Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

sizce engelli birey toplumun neresinde?

bugün işitme engelliler günü. alanda emek veren bütün arkadaşlara ve engelli bireylerin hepsine iyi dileklerimi iletmek istiyorum. günlerdir gözlediğim ama bugün konuşulmasının daha uygun olacağını düşündüğüm bir konu hakkında gözlemlerinizi paylaşmak isterim. biz özel eğitimin içindeyiz. peki engelli bireyler toplumun neresinde? toplumun engelli bireyleri bakışı nasıl?
12-05-2005
Haydar ATMACA
İşitme Engelliler Öğretmeni
Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.
6 Yanıt
Gülay Acar duygularıma tercüman olduğun için teşekkürler.
31-03-2007
Hülya TEMEL
Okul Öncesi Öğretmeni

bence devlet politikası çok önemli kişiler aile planlaması hakkında engelli olabilme ihtimaline yönelik alabilecekleri tedbirler hakkında yeterince bilgilendirilmiyor ÖZEL EĞİTİM BAKANLIĞI hala neden yok eğitime gereksinim duyan ailelerin ve çocukların yaşadığı sorunları en aza indirmenin yolu mantar biter gibi kurum açılması değil nitelikli kurumlar nitelikli öğretmenler yetiştirmek bu iş için ciddi yatırımlar yapmak ve daha ciddi çalışmaktır tv lerde engelli bireylerin yaşadığı sorunlar hakkında bilgi verici eğitici yayınlar yapılabilir kamuoyu dikkati buraya çekildebilir klasik olacak ama hepimiz bir engelli adayı olduğumuzu unutmadan engelli vatandaşlarımızın topluma entegre olmasını kolaylaştırmamız gerekiyor
07-02-2007
Selen ÜSKÜPLÜ
Özel Eğitim Öğretmeni

paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. sizlerle bunu konuşmak istedim çünkü takside, durakta, otobüste, vapurda, parkta, sokakta,... kısaca hayatın içinde karşılaşıp iletişime geçtiğim insanların işimi öğrenince  gösterdikleri tepkileri çok ilginç buldum. Elbette şikayetçi olduğum tek şey hatalı tavırları. Yani işimle değil sorunum halkımızın bilinç düzeyiyle. engelli bireylere cahil gözlerle bakmaları (hani, birey toplum etkileşimi hesabı) halkıma ve ananelerimize  yakışmayan cahillik. Halkımı böyle görmek beni üzüyor.İnsan sevdiğine olumsuz birşey konduramıyor işte. Belkide eğitime verdiğimiz önem! herşeyi açıklıyor.

tekrar teşekkürler

17-05-2005
Haydar ATMACA
İşitme Engelliler Öğretmeni

   Engelli engelsiz insanımız , henüz insanca yaşama koşullarından ( idalize ettiğimiz) oldukça uzak. Engelsizlik kalıcı bir durum olmayabilmekte engelsiz kişilerden yüzlercesi hergün iş kazası, trafik kazası veya başka sebeplerle engelli olabilmekte.

   Engeli olmak yani engellenmek kişinin kabulü ile de ilgili, birçok engellenmiş kişi biliyorum ki yaşam yarışını engelsizlerin açık ara önünde sürdürmekte hem de engelini hiç kullanmadan. Engelli toplumun içinde yer almak istedikten sonra inanın yaşamda alabilecekleri çok yer var. Sevgilerle. 

13-05-2005
Amir AKDAĞ
Eğitim Programcısı

   Engelliler TC özürlüler kontenjanında,

  Engelliler özel eğitim merkezlerinin servis araçlarında ve faturalarında,

  Engelliler komşuların ikindi çayı fiskoslarında,

  Engelliler özel eğitim kitaplarında,

  Engelliler hastanelerin ilaç, rapor vs. kuyruklarında, ama

  Engelliler anaların gözündeki umut ışığında, babalarının alın terinde ve gözyaşında, eğitimcilerin ideallerinde ve umudunda, benim gecemde gündüzümde..

 Kısacası sizin benim gibi yaşamın ve toplumun her yerinde...

  

 

13-05-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

Önce öğrencilerinizin ve sizin gününüz kutlu olsun.

Uzun bir konu diye girmeyecektim ama bugünun hatırına dayanamadım:)

Eğitim ,ailede ve okulda eğitim ne durumdaysa özel eğitimin genelden aldığı ışık neyse ve  yaygınlığı ne noktadaysa engelli bireyler de orada.Bugunkü Radikal manşeti de eğitimin durumunu yansıtıyordu.

Toplumun engelli bireylere bakışına gelinceee engellileri pek engelllemiyorlar henüz, birbirlerine engel olmaktan diyebilirim.Öğrencimin kaynaştırma eğitiminin öyküsü Rousseau'nun Emile 'ine taş çıkartıyor. Olsun, böyle diye enseyi de karartacak değiliz yani.

Zamanla herşey daha iyi olacaktır, siz yanarsınız biz yanarız ama

bir şeyler de olur ne dersiniz

 

12-05-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...