Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

sağlık kurulu raporları

 

özel eğitim sağlık kurulu raporları ile ilgili biriki sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

çocuklara aldığımız sağlık kurulu raporlarında süre belirtilmiyor.Manisa SSK il müdürlüğü yılda bir yenilenmesi gerek diyor.Benim aklımda kalan da raporların iki yıllık olduğu ama ilgili mevzuata baktım bununla ilgili bir şey bulamadım.Bununla ilgili benim bilmediğim bir genelge ya da yazı var mı?

Bir de son bir aydır Manisa'da rapor almada sorun yaşıyoruz.Biri 27 diğeride 25 yaşında iki öğrenciye yaşı büyük olduğu için doktorlar özel eğitime gerk yoktur kararına vardılar.Bir de RAM raporunda orta düzey zihinsel engelli olduğu belirtilen 15 yaşında bir öğrenciye de özel eğitime ihtiyacı yoktur kararı verildi.Böyle bir karar vermelerinin nedeni de çocuğa hangi takımı tuttuğunu soruyorlar ve fenerbahçe yanıtını alıyorlar birde 1den 10 a kadar saydırıyorlar.Bunun sonucunda da ihtiyacı olmadığına karar veriyorlar.

çevreden aldığım duyumlar özeline götürüp test yaptırırsan rapor verirler şeklinde.

Benzer sorunları yaşayan arkadaşlar ya da iller var mı.Varsa çözümü nasıl buldunuz.Teşekkürler.

22-10-2005
Belirtilmemiş
Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.
5 Yanıt
Adapazarındaki Sakarya Devlet Hastanesi bedensel rapor vermiyor, gerekçe hastanemizde fizyoterapi ünitesi var diyorlar, tabi bu ünitede haftada bir kez yirmi dakika bir veya iki ay alıp hastayı gönderiyorlar. Sakarya Yenikent Devlet Hastanesi de bir haftadır yeni bir uygulama başlatıp hastaları şifaen izmit irem'e yönlendiriyor ve raporun kullanım amacına da fizik tedavi ünitesi bulunan sağlık merkezlerinde rehabilitasyon alması uygundur diyor. Yani şifaen söylediklerini bu kullanım amacıyla gizli bir şekilde İREM'e gidin demek istiyorlar. Soru1- Bu kullanım amacıyla özel eğitim rehabilitasyon merkezine kayıt yapılabilir mi? 2- Yapılamazsa veli başka bir şehire nasıl gidecek bu duruma nasıl ve neye dayanarak itiraz edebilir? Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.Teşekkürler...
15-06-2006
Belirtilmemiş

Erzurumdaki bir devlet hastanesinde(eski ssk hastanesi) 75 ve üzerine rapor alamazken, numune hastanesinde 88 (Donuk zeka) IQ su olan çocuğa rapor alabiliyoruz. Psikoloğun özel eğitim alması uygundur demesi yeterli. Her hastaneden alınan raporun geçerliliği vardır. Bu yüzden alternatif hastaneler rapor almayı denerseniz iyi olur.
25-01-2006
Belirtilmemiş

 

 teşekkürler evet buldum 31.05.2005 tarihli bütçe uygulama talimatında var ve bu tarihten itibaren alınan raporlar için geçerli.yani bu sene aldığımız raporlar eğer daha kısa bir süre belirtilmediyse 2 yıl geçerli ancak önümüzdeki yıl MEB e geçince yeni rapor çıkarmak zorunda kalmazsak tabii.Rapor çıkarma konusundaki sıkıntılara gelince ben bu konuda aileleri ön plana çıkararak çareyi buldum çocuk hafif düzeyse ya da yaşı büyükse aile ısrar edince bişey yapamıyorlar.Dün hastanade bunun deneyimini yaşadım daha önceki sorunlarıda benzer şlekilde çözmüştük yalnız sadece zeka bölümü 74e kadar olan çocuklarda ısrar edebiliyoruz yasal olarak rapor verme sınırının bu bölüm olduğunu biliyorum bu konuda bir bilgisi olan var mı?

25-10-2005
Belirtilmemiş

  Raporların geçerlilik süresi eğer başka bir süre belirtilmemişse 2 yıl dır. Bütçe ödeme talimatnamesinde bu ibare var. Diğer konularda yani rapor verme konusunda tüm illerde benzer sorunlar ne yazık ki yaşanmakta . Kolaylıklar diliyorum.
23-10-2005
Belirtilmemiş

bu konuyla ilgili bir şeyi daha paylaşmak isterim orta düzey dediğim öğrenci 2 yıldır bu kurumda özel eğitim alıyor zaten.Bir de çocuk heyette ben ingilizce de biliyorum diyor.Ne biliyosun diye soruyorlar,çocuk da one,two,three diyor ve çocuğun raporunda özel eğitime ihtiyacı yoktur,ingilizce de biliyor diye yazılmış:)) bu da memleketim doktorlarından manzaralar bilgilerinize...
22-10-2005
Belirtilmemiş

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Eleman mı Arıyorsunuz?

Çalışanınız sizi yüzüstü bıraktı, ortada mı kaldınız?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi