Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

ptz tedavi

geçen günlerde 27/02/2007 tarihli radikal gazetesinde çıkan haberde down sendromuna çare olabilecek bir ilaçtan bahsedildi bu konuda bilgisi olanlar varmı acaba
06-04-2007
Rıdvan TAŞKIN
Diğer
Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.
6 Yanıt
Ethem bey selamlar, İlgilil konudaki açıklamalarınızdan çok etkilendim.Sizlerle bu ve Down sendromlular ile ilgili görüşmek isterim.Sizlere nasıl ulaşabiliriz?
20-05-2007
Nusret KARAKUZ
Diğer

bu bahsettiğiniz haber.ve burda bahsedilen kromozom 21 yaniserbest kromozom denilen anomali için ama dediğim gimi çalışma devam etmekte.herkese selam.
16-04-2007
Ethem TUNÇKOL
Özel Eğitim Öğretmeni

800 bebekten biri mağdur Down sen zekâ geriliğinin en yaygın görülen genetik biçimi.Dünyada her 800 bebekten biri down sen doğuyor.Kromozom 21' olarak da bilinen bir kromozomun varlığı hastalığa yol açıyor. Down send zekâ geriliği ve kalp problemleri yaşıyor. Araştırmayı yapan ekipten Dr. Fernandez, çalışmada Down send hastaların, beyin hücrelerinde sinirsel heyecanlanmanın etkilerini azaltan bir kimyasal olan GABA'dan etkilendiğini de buldu. PTZ adlı ilaç, beyinde GABA'nın daha yaygın kullanılmasını sağlıyor. Fernandez PTZ'yi down sen. neden olan genetik farklılıklara sahip farelerde denedi ve bu farelerin öğrenmesi gelişti. Garner, haberi İlaç tedavisi, öğrenme açısından bize yeni bir yol açıyor" diyerek duyurdu. İlacın verilmesi durdurulduktan iki ay sonra bile down'lu farelerin öğrenme kapasitelerinin normal fareler gibi olduğu gözlendi. Uzmanlara göre bu, ilacın beyin yapısını değiştirdiğini gösteriyor. Araştırma ekibitedaviyi insanlar üzerinde uygulamayı umuyor.
16-04-2007
Ethem TUNÇKOL
Özel Eğitim Öğretmeni

Down sendromluların gözü bu ilaçta Daha önce epilepsi için kullanılan bir ilaç down sendromlu farenin öğrenmesinde ilerlemeye yardımcı oldu Uzmanlar şimdi ilacın insanlara da yardımcı olabileceğini düşünüyor Epilepsi tedavisinde kullanılan Pentylenetetrazole veya PTZ adlı ilaç down sendromu olan bir farenin öğrenmesinde ilerlemeye yardımcı oldu. Bilim insanları ilacın hastalık mağduru insanlara da yardımcı olabileceğini düşünüyor. PTZ'nin etkileri tedaviden iki hafta sonra da sürüyor Bu durum, diğer psikiyatrik ilaçlar gibi bu ilacın da beyinde uzun süreli değişikliklere yol açacağını düşündürüyor Uzmanlar bu bulgu yardımıyla down sendromlu hastalarda neyin zekâ geriliğine yol açtığını da anlayabilmeyi umuyor. Kaliforniya Stanford Üniversitesi Down S. Araştırma Merkezi yöneticisi ve psikiyatri profesörü Craig Garner, Bu tedaviden umutluyum. Daha önce pek çok ilaç denendi, ancak sonuç alınamadı. Bulgularımız, down send bireylerin tedavisinde yeni bir sayfa açıyor" diyor.
16-04-2007
Ethem TUNÇKOL
Özel Eğitim Öğretmeni

rıdvan bey down sendromu bir kromozom anomalisidir.bu yönde bir çalışma var.ama daha henüz sonuçlanmadı.çalışmalar devam ediyor.saygılar
16-04-2007
Ethem TUNÇKOL
Özel Eğitim Öğretmeni

Maalesef okuyamadım gazeteyi, konuyu biraz daha açabilirmisiniz lütfen
16-04-2007
Ayse İSCEN
Diğer

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi