Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

tavsiyelerinizi bekliyorum

arkadaşlar dikkat dağınıklığıyla ilgili yardım bekliyorum...5 yaşında anasınıfına giden bi öğrencinin etkinliklere katılımı cok zayıf dikkat dağınıklığı var bu yüzden ana sınıfı öğretmeni bir özel eğitimci olarak benden yardım bekliyo bende siz değerli arkadaşlardan yardım ve öneri bekliyorum ne yapmalıyız?ek olarak çocuğu kendi özel alt sınıfımımamı alsam nası bi yol izlemeliyim?
29-02-2008
Mehmet Emin ASLAN
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni
Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.
2 Yanıt
Bir önemli not daha tüm bu gözlem ve incelemelerinizi yapın ama eğer cidden çocukta daha önemli büyük bir problemin varlığından siz de şüphe ederseniz özel eğitim değerlendirmesi için aileyi RAM a yönlendirsin. bunun için Gönderme Öncesi Bilgi Formu doldursun. Okul rehberlik öğretmeni bu süreci biliyor olmalı. mutlaka yönlendirme yapılmalı. öğrenci için kaynaştırma raporu çıkabilir. sizin de desteğinizle okulda çalışmalara devam edebilir.
29-02-2008
Nesrin SÖNMEZ
Akademisyen

Öcelikle öğrencinin fiziksel, sağlıkla ilgili bir problemi olup olmadığını belirlemek gerekli. çünkü bazı metabolik hastalıklar, görme, işitme problemleri, uyku problemleri vb. dikkat dağınıklığına sebep olabilir. sağlık taramasından sonra eğer metabolik bir rahatsızlık yoksa, davrnış düzeltme tekniklerine başvurabilirsiniz. bunun için de önce dikkat dağınıklığının bir davranış problemimi yoksa eğitimsel bir problemmi olduğunu belirlemelisiniz. bunun için de biraz gözlem yapmalısınız. öğretmenle görüşmeli, ona ne zaman hangi etkinliklerde daha az dikkatli hangilerinde daha aktif olduğunu sormalısınız. öğrenci eğer sınıfta yapılan etkinlikler zor geliyorsa, performansına uygun değilse yine bu problemi sergileyebilir. daha kolay perforamansına uygun görevler verilmeli ve mutlaka bu görevleri tamamladığında ödüllendirilmelidr. bir etkinlikle ilgilenme süresini anekdot kayıt tutarak belirleyin. çocuğun hangi yönergeleri anladığını tespit edin. öğretmenin verdiği yönergeleri anlama da zorluk çekiyor olabilir. yaptığınız gözlem ve görüşme sonuçlarına göre,dikkat etmesi gerekenlerle ilgili sınıf öğretmenine rehberlik edebilirsiniz. özel eğitim mezunu olduğunuza göre şekil verme işlem sürecini biliyor olmalısınız. dikkat süresini artırmanın en güzel yolu. ayrıntılı bilgi için Prof.Dr. Mehmet ÖZYÜREK'in sınıf kontrolü ve davranış değiştirme kitapları yararlı olacaktır. Özel eğitim Uzmanı Nesrin SÖNMEZ (DİLER)
29-02-2008
Nesrin SÖNMEZ
Akademisyen

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.

Kullanıcı Görüşleri...
İş Arayanlar

iş arayan 635 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

İrem D.
Çocuk Gelişimcisi

Dün

Mahbub Ö.
Eğitim Uzmanı

Dün

Feryal G. D.
Sınıf Öğretmeni

Dün

Beyza U.
Psikolog

Dün

İrem Ş.
Müdür Yardımcısı