Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

sokakta çalışan veya yaşayan çocukların sahibi kim?hangi kurum ve kuruluş mevzuatı uygulanmaktadır!

konuya sahiplenen o kadar çok kurum ve kuruluş varki  neredeyse konuyla ilgili mahelle dernekleri kurulacak!...sosyal sorun orta dev bir kaya gibi yuvarlanarak üzerimize doğru gelmesine rağmen yıllardır sokak çocukları üzerinden rant elde edenlerin vurdum duymazlıkları utanç vericidir.konuyla ilgili kanun ve düzenlemelerin acilen yapılması gerekmektedir.

yine bu alanda ki hizmet faaliyetlerin bir yönetmelik ve yönergelere bağlanarak kurumsallaşması tek bir çatı altında tamamlanması gerekmektedir.

 konunun hassasiyeti her platformda yer alırken lütfen shu ları bu sorun hakkında alternatif çözüm önerileri üretsinler.çünkü sonunda buı işde bize ihale edilecektir.hemde çok kısa zamanda.teşekkürler.

04-03-2006
Adil ŞİRAZ
Sosyal Hizmet Uzmanı
Öğrenciye verilen eğitim modüllerinin sınır kontrolü otomatik yapın.
13 Yanıt
radikal gazetesi ;23 Ağustos 2007 Sokaktaki çocuğa 'bilezik' 23/08/2007 (1141 kişi okudu) AA - GAZİANTEP - Sokak çocukları birer birer meslek ediniyor. Dünya Bankası destekli olarak Sosyal Riski Azaltma Projesi çerçevesinde Gaziantep'te hazırlanan 'Sosyal Adaptasyon Toplumsal Huzur Projesi'yle aileleriyle Siirt, Van, Şırnak, Şanlıurfa gibi illerden Gaziantep'e göç ederek sokakta çalışan 398 çocuk, eğitim kurslarını bitirerek, meslek sahibi oldu. Şahinbey Kaymakamlığı Sokakta Çalışan Çocuklar Mesleki Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi sorumlusu Adil Şiraz, yöresel kutnu kumaşı dokuma kursu, takı tasarım ve çiçekçilik, çantacılık, dönemsel bazda ev idaresi ve ütücülük kursları verdiklerini belirterek, "Burada ailelere de eğitim veriliyor. Böylece hem ailelerin bilinçlenmesi sağlanıyor hem de çocuklara verilen eğitimler tek taraflı sürdürülmemiş oluyor" dedi. Proje Ankara ve İstanbul'da da uygulanıyor.
23-08-2007
Adil ŞİRAZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

radikal gazetesi-Türkiye 23 Ağustos 2007 Sokaktaki çocuğa 'bilezik' 23/08/2007 (1141 kişi okudu) AA - GAZİANTEP - Sokak çocukları birer birer meslek ediniyor. Dünya Bankası destekli olarak Sosyal Riski Azaltma Projesi çerçevesinde Gaziantep'te hazırlanan 'Sosyal Adaptasyon Toplumsal Huzur Projesi'yle aileleriyle Siirt, Van, Şırnak, Şanlıurfa gibi illerden Gaziantep'e göç ederek sokakta çalışan 398 çocuk, eğitim kurslarını bitirerek, meslek sahibi oldu. Şahinbey Kaymakamlığı Sokakta Çalışan Çocuklar Mesleki Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi sorumlusu Adil Şiraz, yöresel kutnu kumaşı dokuma kursu, takı tasarım ve çiçekçilik, çantacılık, dönemsel bazda ev idaresi ve ütücülük kursları verdiklerini belirterek, "Burada ailelere de eğitim veriliyor. Böylece hem ailelerin bilinçlenmesi sağlanıyor hem de çocuklara verilen eğitimler tek taraflı sürdürülmemiş oluyor" dedi. Proje Ankara ve İstanbul'da da uygulanıyor.
23-08-2007
Adil ŞİRAZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

... Kursu başarıyla bitiren sokak çocuklarının okuduğu İstiklal Marşı’yla başlayan törende konuşan Vali Süleyman Kamçı, sokak çocuklarına yönelik eğitim çalışmalarına ağırlık vereceklerini söyledi. Gaziantep sokaklarında artık mendil satan çocuk istemediklerini vurgulayan Vali Süleyman Kamçı, “Çocuklarımızın meslek sahibi olmaları ve okumalarını sağlamak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi. Kursa alınan çocukların İstiklal Marşı’nı bilmediklerini ancak kurs sonunda bütün çocukların İstiklal Marşı’nı ezberlediğini anlatan Şahinbey Kaymakamı Mustafa Esen, “1,5 yıl önce başlayan projede çocuklarımız çok önemli bir mesafe katetti. Bu projede sadece çocuklarımız meslek öğrenmedi. Bu proje insanlarımızın kaynaştığı bir çalışma oldu. Toplumsal huzur projesini gerçekleştirmiş olduk” dedi. Çetin Emeç Salonunda düzenlenen törende ayrıca öğrencilerin kurs boyunca yaptıkları ürünler de sergilendi. 22.05.2007 12:53 TSİ (İhlas Haber Ajansı) 22.05.2007 13:05 [826857
24-05-2007
Adil ŞİRAZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

