Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

rehber öğretmen rehabilitasyon merkezlerinde ağırlıklı olarak hangi konuları öğrenci ile işler

arkadaşlar cevaplarınız için teşekür ederim. bu isteklerimle umarım sizi rahatsız etmiyorum. rehber öğretmen bireysel anlamda yada grup anlamında bireye hangi konuları işlemeli ve vermelidir. şunuda söylemek istiyorum iletişim kurulamayan öğrencilere ne verebilir yada ne vermelidir. son olarak yasal olarak rehber öğretmen bireysel derslere giriyor mu giriyorsa bu hangi öğrencilerdir. teşekür ederim
10-11-2006
Muhammet Cevdet ARIÇ
Sosyolog
Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.
11 Yanıt
bence özeleğitim kurumlarında sınırlar iyi çizilmiyor, özel eğitimci de aynı şeyi yapıyor psikolog da, ama bu çok yanlış, sonuçta bize özel eğitim dersi verilmiyor verilse de sınırlı bir eğitim, ama neden bu tarz kurumlarda örneğin otistikler özel eğitimciye değil de psikologa veriliyor ben de bunu anlamıyorum, bu dediğim olayı yaşadım ben. daha evvel çalıştığım bir kurumda otistik ve ağır mentaller özel eğitimci dururken özellikle psikologlara veriliyordu. bence hangi çocukların kimlere verileceği eğitim kordinatörü dediğimiz kişiler tarafından da pek bilinmiyor. ben kensinlikle psikologların ve pdr'cilerin seansa girmesine karşıyım, bizm işimiz kavram öğretmek değil çünkü...zaten ben de daha fazla dayanamadım bu alana ve başka bir alana kaydım:))))
20-07-2007
Nurdan BAKIR
Psikolog

normalde aile ile engelli arasında veya engelli le çevre arasındaki problemleri tespit etmek gelişimsel aksaklıkları tespit etmek, ve bireysel eğitigim programın için gelşimsel hedefleri saptamak ve uygulama için özel egitimciyle birlikte uygulama ve gözlem yapmak aile ve çevre şartlarını düzenlemektir. başarılar.
06-07-2007
Hüsnü Sidar ÇİFTÇİ
Psikolog

herkese merhaba.. ben 2. sınıf öğrencisiyim.bir kuruma staj için başvurdum. ama sektörün yabancısı sayılırım.rehber öğretmenin uyguladığı görevler hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim..simdiden tesekkür ederim.
05-07-2007
Aslı ÖZTÜRK
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

sayın ,Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen] Mustafa Alhan evet doğru ktlyrm; hangi özel eğitim rehabilitasyon mrkznd bu blmyrm ama bence hiç br krmda . krml anlşrkn bu ince noktlar grşlmli. ynlş yklşm ve öğrtm çocklara yeni davrnş poblemi kznmsn zmn hzlyy. öğrtm src . Öğretme çbs içinde geçyor. Sonunda ; öğrnm grçklşmyr vrm alnmyor.....vs btmy . eğitsel tanı performans işlevde bulunma düzeyi gereksinimi yöntem/teknik araç gereç ortam sistematiklik ......... o 45 dk. dğr 45 dk içinde kştrm gçyor.
08-05-2007
Nurcan KESKİN
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Bakın arkadaşlar ben kurumda şunu hep söylerim. PDR ci kavram öğretemez!!! Diğer tüm çalışanların diplomasında ...... üğretmenliği yazar ama bizde yazmaz. Biz birşey öğretemeyiz!!!! Bilmiyoruz çünkü bu işin eğitimini almadık!! Kırmızı renk nasıl öğretilir bilemeyiz bizi aşar!! Buna özel eğitimci bakar! Ayrıca sizlerin de bildiği gibi psikolojik danışma kendini ifade edebilen bireylere yapılır!! Sınırlılıklarınızı çizin yoksa hem size hem çocuklara yazık olur arkadaşlar...
08-05-2007
Mustafa ALHAN
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

zihinsel engelliler sınıf öğrt ile ilgili çok doğru söylüyorsunuz ama çalıştığım kurumda onlar daha çok okuma-yazma işi ile ilgilenmeye çalışıyorlar.onların işleri sadece çocuklara okuma-yazma öğretmekdeğil!
08-05-2007
Ahmet ŞAN
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

selam arkadaşım beni tanıdın inşallah şu an nerdesin bana daha detaylı bilgi yolar mısın bu konuda. inan beni çok memnun edersin. teşekür ederim.
09-12-2006
Muhammet Cevdet ARIÇ
Sosyolog

herkese merhaba. cevdet hocanın sorusuna yönetmelik cevap veriyor. orada rehber öğretmenin görevleri açıkça belirtiliyor. ancak karşılaştığımız temel sıkıntı idarecilerin bütün ağır öğrencileri bizlere yüklemesi. yani kendilerinin ve diğer branştaki öğretmenlerin yapamadığını, yaklaşmak istemediği "ağır" olarak nitelediğimiz öğrencileri rehber öğretmenlere yüklemesi bir çok yerde karşımıza çıkıyor. bu soruna dikkat edeleim lütfen. zihin engeliler sınıf öğretmenleri var ve bu "ağır" dediğmiz öğrenciler onların eğitmesi gereken öğrencilerdir.
08-12-2006
Abdulkerim PUSAT
Diğer

milli eğitim müdürlüklerine bağlı eğitim uygulama okulları, oçemler, iş eğitim merkezlerine çalışan rehber öğretmenler derslere giremezler, bu iş özel eğitimcilerin işidir. Ben size özel rehabilitasyon merkezlerini söylemiyorum, tamam onlarda milli eğitime bağlı ancak ben devletin okullarından bahsediyorum.
08-12-2006
Hasan Tahsin YAZICI
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

şu anda milli eğitime bağlı hemen tüm kurs veya okullarda rehber öğretmen bireysel ve grup derslerine maalesef giriyor. lütfen bu yasağın nerde olduğunu bana yaz teşekür ederim. saygılarımla
06-12-2006
Muhammet Cevdet ARIÇ
Sosyolog

arkadaşlar,zihin engelli, işitme, otistik, down sendromu v.b.özel eğitime ihtiyacı olan bireylere psikolojik danışman bireysel eğitim veremez, ahlaki değil, hatta psikog da veremez, yönetmelikte açık addeler yok ne yazık ki. Psikolojik danışman bu merkkezlerde aile eğitimi, danışmanlığı ve rehabilitasyon danışmanlığı alanlarında hizmet verir.Siz hiç milli eğitime bağlı özel eğitim okularındaki rehber öğretmenlerin bireysel yada gurup eğitimine girdiklerini gördünüz mü ve duydunuz mu? hayır giremezler, çünkü yasaktır,saygılarımla.
02-12-2006
Hasan Tahsin YAZICI
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır

EÇOP'ta MEBBİS Yıl Sonu Değerlendirme İşlemlerini (RAM Evrakları Gönderim) Hızlıca Yapın!

Kullanıcı Görüşleri...
İş Arayanlar

iş arayan 663 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Feryal G. D.
Sınıf Öğretmeni

Bugün

İlayda Ş.
Psikolog

Bugün

Gülnaz T.
Odyolog

Bugün

Aysegül S.
Psikolog

Bugün

Büşra B.
Fizyoterapist

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.