaret dili gelşirse acaba konuşması daha da tembellerişrmi.birde konuşabilmesi için nasıl destek olabiliriz.
24-09-2007
Selda DELLAL
Diğer
Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.
24 Yanıt
Arkadaşlar,selda hanım ve sayın keskin, şimdi başedebildiğiniz bu sorunlar, büyüdüğü zaman ciddi soruna dönüşebilir. Duyusal bütünleme sorunu nedeniyle bu tür hareketleri olabilir. Görmezden gelemeyeceğiniz şeyleri yapmaya başlamadan, ya da sevdiği o zararlı(?) gıdaları verip geçici çözümler bulmadan önce,bu konuyu ciddiyetle önemseminizi tavsiye ederim.
15-10-2007
Nurşin KÜLCÜ
Diğer

merhaba, bahsettiğiniz sorunlar benim oğlumdada zaman zaman oluyor.evet bazen enerjisini evdeki eşyalardan alırcasına zarar vermek istiyor bazende sırf ilgi çekmek için yapıyor.bizde evde böyle davrandığı zamanlar ya ilgisini başka yöne çekmeye çalışıyoruz yada görmemezlikten geliyoruz. yani aldırmama yöntemini uyguluyoruz.sevdiği bir oyuncak veya yiyecek gösteriyorum bazen faydası oluyor.tabi eğitimci arkadaşlar bu konuda sizi daha iyi aydınlatıcaklardır.allah kolaylık ve sabır versin.
15-10-2007
Selda DELLAL
Diğer

benim 5 yaşında oğlum var tanısı yaygın gelişimsel bozukluk dendi 3 yıldır özel eğitim alıyorum. 1 yıl devlet ana okuluna gönderdik bu yıl tekrar gönderiyoruz şu anda hem ana okuluna gidiyor hemde özel eğitim alıyor. şuana kadar gözlemlediğimiz hareketlerde iyi yönde birçok gelişme var fakat bizimle karşılıklı iletişim kuramıyor (soruya soruyla cevap veriyor mesala dışarı çıktığımızda hiç biyere bakmaksızın ve tehlikelere aldırmaksızın kendi bildiğine hareket ediyor vb...) ayrıca enerjisini bizim üzerimizde ve evdeki eşyaların üzerinde atmaya çalışıyor. bu konu ile ilgili detaylı bir bilgi şu ana kadar alamadım beni bilgilendirirseniz çok sevinirim saygilarrr...
14-10-2007
Keskin YILMAZ
Diğer

koray bey size mail attım fakat adresi yanlış almamdan dolayı gelmedi sanırım.kusura bakmayın.yeniden yazdım umarım dogru adrestir görüşmek dileğiyle.
09-10-2007
Selda DELLAL
Diğer

Bana mail yoluyla ulaşır mısınız lütfen. (koray_8278@hotmail.com)
06-10-2007
Koray YAVUZ
Özel Eğitim Öğretmeni

teşekkür ederim ahmet bey. sanırım oğlumu çok iyi gözlemlemiş ve tanımışım.çünki ben bile okurken onun iç dünyasını biraz olsun çözebildigime inandım.neyseki artık bizim dünyamızdada güzel şeylerin ve heyacanların oldugunun farkına vardı. .sizin cevabınızıda en kısa zamanda merakla ve heyacanla bekliyorum.kolay gelsin.
05-10-2007
Selda DELLAL
Diğer

mesajınızı yeni aldım çok güzel açıklayıcı bir ifade kullanmışınız inşlh en kısa zamanda size yanıt vercem saygılarımla..
02-10-2007
Belirtilmemiş

Olumsuz örnekler sizi yıldırmasın.Teşekkürler...
02-10-2007
Koray YAVUZ
Özel Eğitim Öğretmeni

selda hanım cevabınız için tşk
29-09-2007
Dilek ARSLAN
Diğer

dilek hanım öncelikle çok geçmiş olsun.umudunuzu asla yitirmeyin.güçlü ve sabırlı olmaya çalışın.sizi bir anne olrak çok iyi anlıyorum.fakat bazen hayatta aşılması çok güç olan zorluklarla karşılaşabiliyoruz.bu zorlu ve sabır isteyen yolda inanın sevginin şevkatin sıcacık ve içten bir sarılmanın bile o zorlukları biraz olsun hafifletebilecegine inanıyorum.umarım kızınız hep daha iyiye gider ve daha saglıklı olur.
29-09-2007
Selda DELLAL
Diğer

selda hn size hayatta başarılar diliyorum yazınızı okurken bende çok duygulandım malesef eğitim merkezlerimizde aileye ayrılan zaman çok az ama buna katlanmak zorundayız çocuklarımız için siz epey yol kat etmişsiniz inş bende bişeylerin üstünden gelebilirim benimde rett sendromlu bi kızım var 7 yaşında 1,5yaşından beri eğitim alıyo ama fazla yol kat edemedim neden derseniz geçirdiğimiz nöbetler engeliyo toparladık diyoruz bi bakıyoruz nöbet tekrar başa dön ama yinede bıkmadan usanmada devam edeceğiz etmeliyiz biliyosunuz bizim çocuklarımız çok özel size alahtan sabır ve sağlık diliyorum
28-09-2007
Dilek ARSLAN
Diğer

