Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

rehberlik servisleri

  

 

Alanda çalışan danışman arkadaşlar.İlköğretimlerde ve diğer okullarda yürütülen Rehberlik Servis çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz ve sizce rehberlik servislerinde çalışan arkadaşların özel eğitim alan öğrencilere karşı olan tutumları nasıl?

30-03-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı
Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.
4 Yanıt
Sayın Bengü elbette sözüm işini iyi yapan, bulunduğu birimin amaçlarının ve gereklerinin farkında olan, her şeye rağmen elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan, hele hele arayıp "Gülay hoca takip ettiğiniz öğrenci ile ilgili acilen görüşmemiz gerekli, siz mi gelirsiniz?" diyen arkadaşlara asla değil.İşini iyi yapan arkadaşlarla ilgili örnekleri çoğaltmak mümkün ama ya işini yapmak yerine okuldaki diğer öğretmenlerin sorunlu çocuk savaşı cephesine kayıt yaptırmış arkadaşlar...Bu arkadaşlar için elimdeki iğne iplik can yakıcı olabilir.Saygılar
17-04-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

Aman diyorum hocam sizinle bir başka yerde (nerelerde yazdığımı unutuyorum son isimden takip ediyorum)enürez vak'ası çözüyoruz. Bu durumu bildiğim için orada dikkatli gidiyorum.Ama nette yiz çok iyi meslekdaşlarım da var,en azından ben de kırılıyorum:)Çünkü o mevki için çok mücadele ettik yalnızca özel okullarda vardı.

Bu arada onlar şimdi gerçekten devlet memuru ,düğmeleri bile kopsa dikmeliyiz:) Elinizde iğne iplikle dolaşın.

Benim size önerim çözümü çaktırmadan bulun organik kayıtları okul kayıtlarına geçirmek öğretim yaşamının sonunu getirebilir.Sizi bir eğitimci olarak takdir etmekle birlikte bir ağbi olarak tavsiyem güvenemediğiniz böyle durumlarda devlet memuru ve az maaş(!) alan zaten haklarından hep şikayetlenen(! )gözü saatine takılmış ! rehber öğretmen kardeşçiklerimizi olabildiğince üzmeden sorunu çözmeniz.

  

16-04-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Sayın Bengü tamda konu benim getirmek istediğim yere gelmiş.Ben okul takibi yaptığım çocuklar nedeniyle sıksık işinin uzmanı :) bir rehberlik öğretmeni ile tanışıyorum.Bende sizin kadar şanslıyım yani.

Anlamadığım bu arkadaşlar devam eden kaynaştırma öğrencilerini nasıl biz görüşmeye gidince farkediyor.

Bazen karşılaştığım durumu algılamakta inanın zorlanıyorum.Bir rehberlik sorumlusundan inciler aktarayım; Sınıf öğretmeni aileye çocuğu bu okuldan alın özel alt sınıfa verin yada okumasın diye baskı yapıyor. Apar topar gidiyoruz çocuğumuzun durumunu anlatmaya Çocuk Operemeningomyolosel ve MR yok zy 105 neyse hocayı ikna edemiyoruz baskı yapıyoruz, o da oturtun duvar dibine ne hali varsa görsün ben o yokmuş gibi davranırım diyor.Bu noktada bizi dinlediğini düşündüğüm rehberlik hocasına yardım ister gözlerle bakıyorum ve bombayı patlatıyor. " pardon çocuk gerizekalı mı?"

16-04-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

Sorunuz yalnızca devlet okullarında olan çalışmalar için mi özel okulları da sözettiğiniz kapsama alıyor musunuz?

Diğer yandan şu anda bir öğrencimin rehber öğretmeni ile sırat köprüsünde bir ilişki yürütüyorum.

Dediklerinizi ben yazsam eleştiri olur "aman çocuğun başına bir iş gelir"diye gayet mutedil , mütereddin ve mülayimim.

Öğrencimi henüz keşfetti,geçen gün itiraf ettim öğrencimin durumunu, anlattım inanmadı ,benim meslekten olduğuma inanmadı sonra .Kabul ettim, "sizin tanınız doğrudur hocam ben zaten alanda pek çalışmadım" yardımcı oluyorum deyip öğrencimi kurtardım.Çünkü o bir devlet memuru,bizler devlet memurlarına hizmet etmeliyiz, ben böyle gördüm yani.

Öğrencimin zamanla geçecek bir gençlik haylazlığını olduğunu düşünüyor.Bu düşüncesine olan sevincim ve mutluluğum yüksek."Bir rehber öğretmeni bile atlatmışsak kefeni yırttık" diyeceğim ama diyemiyorum.Bizi yani  öğrencimi ilçe ram a gönderdi sıra beş ay sıonra geliyormuş .O zamana kadar Allah Kerim..

Yani bir dokundunuz bin ahh işittiniz

Sonuçta anlattıklarım yalnızca benim değil bir çok insanın yaşabileceği bir günümüz vak'a sıdır. Bilinsin dedim.

 

 

15-04-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
  • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
  • Veritabanı sunucu hizmeti
  • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
  • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
  • MEBBİS otomatik veri aktarımı
  • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
  • Bir yıl ücretsiz teknik destek
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...