Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

sınır zeka nedir ? hafif zaka gerlikleri nasıl tespit edilir?

4 yaşında kızım var 2kelimeli cümle kuruyor ve şarkı söylüyor amatam anlamıyla konuşamıyor çok iyi bir hafızası var.r.s.f.ş.k.ğ harrflerini başta çıkaramıyor ama işin ilginç tarafı 11aylıkken cici zea(zehra) diyebiliyordu. .anaokuluna(2ay oldu) gönderdim.sosyslleştikçe hızlandı.koşuyor tırmanıyor ve 5saniye tek ayak üzerinde duruyor ancak zıplamayı beceremiyor.ne düşünmem gerkiyor kafam çok karışık bana birileri bilgi verirse çok sevinirim
18-06-2007
Yasemino ÖZGÜR
Diğer
Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.
4 Yanıt
öz bakım becerilerine sahip :el yıkama,üstüne dökmeden yemek yiyor,2.5 yaşından beri çorabını giyiyyor,3yaşından beri pijamasını da giyiyor.şuan biraz yardımla kendi başına giyiniyor.ellerini yıkıyor dişlerini fırçalıyor benin tek takıldığım nokta zıplamayı becerememesi.çok temkinli merdivenlerden inerken çok dikatli . dediğinizi yaptım rehabilitasyon merkezine götürdüm fizyoterapist motor geriliği tespit etmedi. özel eğitimci denver yapmadı ama bazı metaryaller(yapboz,resim nesneleri göstermesini istedi.) kullanarak testler yaptı. bir gerilik tespit etmedi.benim abarttığımı ve kızımı çok gergin buldu. konuşma sendromu tespit etti.şu günlerde farklı kelimeler kullanmaya başladı.ilginize çok teşekkür ediyorum.
23-06-2007
Yasemino ÖZGÜR
Diğer

Çocuğunuzun öz bakım becerilerine sahip olması çok önemlidir.Bu yaşlarda akademik bilgiden çok (sayı sayma,harf tanıma gibi)tuvalet alışkanlığı,yemek yeme,el yıkama,basit kıyafetlerini kendi başına giyebilme gibi becerilerin kazandırılması gerekir.Eğer bazı harfleri söyleyemiyorsa sizinde dediğiniz gibi bu bi takım çevresel problemlerden kaynaklanıyorsa daha fazla ilgilenerek,kendi kendinize basit oyunlarla destekleyici eğitici çalışmalar yapabilirsiniz.Örneğin söyleyemediği harflerin geçtiği basit kelimeleri söyletmek,(tabii bunları oyuna dönüştürerek),daha çok sosyalleşebileceği ortamlar yaratarak küçük çalışmalar yapabilirsiniz.Ama fiziksel bir durumdan kaynaklı zıplayamama durumu görüyorsanız tekrar bir çocuk doktoru yada fizyoterapiste yönelebilirsiniz.Eğer zeka için şüpheleriniz varsa RAM larda 5 yaş altı içinde uygun testler yapılıyor.Bu tür çalışmalarda çocuğu birebir görmek gerekir.Yanlış bilgi vermek ve sizi yanlış yönlendirmek istemem.İyi günler..Sağlıcakla kalın..
21-06-2007
Merve KIRŞEHİRLİ
Özel Eğitim Uzmanı

lohusalık sendromunu çok ağır geçirdim çocugumu sevemedim bir anne için bunu itiraf etmek çok zor sosyal ortamdan soyutladım evde eşimlede pek konuşmuyoruz.o da asosyal bir insan 2.5 yaşında çapaya götürdüm eeg.metobolik tarama .bera hepsi normal çıktı psikolog ise denver gelişim testinde az bir gerilik tespit etti zeka geriliği tespit etmedi ve özel eğitim önermedi.sadece anaokulu tavsiye etti.bana bazı ödevler verdi. hala konuşmaması ve zıplayamaması yada zıplamakmı istemiyor bilmiyorum 1,5 aşından beri renk tanıyor şuan 8 renk biliyor zıt kavramları(uzun-kısa alt-üst,yukarı-aşağı...)yemeğini kendi yiyor 2,5 yaşından beri tualet alışkanlığı kazandı.gece de kuru kalıyor.ama diyorum abartıyormuyum çocuğa baskı da yapıyor olabilirim ben de içim de dengesiz davranıyorum
21-06-2007
Yasemino ÖZGÜR
Diğer

Çocuğunuzun gelişiminde diğer akranlarına göre daha geriden gelme gibi bir durum gözlediyseniz erken tanı teşhis çok çok önemli olduğu için vakit kaybetmeden bir rehberlik araştırma merkezine(RAM)yönelmenizi söyleyebilirim.Madem çocuğunuz ana okuluna başladıktan sonra sosyelleşti,olumlu gelişim gösterdi bu demektirki uygun destekle çok daha fazla ilerleme kaydedebilir.Dil bozukluklarının nedenleri ise net olarak belirlenemesede (biyolojik,kalıtsal,çevre v.b olabilir) şunu söyleyebilirimki dil-zeka arasında inkar edilemez bir ilişki vardır.Genelde hafif yada ağır derecede fark etmez zihin engelli çocukların %90 ında özellikle ifade edici dilde problemler vardır.Vakit kaybetmeden bu tanılama süreci için bir RAM ile bağlatıya geçin derim.İyi günler..
20-06-2007
Merve KIRŞEHİRLİ
Özel Eğitim Uzmanı

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş mi Arıyorsunuz?

Başka bir şehire taşınmayı düşünüyor, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
İş Arayanlar

iş arayan 584 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Pakize N. U.
Uzman Öğretici

Dün

Selin A.
Ergoterapist

Dün

Ahsen K.
Özel Eğitim Öğretmeni

Dün

Esma A.
Dil ve Konuşma Terapisti

Dün

Şeyma O.
Çocuk Gelişimcisi