koray bey çok haklısınız şu durumda bizlerin bir özel egitim ögretmeniyle iş birligi içinde olmamız kesinlikle şart.fakat maalesf şu an ogluma reha.merkezi haricinde, özel bir ders veya bireysel egitim aldıramayız çünki buna maddi olanaklarımız elvermez.bunun haricindede zaten sizde belirtmişsiniz özel egitimcilerin aileye verebildigi bilgi veya yönlendirebilecegi konular maalesf kısıtlı.diye bizde daha önce yaşadık ve sonuçta oglumuzu o kurumdan almak zorunda kaldık.bi başka kurumada gitsek belki degişmeyecek yine aynısı olucak.aslında çok yanlış bir uygulama çünki cocugun özel egitim almasının dışında burada aileye çok daha fazla iş düşürüyor özellikle anneye.anne bilinçli ve egitimli olucakki o cocugu topluma kazandırabilsin.tekrar teşekkürler.
28-09-2007
Selda DELLAL
Diğer

Ve eğitim için lütfen zaman kaybetmeyin. Kreş eğitimi bizim için vazgeçilmez ama bir özel eğitim öğretmeniyle lütfen işbirliği içinde çalışın. En doğru yöntemleri beraberce belirleyeceksinizdir. Buradan ancak sizi yöntemlerle ilgili bilgilendirebiliriz. Efe'nin yanaklarından benim içinde öpün. İyi ki var... İyi ki doğmuş...
27-09-2007
Koray YAVUZ
Özel Eğitim Öğretmeni

mesela oglumun anlamsız ve gereksiz koşmaları vardı ve ben bu koşmalarını oyuna çevirdim o koşarken bende koştum saklandım beni sesimden bulmasını istedim sürekli oynadık ve oglum efe dedigimizde ilk başlarda bize bakmazdı kesinlikle bakmıyordu sanki duymuyormuş gibi davranıyordu.oysaki kulaklarda hiç bir promlem yok bera testi oldu.ve bu saklambaç oyunlarıdan sonra ismini ögrendi ve şu an çogunlakla bir defada bakıyor.mesela dün efenin beşiginin içine girdim ve üstümü battaniyeyle örttüm.efe dedim bakındı bakındı ses geliyor ama anne yok sonra ben efe demeye devam ettim ve direk beşige geldi battaniyeyi kaldırdı ve kahkahalarla koşup gitti.sese tepkisi müthiş.bu gün oglumun dogum günü biliyorum akşam belki mumlarını bile üfleyemiycek annecim babacım diyemiyecek olsun biz onu canımızdan çook seviyoruz.o günlerde gelir inşallah.şu an bu yazıları aglayarak ve ellerim titreyerek yazıyorum.buradan özel cocuk annelerine sabır ve güç diliyorum.
27-09-2007
Selda DELLAL
Diğer

öncelikle sizlere bu konuda duyarlı yaklaşımlarınızdan dolayı çook teşekkür ediyorum.evet tabiki özel egitimin oglumun gelişimi açısından çok faydası oldu.fakat inanın ögrenmesi gereken bir çok beceriyi ben kendi ugraşlarımla kazandırdım.oglum müzige çok düşkün.ve çok şanlıki bizler eşim ve ben ud çalıyoruz.göz teması sorunumuza ona ud çalarak şarkılar söyleyerek de çok destek olduk.el kasları gelişsin diye onunda eline verdik ve bu ondan çok zevk alıyordu.daha sonra internetten kitap araştırdım ve bu konuyla ilgili çok güzel bir aldım.her bir sayfasını belki defalarca okudum.mükemmel bir kitap.sizlere tavsiye edebilirim. PROF.DR.STANLEYI.GREENSPAN. VE PSİKOLOG SERENA WIEDER ROBİN SİMONS İLE BİRLİKTE.KİTABIN ADI ÖZEL GERESİNİMLİ COCUK ZİHİNSEL VE DUYGUSAL GELİŞİM.TÜRKÇESİ PROF.DR.İSMAİL ERSEVİM.
27-09-2007
Selda DELLAL
Diğer