Haber Yayın Tarihi: 22 Mayıs 2007 Salı Saat 18:21 Sokakta Çalışan Çocuklar Açtıkları Sergide, Kendilerine Verilen Emeğin Boşa Gitmediğini Gösterdi Gaziantep merkez Şahinbey Kaymakamlığı'nın bünyesindeki Mesleki Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'ndeki atölyelerde eğitim alan ve daha önce sokakta çalışan 41 genç, ürettikleri çanta, takı, halı ve çeşitli eşyaları düzenledikleri bir sergiyle görücüye çıkardı. Gaziantep merkez Şahinbey Kaymakamlığı'nın bünyesindeki Mesleki Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'ndeki atölyelerde eğitim alan ve daha önce sokakta çalışan 41 genç, ürettikleri çanta, takı, halı ve çeşitli eşyaları düzenledikleri bir sergiyle görücüye çıkardı. Düzenlenen programda sertifika alan gençler, okudukları İstiklal Marşı ve madde bağımlılığının zararlarına yönelik gösterileriyle kendilerine verilen emeğin boşa gitmediğini gösterdi. Çocuklar, salondakiler tarafından uzun süre alkışlandı. (Cihan Haber Ajansı) 22.05.2007 18:21 [827715]
24-05-2007
Adil ŞİRAZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

28 Mart 2007 ulusal zaman gazetesi; manşet haber Sokakta çalışan çocuklar için Gaziantep'in Şahinbey ilçesinde önemli bir adım atıldı. Kaymakamlık, açtığı Meslekî Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi sayesinde 563 çocuğu sokaktan kurtardı. Bu girişim, sosyal hizmet alanında 'yılın örnek projesi' seçildi ... ... ................... Projeyi yürüten isimlerin başında ise sosyal hizmet uzmanı Adil Şiraz geliyor. Sokakta çalışan çocukları, madde bağımlıları ve suç örgütlerinden korumak amacıyla hizmet verdiklerini vurgulayan Şiraz, kısa sürede çok iyi sonuçlar elde ettiklerinin altını çiziyor.
31-03-2007
Adil ŞİRAZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

sorun hepimizin sorunu zuhal hanım.yakın ilginiz hepimize düşen bir görev.umarım ekip çalışması gerektiren sokak çocukları alanına diğer meslek elamanlarıda sizin gibi duyarlılık gösrerirler.iyi bayramlar dileğiyle!saygılar.
20-10-2006
Adil ŞİRAZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

mrb, aslında var olan fakat göz ardı edilen bir konu sokakta çalışan çocuklar. ben kendim gazi özel eğitim mezunuyum. uzun zamandır dikkatimi çeken bu alanda hizmet veya bir nebze de olsa bu hiz met zincirine bir halka da ben eklemek istemişimdir. son duyduğuma göre ankara da (yaşadığım yerde) sokakta çalışan çocuklar merkezi açılmış. şuan da oranın adresini araştırıyorum. en kısa zamanda irtibata geçemeyi düşünüyorum. bu alanda ufacık da olsa katkısı olan herkesi kutluyorum. bu katkıların sorunun ortadan kalkmasını sağlayacak kadar dağ gibi büyümesini dilerim.
05-10-2006
Zuhal VURAL
Özel Eğitim Öğretmeni

kentin yüksek tepelerinden tarihi ve mistik çam kokuları arasından yükselen sokakta çalışan çocuklar merkezi.sessiz sedasız çocukların rehabilitasyonları,mesleki eğitimleri,iş edinimleri,topluma kazanımları,sosyal aktivasyon hizmetleri sunulmaktadır.burada ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarının kurumlararası eşgüdümlü koordinasyonları tecrübeli uzmanlar nezaretinde sağlanmaktadır.sokak çocukları alanında onaylanmış iç hizmet yönergesi dahilinde çalışan ulusal bir kuruluş örneği görmenizi ,gezmenizi,yaşamanızı beklerim.merkezde alan çalışması ve ailesiyle katılım düzeyi yüksek olan modüler bir sosyal infak hizmeti bulunmaktadır. sakın şaşırmayın !..bu merkez bilimsel araştırmalar,stratejik proje üretimleri ve org.ların yanısıra 400 ün üzerinde potansiyel çocuğa hizmet verip bunların sosyal adaptasyonları yönünde faaliyetler sürdürmektedir.konuyu duyarak,okuyarak,görerek değil 'içinde' yaşamak en temel ilkedir. http://www.sahinbeysrapcocuklari.com
01-10-2006
Adil ŞİRAZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

