Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

taciz

19 yaşında kız ağır mr+epilepsi tanılı.Saldırgan, çok sık nöbet geçirmiyor.Çevresindeki herkesi tanıyor.İstek ve ihtiyaçlarını ifade edebiliyor.Anne ve baba çok ilgili görünmesine rağmen anlaşılamayan bi şeyler var.

    Çocuk seansta oyun hamuru ile insan figürü yapıyor,adam.Adamın kirpiklerinden diz kapağına kadar herşeyini eksiksiz yapıyor.Fakat adama devas bir penis yaparak hepimizi şaşırtıyor.Çocuğun her yeri yara içinde sigara yanığı gibi görünüyor yaraları.Her geldiğinde yeni bir yarası oluyor.Kendisi yapıyor olabilir mi? bilmiyorum fakat eski yaralar kabuk bağlayarak kuruyor.Yani yaralarını yolma gibi bir davranışı yok.Dokunulduğunda acıdığını söylüyor.Bazen bizimle oyun oynadığı hissine kapılmamıza neden oluyor.Ağır mr tanılı bir çocuktan beklenmeyecek sözler söylüyor, bağlantılar kuruyor.Sanki mr değilde ciddi bir travma yaşamış gibi..

   Bayan eğitimcilere saldırıp hakaret etmesine eğitim almak istememesine rağmen erkek eğitimcilerin her istediğini yapıyor ama bunu karşılığında onların kendisini dudağından öpmesini istiyor.Durmadan olmayan bir çocuktan bahsediyor,altını kirlettiği için onu dövüyor,uyutmaya çalışıyor,onunla oynuyor.Bir seansa oyuncak bir bebek getirip masaya koyuyoruz birden bağırıp saldırmaya bebeği bizden korumaya çalışmaya başlıyor.Kontrol edemeyip sınıftan çıkarıyoruz.Babayı görür görmez oturup veli beklemedeki herkese allah belanı versin diye bağırmaya başlıyor.

   Babadan başka hiçbir aile bireyi ona isteklerini yaptıramıyor.Yapılan ilk ev ziyaretinde aile tam anlamıyla mükemmel bir tablo çiziyor.( mesai saati olmasına rağmen baba evde).Ziyarete iki arkadaş gidiyoruz.Biri soru sorarken diğeri gözlem yapıyor.Dikkati çeken ortamdaki gerginlik ve herkesin babanın onayını almadan cevap vermemeye özen göstermesi.İkinci ev ziyareti için gitmeden beş dakika önce arayıp haber veriyoruz doğal olarak baba görüşmeye yetişemiyor.Anne kızın baba ile yattığını (nöbet geçirme ihtimaline karşı),her ihtiyacını baba ile gördüğünü, banyosunu bile babanın yaptırdığını söylüyor.Bu görüşmeden sonra baba merkeze psikologla görüşmeye davet ediliyor.Baba tatile gideceklerini söyleyip randevuyu erteliyor.Daha sonra telefonla artık eğitime devam etmeyeceklerini eve öğretmen geleceğini söyleyip kayıt siliyor.

    Bu konuda çok kafa yormamız rağmen ne yapabileceğimiz konusunda işe yara bir çözüm bulamadık.Çocuğun tacize uğrayıp uğramadığı konusunda kesin bir fikirimiz yok ama olanlar da bizi kara kara düşündürüyor.Bu gün çocuğu babası ile gezerken gördüm ve yine her yeri yara içindeydi.Şimdi bu çocuk artık benim öğrencim değil peşini bırakmalımıyım bu işin yada sosyal hizmetlerin ilgili birimi ile mi görüşmeliyim? Bu konu ile ilgili görüş ve tavsiyelerinizi bekliyorum.Bu çocuk geröekten tacize uğruyorsa ne yapılabilir.Bildiğim kadarıyla baba alkol bağımlısı.Bu konuda babaya yardım edilse çocuğun şartlatı düzelebilir mi? vs. vs. Buçocuk için ne yapılabilir.Lütfen aklınıza gelen herşeyi yazın.TEŞEKKÜRLER

24-07-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı
Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.
3 Yanıt

Vak'a hakkında yeni gelişmeler  nelerdir?

21-08-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Ne yazık ki çalıştığımız alanda benzeri patoloji yi sık görüyoruz.Bu konuda sitemizde uzman bir dostumuz var,adli tıpçı psikiyatristler de yardımcı olabilirler ankara adreslerini o verecektir. O ,bu tip durumların delillendirilmesinin zor olduğu görüşünde .Eğer durumdan eminseniz anneden başka bir yardımcınız yok.Ama çok kere anne,çaresiz  kalıp tacizciden yana olabiliyor.Çocuğu bırakmamak yardımcı olmak gerekli.Babaya yardım da mümkün ama çocuğun ek birbakım görmesi gereği ortaya çıkmış bunca yara bereyle .Önce mevcut yaralanmayı hemen kaldırmak gerekli.Sosyal hizmet uzmanı arkadaşlar ne doer acaba bu konuda?
21-08-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

         Gülay hanım bu duğarlılğınzdan dolayı öncelikle sizi kutluyorum.İşte bu noktada sosyal hizmet uzmanı ve psikolakla ekip olmalyız.

           Gülay hanım öncelikle bu durumu shcek bildiriniz bu durumda onların ne gibi calışmalar yaptığını ve nerden başlamak gerektiğini öğrenin daha sonra iyi bi psikolokla görüserek bu vakalarda aillelerin ne gibi tepkiler verebileceğini danışın böylece ailenin psikolojisini tahmin ederek yola devam ederseniz soruna daha cabuk cözüm bulabilirsiniz diye düşünüyorum.Gülay hanım bence bu durumu polisede bildirmek gerek diye tabi son aşama olmalı

            Gülay hanım öğrencinizin okula her yeni yarayla geldiğini umarım kayıt yaparak sorumlu müdürünüze vede kurum sahibine imzalatarak tutanak tutmuşsunuzdur.

               Bu gibi durumlarda tutanak tutmamız gerek böylece bizlere gelecek iftiraları önlemek vede olayı ısbat etmemiz kolaylaşacaktır.

             Gelişmeleri aktarırsanız sevinirim.

             Size calışmalarınızda başarılar diliyorum

24-07-2005
Sündüz YILDIZ
Özel Eğitim Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır

21 yıllık birikim ve tecrübeyi içeren EÇOP ile tüm işlemlerinizi hızlıca yapın!

İş Arayanlar

iş arayan 635 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Dilya M. J.
Dil ve Konuşma Terapisti

3 gün önce

Hümeyra L.
Sekreter

3 gün önce

Melissa A.
Sosyal Bilgiler Öğretmeni

2 gün önce

Gamze Y.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni

3 gün önce

Fatma Z. Y.
Psikolog

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Kullanıcı Görüşleri...