Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

sizce ne yapmalıyım..

Merhaba arkadaşlar,ben zihin engelliler 3.sınıf öğrencisiyim.Okul bitince yüksek lisans yapmak istiyorum ama bunu akademisyen olup üniversitede kalmak için değil kendimi geliştirmek için istiyorum.İlerdede ama devlette ama özelde birebir zihin engellilerle çalışacağım.Ama hangi bölümlerde yüksek lisans yapabilirim yani okul öncesinde mi,sınıf öğretmenliğinde mi,rehberlik ve psikolojik danışmanlıkta mı,sosyal hizmet uzmanlığındamı yoksa kendi alanım özel eğitimdemi?.Tecrübesi olan arkadaşlar sizce hangi alanın bana faydası olur.Kendi alanımda yaparsam lisans okurken aldığım derslerden farklı hangi dersleri alacağım?kafan bu konuda karışık.Bilgilerinize ihtiyacım var.
23-04-2007
Merve KIRŞEHİRLİ
Özel Eğitim Uzmanı
Öğrenciye verilen eğitim modüllerinin sınır kontrolü otomatik yapın.
11 Yanıt
Tahir Bey öncelikle gerçekten cevap aranması gereken sorularla yaptığınız yönlendirme için teşekkür ederim.Büyük ölçüde kararımı verdim.Kendi alanımda yapmak istiyorum.Sizin ve bi arkadaşımızın belirttiği gibi şartlar herzaman uygun olmuyor.Zaman,şehir,maddi olarak.Ama benim bu soruyu sormaktaki amacım önce hedefimi belirlemekti.Ben sadece yüksek lisans yapmaya karar vermiştim ama diğer herşey belirsizdi:alan karrasızlığı ve bilgi yetersizliği gibi.Oysa şimdi amacım belli ve imkanlarımı bu ölçüde zorlayacağım.Alana gelince ben engelli bireylerle birebir çalışacağım için dediğiniz gibi farklı bir alana yönelmem bana çok yardımcı olmayabilir.Oysa kendi alanımda mesela öğrenme güçlüğü özellikli bireyler konusunda uzmanlaşırsam bunun bana çalışırken o çocuklara fayda açısından daha yararlı olacağının bilincine vardım.Fikir veren,görüş belirten herkese teşekkürler..Sağlıcakla kalın..
22-05-2007
Merve KIRŞEHİRLİ
Özel Eğitim Uzmanı

Yuksek lisansa karar verirken goz onunde bulundurmaniz gereken bir kac nokta: ozel egitim yada zihinsel engellilerin egitimi konusunda baska bir alana karar verirseniz, sizden bazi lisans derslerini almanizi isteyecekler, oncelikle soru su: buna zaman ve imkaniniz var mi? diger konu eger alan degistirirseniz, mesela okul oncesi egitim alanina yazilirsaniz, orada egitim ve diger konularla ilgili olarak bakis acisi farki olacak, bununla ne kadar anlasabileceksiniz? Egitimci olarak kalmak istiyorsaniz, diger alanlarin size katkisi ancak bir noktaya kadar olacaktir. Ayrica, girmek istediginiz bolumle araniz nasil? bolumlerin genelde oncelik verdigi kisiler vardir, bu isler her zaman sinavda ne kadar iyi yaptiginiza bakmaz, durust soylemek gerekirse.
20-05-2007
Tahir UZUN
Özel Eğitim Öğretmeni

Sana yüksek lisans yapacağın bölümle ilgili olarak bir tavsiyede bulunamam belki ama devlette çalışan biri olarak devlet bünyesinde bunu yapmanın çok da kolay olmadığını söyleyebilirim.Çünkü ben yapmak için uğraşıyorum ama önüme birçok engel çıkıyor. En azından çalışağın sektörü (yani devlet veya özel olsun) seçerken bunlara dikkat etmen senin için yaralı olur. Yolun açık olsun.
13-05-2007
Erkan KURNAZ
Özel Eğitim Öğretmeni

ben de özel eğitim mezunuyum ve özel eğitimde yüksek lisans yapıyorum. kesinlikle bu işi seven ve gerçekten doğru ve eksiksiz uygulamak isteyen bütün arkadaşların bu alanda yüksek lisans yapmalarını tavsiye ediyorum.
13-05-2007
Sevim ŞEN
Eğitim Uzmanı

Diğer forumlara da başkalarıyla dalga geçen cümleler yazmıssınız.Kimsiniz bilmiyorum,bu forumlarda yazınızada hiç rastlamadım ama ortalığı karıştırmak isteyen,ünvanınada zihin engelliler öğretmeni yazan işsiz güçsüz birisiniz galiba.Sizi ciddiye almıyorum..Kimseyide kariyer yapmak için değil deyip yüksek lisans yapmak istiyorum diye kandırma gibi bir çabam yok.Bunun yorumu ise size hiç düşmez Onur Bey..
08-05-2007
Merve KIRŞEHİRLİ
Özel Eğitim Uzmanı

mervecim umarım kararını vermişsindir. okul öncesi öğretmenlikleri,çocuk gelişimciler bile yüksek lisansta özel eğitimi tercih ediyor. Birol beyin dediğine kesinlikle katılıyorum.Önce kendi alanına hakim olman daha iyi olur sanırım. özel eğitim gerçekten engin bir deniz, önce bilinmeyenleri keşfedelim, sonra sahile çıkarız :)
27-04-2007
Özden Öztaş SELÇUK
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Haklısnız Birol Bey,kendi alanınıza hakim olmadan başka bir alanda 3yıl eğitim alsam çokta kazanacağım bir şey olmaz.Sadece fikir edinmiş olurum.Çok Teşekkür ederim fikriniz için.Sağlıcakla kalın..
27-04-2007
Merve KIRŞEHİRLİ
Özel Eğitim Uzmanı

özel eğitim mezunu ve yüksek lisans yapan biri olarak kendi alanımızda yüksek lisans yapmanı öneririm. bizim alanımız henüz yeni bir alan ve engin bir deniz. DEHB den Özel Öğrenme Güçlüğüne kadar bir çok alanımız var. kendi alanına ne kadar hakim olduğunu düşün rett sendromu nedire kitabi bir tanımdan öte daha geniş bir açıyla cevap verebiliyorsan eğitimleri vb o zaman başka bölümleri düşün ancak öyle olduğunu zannetmiyorum. 4 yıllık lisans eğitimiyle bu pek mümkün değil. alanımızdaki engel gruplarına bak birinde uzmanlaş daha verimli olursun :)
27-04-2007
Birol DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

Bende düşündüğünüz gibi düşünmüştüm yani farklı alan olursa bakış açımı genişletmiş olurum diye ama gerçekten çok çok kararsızım.Daha önümde 1 senem var ama umarım bir an önce kararımı verebilirim tabii bu görev yapacağım yerede bağlı..Teşekkürler..
26-04-2007
Merve KIRŞEHİRLİ
Özel Eğitim Uzmanı

bunu ben de düşünüyorum ve sana da okul öncesini biraz düşünmeni önerebilrim hem iki alanda uzman olursun
25-04-2007
Ugur TUNCOL
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

yüksek lisansı bence kendi alanında yapman avantajlı. diger alanlara göre daha yeni ve gelişmeye ihtiyacı var.neden şu an öğrendiğin gelişim skalalarından bir tane de sen hazırlamasın.yüksek lisans için sana tez verecekler, sen onunla uğraşacaksın.ayrıca yüksek lisans yaparken de çalışırsın.
24-04-2007
Özden Öztaş SELÇUK
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.