BUNDAN SONRAKİ SÜREÇLERDE KULLANILAN YÖNTEMLER VE PROGRAMLAR HAKKINDA ARAŞTIRMALAR YAPMANIZ VE BİLGİ SAHİBİ OLMANIZDIR.BU KONUDA YETERLİ BİR AİLE DANIŞMANLIĞI HİZMETİ ALMANIZ GEREKTİĞİDİR.DEVLETİMİZİN SİZLERE VERMİŞ OLDUĞU İMKANLAR KISITLI OLABİLİR BU İMKANLAR NEZDİNDE UYGULANABİLECEK EN ÖNEMLİ PROGRAMLARDAN BİRİSİ AİLE ÇERÇEVE PROGRAMIDIR BUNUN İÇİN ÇEVRENİZDE SİZE YARDIMCI OLABİLECEK ÖZEL EĞİTİM KURUMLARINDA BU KONUDA YETKİNLİK SAĞLAMIŞ BİR (-PSİKOLOG VEYA PDR- OLMASSA OLMAZ DİYORUM) UZMANDAN YARDIM ALMANIZDIR. SON ZAMANLARDA ÇOCUKLAR ÜZERİNDE GELİŞLİMSEL ETKİSİ GOZARDI EDİLEMEYECEK DUYUSAL ENTEGRASYON PROGRAMININ ÇOCUGUNUZUN GELİŞİMİNİ TÜM ALANLARDA DESTEKLEYİCİ BİR YÖNTEM OLDUĞUNU DENEYİMLERİM VE YAPILAN ARAŞTIRMALAR NETİCESİNDE SÖYLEYEBİLİRİM YARDIM ALMAK İSTERSENİZ DAHA FAZLA, BU SİTEDE EDİTOR OLARAK YAZMAKTAYIM BANA ORDAN MESAJ ATABİLİRSİNİZ.SAYGILARIMLA
26-09-2007
Belirtilmemiş

ÇOCUGUNUZ HAKKINDA YAZMIS OLDUGUNUZ İFADELER GOZUME CARPTI GENEL ANLAMDA KLASİK BİR OTİZM GELİMESİ GOSTERİYOR COCUGUNUZ SİZİN İÇİN BELKİ DE EN ÖNEMLİ OLAN ERKEN TANI VE ÇOCUGUNUZUN EĞİTİMLE DESTEKLENMESİDİR DİYEBİLİRİM ŞUAN DİKKATLERİNİZ ÇOCUGUNUZDAKİ DİL GELİŞİMİ OLMUŞ BİLİYORSUNUZ Kİ OTİZM YAYGIN GELİŞİMSEL BOZUKLUKLAR İÇERİSİNE GİREN BİR TURDUR VE EN ÇOK İLETİŞİMDE YAŞANAN PROBLEMLERLE KENDİNİ GOSTERİR İLETİŞİMİ İSE SADECE DİL ALANINDA DEĞERLENDİRMEK ÇOCUGUMUZUN DİĞER GELİŞİM ALANLARINI GOZARDI ETMEYE VE EĞİTİMİNDE YANLIŞ PROGRAMLAR KULLANILMASINA NEDEN OLABİLİR ŞUNU İFADE ETMEK İSTİYORUM Kİ YUKARDA DA BELİRTMİŞİNİZ ZAMANLA ÇOCUGUNUZUN KOMUTLARINIZI ALGILAMAYA VE YERİNE GETİRMEYE BAŞLADIĞINI İFADE ETMİŞİNİZ BU BENCE ÇOCUGUNUZUN GELİŞİMİ AÇISINDAN EN ONEMLİ ADIMLARDAN BİRİSİDİR GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ İLGİ VE SEVGİ BURDA İLETİŞİMİN BİR ANAHTARI ROLUNU USTLENDİGİNİ RAHATLIKCA SOYLEYEBİLİRİM.
26-09-2007
Belirtilmemiş

karay bey benim dediğim işaretle konuşma görsel iletişim değil tabiki çocuklara resimleri göstererek konuşmasına bir nevi yardımcı oluyoruz ama işaretle derdini anlatır ve dudakta okumaya başlarsa ozaman konuşmayı geç kazanır demek istedim.. benimde otistik çok öğrencim var.. ve bir tanesi az anlamlı kelimesi olsada çok güzel sesler çıkarmaya başladı..
26-09-2007
Zülfiye ÇAKIR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

Rehabilitasyon merkezlerinin sistemleri bu şekilde işliyor malesef. Biz de aynı şekilde veli görüşmeleri için çok zaman yaratamıyoruz. Ama bu öğretmeninizden değil kurum sahiplerinden kaynaklanıyor. Tekirdağ'da çalışan bir arkadaşımız var mı araştırayım. Bulabilirsek size yardımcı olsun? Ayrıca çocuğumuzda bu gelişmelere neden olacak en büyük evreyi söylemeyi unutmuşsunuz. 1 buçuk yıl özel eğitim almış. Hemde çok küçük yaşlarda...
26-09-2007
Koray YAVUZ
Özel Eğitim Öğretmeni

koray bey oglum bulundugumuz ilde 1,5 sene özel egitim aldı.fakat maalesf biz eşim ve ben oglumuzu oradan almak zorunda kaldık.çünki bizlere gerekli bilgiler verilmiyor ve özel egitim ögretmenimizle oglum hakkında konuşamıyorduk bize ayırdıgı zaman sadece ders bitiminde 2 veya 3 dakikayı geçmiyordu.ve oglum oraya bir türlü alışamadı.45 dakikasını aglayarak geçiriyordu.bana oglum hakkında konuşabilmemiz için zamanının olmadıgını istersem oglumla derse girip son 15 dakika konuşabilriz dedi.ve ben zaten bu noktadan sonra oradan almak zorunda kaldım.bu arada biz tekirdagda oturuyoruz.yardımcı olursanız çok seviniriz.
26-09-2007
Selda DELLAL
Diğer

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Kullanıcı Görüşleri...