Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

serebral paralizi

Merhaba

ogrenmek istedigim Serebral Paralizi teshisi nasil konulur? ayrica Emar Ve EEG sonulari normalse o cocukta Serebral Paralizi var denilebilinir mi?

10-08-2005
Tanyel AK
Diğer
Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.
3 Yanıt
çekilen EMAR ve EEG de hiçbir bulgu çıkmadıysa çocugunuzda serebral paralizi yok  demektir.size sorum şu an hangi şehirdesiniz eger istanbul da iseniz size tavsiye edebilecegim iyi çocuk nörologları var.verdiginiz bilgilerden yola çıkarak,çocugunuzda gelişim geriligi oldugu anlaşılmaktadır.zaten özel egitime başlıyormuşsunuz ,umarım kısa sürede olumlu gelişmeler gösterir.kaba motorlarda yürüme dışında başka hareket olmadıgını belirtmişsiniz ,bunun içinde fizyoterapi almasının gerekli oldugu görüşündeyim.size kolaylıklar diliyorum
21-11-2005
Eylül ERSOY
Psikolog

MERHABA ABDULLAH BEY

 

oncelikle vermis oldugunu yanit icin sagolun. kizimda gelisim geriligi mevcut. ancak cocuk norologu gorur gormez bize Cerebral Paraliziden bahsetti. EMAR VE EEG bile cekmege gerek yok dedi. teshisi kesin dedi. biz anne baba olarak isar ettik bu tetkikler icin. sonuc olarak ikisi de normal cikti. bu kez norolog bize bu tetkiklerde zaten beyindeki hasar belli olmaz dedi. bizim aklimiz iyice karisti, kizimiz su an 3 yasinda ve yuruyor ayrica konusmaya calisiyor. ancak kosamiyor. tek kelime soyluyor onu da pek sik degil. bebekleriyle bir anne gibi ilgileniyor. camasir yikamaya calisiyor v,s.. onumuzdeki ay ozel egitime basliyoruz. onerilerinizi ve degerli yorumlarinizi bekliyorum.

 

saygilarimla

22-08-2005
Tanyel AK
Diğer

serebral paralizi teşhisi konulurken; çocuğun normal gelişim evrelerinde yapması gerekn davranışlarda yapıp yapmadıklaı ipucu sağlar. örneğin altı aylık çocuk dönme, bir yaşındaki çocuk adım atmaya başlaması gerekir. çocuk bu gibi gelişim evrelerinde göstermesi gereken davranışları sergilemiyorsa norolojiye sevk edilmelidir. emar ve eeg testi yapılır. beyinde zaten serebal paralizi olup olmadığı bu testlerde görülür. ancak test sonuçları normal olup çocukta normal zamanda göstermesi gereken davranışları gösterememe varsa gelişim geriliği var demektir.  gelişim geriliği olan bir çocuğu hem özel eğitimi uzmanlarına hem de fizyoterapistlere değerlendirme için götürmek gerekmektedir.
16-08-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
İş Arayanlar

iş arayan 571 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Merve D.
Fizyoterapist

Bugün

Seren E.
Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı

Bugün

Ömer D.
Özel Eğitim Öğretmeni

2 gün önce

Duygu K.
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

Dün

Ebranur K.
Psikolog

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.