Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

üstün zeka ve üstün yetenekli çocuklar

Uygarlık, yetileri ve hünerleri erken yaşlarda gelişmiş çocuklara çokşey borçludur

   Newton,renkler ve spektrum bulgularını 20 yaşında buldu.

   Curie, radyumu keşfettiğinde 31 yaşında idi.

   Menuhin , ilk konserini 7 yaşında verdi.

   Çocuk Mozart, ilk bestesini 6 yaşında yaptı.

   Üstün yetenekli çocukların olumlu ve olumsuz özellikleri ile çağdaş uygarlığın ve kültür mirasımızın öncelikle sayısı çok az olan bu insanların toplum için  ne kadar önemli olduğu kuşku götürmez.Eflatun ,Ülküsel Devlet adlı eserinde yetenekli kişilerin teşhis edilerek en yüksek eğitim düzeyinde yetiştirilmeleri gerektiğini savunmuştur.

   Gereğince ve zamanında teşhis edilmemek ,ihtiyaçlarına en uygun eğitimin sağlanmaması gibi nedenler yüzünden toplum için telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir.Ortalama bir yetenek yığını içinde kaybolması söz konusudur.Bunu önlemek için en güvenilir yolla küçük yaşlarda teşhis etmek duruma en uygun eğitim ortamı içinde eğitmek zorumdayız.

   TÜRKİYE de 1990 genel nüfus içinde 0-18 yaş arası  toplam 452bin kişi varolduğu biliniyor.

   1997 verilerine göre

  0-2 yaş grubunda 80.400

  3-5yaş grubunda  78.000

  6-10 yaş grubunda 131.400

  11-13 yaş grubunda 80.800  kişi bulunmaktadır.

  Özel Eğitim Konseyinde Üstün Yetenekliler, genel ve özel yetileri açısından  yaşıtlarına göre yüksek düzeyde performans gösterdiği konunun  uzmanları  tarafından belirlenmiş kişilerdir.Üstün yetenekliler ,bu yeteneklerini geliştirmede , normal eğitim programlarının   yetersiz kaldığı , kendi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda farklılaştırılmış programlara ihtiyaç duyan gruptur. Üstün yetenekli çocuklar zeka bölümü olarak 110-120  ve daha yukarı olupta güzel sanatlar , matematik, fen ve teknik gibi alanlarda  yaşıtlarının %99 undan üstün olan çocuklardır.

    Üstün zekalı ve üstün yetenekli çocukların,okul öncesi dönemde tespit edilebilmeleri çok zordur.Oysa bu dönemde hedeflenen %70 dir.Genelde okul çağında tespit edilme şansları   daha yüksektir.

  Clarek  1979, Gallopher 1975 de  sınıftaki özel yetenekli çocukların tespit edilmesinin  kesin bir cevabı  olmadığını Çünkü bu çocukların hepsinin  kendine özgü nitelikler taşıdığını  kurgulamaktadır.

   Robinson ve Jackson Roedell  ise çocukların kişilik  özelliklerinin ,kendilerini ifade etme şekillerinin ,düşünce yapılarının  ,sordukarı soruların niteliğinin   onların  özel yetenekli çocuklar olup olmadığı konusunda belirleyici olduklarını ifade etmişlerdir. Bazı çocuklar içinse kendilerini göstermek için uygun ortam bulamazlarsa sessizleşerek içlerine kapanmaktadırlar.Bu çocuklar için litaritürde HOLD BOCK  ''KAPALI KUTU'' denmektedir. Bunları tanılamak zordur.

 

  

 

 

 

 

21-05-2005
Selen ÜSKÜPLÜ
Özel Eğitim Öğretmeni
Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.
0 Yanıt
Bu soruya henüz bir yanıt verilmemiştir.
Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır

Kurumunuzun ihtiyaç duyduğu tüm işlemler tek otomasyonda... Hem de ücretsiz!

İş Arayanlar

iş arayan 587 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Mert S.
Okul Öncesi Öğretmeni

Dün

Berna T.
Çocuk Gelişimcisi

Dün

Didem G.
Uzman Öğretici

Bugün

Mebrure F.
Çocuk Gelişimcisi

2 gün önce

Duygu K.
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Kullanıcı Görüşleri...