İnternet cafelerden siteye giren sokaktaki çocuklar sorunlarınızı bizzat kendi başvurularınızla bu satırlara iletmeniz mümkün.Kayıt olun ve anlatın. "Optik"; hadi, en eski sokak eğitimcilerinden biri olarak sen de sorunları yazmaya başla. "Adana" ,"Yurdunmalı" "Zereden" hadi şikayetlerinizi anlatın, ağlamayana su yok biliyorsunuz:)
29-09-2006
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

uluslararası çalışma ve pozisyonlar geçtiğimiz asrın son çeyreğinde bu alana yönelirken ,ülkemizde daha yeni yeni ağrıları hisedilen sokak çocukları alanı sosyal çalışmacıların ihtisas alanına girip kendilerini bu alanda yetiştirenler için önemli bir refarans olarak karşılarına çıkacaktır.sarp bey'in ilgisinden dolayı teşekkürler.............
29-09-2006
Adil ŞİRAZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

Sokakta çalışan çocuklar(On the road) için bir sivil toplum kuruluşu yok .Tamamen sosyal hizmetlere özgü bir izleme çalışması gerekiyor. Sokakta yaşayanlara (off the road)gelince tüm olumsuz propaganda artık sonucunu verdi ve daha az bağış toplanabiliyor.Yine de devlete önderlik yapan Umut çocukları derneği ayakta. Tamamen sorunları giderebiliyor mu .Çocuklara eğtim olanağını yaratabil di mi /Tüm eksik ve kusurlara karşın bir şeyler yapıldı. Sokakta yaşayan çocuklar için gönüllü eğitimi sokakta yaşayanlar hakkında daha fazla bilgi bir çok çocuğumuzun yeniden kazanılmasını getirebilir. Bu arada şu an sağlığı iyi olsa da kısa bir süre önce Umut çocukları derneği kurucusu ve başkanı Yusuf Ahmet Kulca'ya geçirdiği beyin kanaması dolayısıyla geçmiş olsun dileklerini geç de olsa sunmak gerekli.
26-09-2006
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

www.sahinbeysrapcocuklari.com *Her sokakta çalışan çocuk,suçlu değildir!  ********************************************************** *sokakta çalışan çocuk, madde bağımlısı değildir!  ********************************************************** Ve *Her sokakta çalışan çocuk, sokak çocuğu değildir!  ********************************************************** *sokakta çalışan çocuklar sokak çocuğu olmasın,engel olalım!...
14-07-2006
Adil ŞİRAZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

HİZMETLERİMİZ Sokakta çalışan çocuk ve ailesine yönelik hizmetlerimiz; • Meslek Edindirme Atölyeleri -Yöresel Gaziantep Kilimi Dokumacılığı -Gaziantep Kutnu Kumaş Üretim&Değerlendirmeciliği -Takı&Tasarım ve Süslemecilik • Eğitim Destekleme Birimi • Psiko-sosyal Destekleme Birimi • Müzikle Terapi&Rehabilitasyon Birimi • Anne&Çocuk Sağlığı Birimi • Aile Terapi&Danışmanlık Birimi • Kreş&Gündüz Bakımevi Ünitesi -0-6 yaş kreş&anasınıfı -Oyun Bahçesi Bölümü -Uyku&dinlenme odası -Alt değiştirme&emzirme odası • Yemekhane&mutfak Bölümü • Gezici&mobil Ekip Birimi • Çocuklar ve Aileleri geliş&gidiş Taşıma hizmetleri • Kültürel etkinlikler&hobi faaliyetleri Bizim çocuklarımızdır.  YA HEP BERABERİZ, YA DA HEP BERABER.. Sokakta çalışan çocuklar, Sokak çocuğu olmasın ENGEL OLALIM TOPLUMSAL HUZUR’DA BİR OLALIM Tlf: 0 342 250 3 250 GAZİANTEP VALİLİĞİ Şahinbey Kaymakamlığı Sokakta Çalışan Çocuklar Mes. Eğ. Reh. Merkezi www.sahinbeysrapcocuklari.com
14-07-2006
Adil ŞİRAZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş Arayanlar

iş arayan 976 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Burak Y.
Psikolog

Bugün

Emine H. Y.
Dil ve Konuşma Terapisti

Bugün

Su E.
Fizyoterapist

Bugün

Canan Ö.
Uzman Öğretici

Bugün

Büşra K.
Psikolog

İş mi Arıyorsunuz?

İşinizden memnun değil, daha iyi bir iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi