Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

rehabilitasyon merkezlerindeki çalışma şartları

2007 mezunu psikologum. Hiç rehabilitasyon ve özel eğitim tecrübem olmadı. Bu alanda iş tecrübesi olan meslektaşlarımdan bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum. Benim gibi deneyimsiz kişilere de yol göstermiş olursunuz. Çalışmak için kurum seçerken nelere dikkat edilmeli? Ne gibi şartlar aranmalı? (...)
Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.
11-03-2008
Elif DURAN
Psikolog
Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.
13 Yanıt

Merhabalar size bir sorum olacak rehabilitasyon merkezlerinde formasyonsuz psikolog çalışamıyor mu

22-11-2019
Soner AYDIN
Psikolog

taslağın en kısa zamanda düzeltilmesi için herkesi pasif kalmamaya herkesin ayrı kollardan itirazlarını sürdürmeye çağırıyorum müzella hanım sizede deneyimlerinizi bizimle ve bizim durumumuzda olan biçok insanla paylaştığınız için teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim...tekrar görüşmek üzre selametle..
31-07-2008
Muhammed DEMİR
Psikolog

6 Yıldır bu alandayım ve size tavsiyem (benim yaptığım gibi) ilk 1 ay kaliteli bir kurumda kendinizi denemeniz.Böylece alan, çocuklar,aileler,personel,kurum ve kendi beceriniz hakkında yeterince bilgi sahibi olacağınızı düşünüyorum.Bu süreç içerisinde şayet kendinizi mutlu hisseder ve başarılı olacagınıza inanıyorsanız, edindiğiniz tecrübe ile kurum sahibiyle gerekli sözleşmenizi imzalarsınız.Umarım işini hakkıyla yapmaya çalışan bir kurumla karşılaşırsınız.Ayrıca size tavsiyem birçok arkadaşın yaptığı gibi kurumda ilk görüşmede maaşı, tatilleri vs. içeren görüşme yapmamanız,önceliği eğitim vereceğiniz kurumdaki düzene,huzura,güvenli ortamına vermeniz. FAKAT ŞUAN, zel eğitim alanında yeni gelişmeler olduğu için bu alana girmekte çok acele etmemenizi de tavsiye ederim, çünkü personel alanındaki belirsizlik halen sürmekte. Mclise sunulan yeni bir taslakla( düzeltmler için şuan için durduruldu)kurumların durumu ve zorunlu personelin durumunda pek hoş olmayan maddeler var.Bir komisyon oluşturularak proğram geliştirileceğini ona göre yeniden yapılandırılacağını biliyorum.Fakat personel bölümünde PDR,PSİKOLOG zorunlu eleman olmaktan çıkartılarak isteğe bağlı eleman durumuna çekilmektedir(2006 ' da SHU yapılmıştır).Tabiki şuan taslakta bu şekilde, oluşturulacak komisyon bu konularla ilgilide değişiklik yapacakmı bilemiyoruz.Özel eğitim alanında son durum budur ve bu alana girmek için iyi bir zaman gibi görünmemektedir.Umarım sizlere azda olsa yardımcı olabilmişimdir, çalışma hayatlarınızda başarılar dilerim. Saygılarımla...
31-07-2008
Mücella ERSOY
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

teşekkür ederim necip bey
30-07-2008
Muhammed DEMİR
Psikolog

Muhammed Bey Merhaba\r\nÇalışacağınız kuruma ilişkin öne süreceğiniz koşullar daha çok siz ve kurum arasındadır diye düşünüyorum. Bu bağlamda genel geçer koşullar öne sürmek pek mümkün değil. Kanımca belirli açılardan bazı standartlar yakalanmalı ama bu şu ana kadar mümkün olamadı. Keşke olabilse... Yine bu konudan çok uzak değil; Çalışacağınız kurumun ihtiyacı ve talebine göre eğitimci olarak da çalışabilirsiniz... Tabii bu konuda pek çok tartışma öngörülebilir.. Fakat koşullar dahilinde genellikle "olan" budur ve "olması gereken"i zaten herkes biliyor..\r\nİmza yetkisi açısından, yakın zamanda psikologların özel eğitim kurumlarında imza yetkilerinin kaldırılacağı söyleniyor ama sanırım henüz kimse kesin bir bilgiye sahip değil.\r\nÇalışma hayatınızda başarılar..
09-07-2008
Belirtilmemiş

bu alanda 5 senedir çalışan meslektaşlarım bi açıklasanız biz rehabilitasyon merkeziyle anlaşırken hangi şartları öne sürmeliyiz ve ne gibi bir misyon üstleneceğiz kısacası işimiz ne?ve mümkünse şu imza yetkisi olayını kesin bilen biri varsa yazsın...lütfen:)
26-06-2008
Muhammed DEMİR
Psikolog

Merhaba Yaklaşık 5 yıldır özel eğitim alanında çalışıyorum.. Son yıla kadar ciddi bir problem yaşamamıştım.. Çocuklarımı, aileleri ve işimi çok severek yapıyordum. Fakat bu yıl enteresan değişimler ve belirsizliklerle karı karşıya kaldım.. Zaman zaman staj için gelen arkadaşlara bu alanı artık kesinlikle önermiyorum.. Yazılabilecek pek çok neden söz konusu... Mesleki açıdan donanımlı olmak ve etik ilkeler doğrultusunda çalışabilmek konusunda benim gibi özen gösterme taraftrıysanız şu aralar bu alandan uzak durun derim... Umarım zaman içinde herşey eskisi gibi daha güzel olur... Saygılar Psk. Necip YILDIRIM
12-05-2008
Belirtilmemiş

evet sayın meslektaşım görüyorum ki bu konuda mesleğimizden olmayan insanlar nacizane yorumlarını eklemişler öncelikle tüm insanlara olduğu gibi kendilerine saygı duyduklarımı bilmelerini isterim ancaaaaaak özel eğitim gerçekten ülkemizde bu söyledikleri aşamaya geldimi acaba bu yorumları eğer çalışıyorlarsa kendi çalıştıkları kurumları mı yoksa ülke genelinde bu konuda bilgileri olduğu içinmi yaptılar bilemiyorum ama bence baya insafsızca da yaklaşmışlar. çünkü güzel-çirkin iyi-kötü dediğimiz mefhumlar aslında yoktur bunları insanlarıon değer yargıları ve bakış farklılıkları oluşturur. şimdi fazla felsefeye girmeden bu alanda 5 yıldır eğitimci 2 yıldır da idareci olarak çalışan biri olarak şunları söyleyebilirim. aslında yazımın balığı her şeyi ifade edyor. öncelikle kişiliğinizin bu alana yatkınlığı çok önemli. bu iş gerçekten çok çok özveri ve meşakket isteyen bir iş. ama çabaların meyvesini almak bir o kadar da insanı mutlu ediyor. işimiz gerşekten zor. ama gönül verdikten sonra bence her iş kolaygelir. bunu secerek yapacağınıza inanıyorsanız bu işe başlayın ama sadece maddi kaygılar taşıyorsanız o zaman uzun vadeli olarak düşünemezsiniz. kusura bakmayın biraz uzattım ama ağzı olan konuşuyor. bari bırakalım da kendi mesleğimiz ve yaptığımız ile ilgili birazda biz konuşalım. size meslek hayatınızda başarılar dilerim. görüşmek isterseniz Özel Hızlı Gelişim Öz. Eğt. ve Rehb. Mrk. Alaşehir Şb. Md. MANİSA
01-05-2008
Ali ÖZTÜRK
Psikolog

Teşekkür ederim cevaplarınız için. Psikolog forumunda psikolog arkadaşlarım yazmıyor herhalde. İlginize teşekkürler. Söylediklerinizi değerlendireceğim.
24-04-2008
Elif DURAN
Psikolog

ben de meslektaşın değilim ama bana sorarasan hiç bulaşma? devletteysen hiç bırakıp gitme..... Bi tane psikolog arkadaşım var özel eğitimin beklentilerini karşılamadığını söylüyor... Özel eğitimde durumlar vahim!!!
22-04-2008
Nazif ÖZKAN
Özel Eğitim Öğretmeni

elif kendi meslek alanındaki arkadşların yazar diye bende okuyup geçtim.. özel eğitimde çalışmayı düşünüyosan gerçekten kolay değil.. çalışacağın kurumu iyi seçmen lazım ve açıkcası yaptığın sözleşmede tüm şartları belirte bilmemiz lazım ama bu durum malesef imkansız oluyor.. hftada kaç saat seansa gireceğin aile eğitimlerini nezaman yapacağın ve bunun gibi soruların cevaplarını almaya çalış ya tamam hallederiz demelerine bakma sonra verilen sözlerin bi kısmı sözde kaldığından unutulabiliyor:)) kısaca bu şekilde bilgi verebilirim.. istediğin zamanda yardımcı olabilirim..
22-04-2008
Zülfiye ÇAKIR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

CEVAP YAZACAKTIM AMA MESLEKTAŞLARINIZ YAZAR DİYE DÜŞÜNMÜŞTÜM. hALA YARDIM İSTİYORSANIZ BEN YARDIMCI OLABİLİRİM. iYİ GÜNLER
21-04-2008
Metin KES
Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi

Gerçekten yardımlaşma bitmiş. Teşekkür ediyorum yardımlarınız için.
21-04-2008
Elif DURAN
Psikolog

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...