Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

özel rehabilitasyon merkezlerine yönelik çıkan yeni yönetmelik

yeni çıkan yönetmelikle rehabilitasyon merkezi açmak için 2 uzman yeterli olabiliyor özel eğitim işi bir ekip işi.Bu ekip içerisinde birçok uzmanın birlikte çalışması gerekmektedir.bu yönetmelik rehabilitasyon merkezlerinin eğitim kalitesini daha da düşürecektir.Rehabilitasyonculuğun ekonomik bir rantta dönüştürecektir zaten böyle bir durum var bunu dahada arttıracaktır.Bu konuda tüm uzmanların birlikte hareket ederek gerekli yerlere düşüncelerini iletmeleri gerekmektedir. 
22-03-2005
Serdar ÜN
Özel Eğitim Öğretmeni
Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.
10 Yanıt

Bence de yeni yönetmeliğe göre çalışmak istediğiniz her engel grubu için bu gruba uygun eğitimci bulundurmak ve ünite açmak zorundasınız. Yani zihinsel engelliler merkezinde İşitme engelli çocuğa eğitim vermek istiyorsanız 1 işitme engelliler öğretmeni, 1 çocuk gelişmci veya özel eğitim öğretmeni tam zamanlı bulundurmak zorundasınız ayrıca iki meslek elemanını da yarım zamanlı bulundurmanız gerekiyor.Tabi birde işitme-konuşma ünitesi oluşturmanız ve uygun malzemeleri temin etmeniz şart.

  Biz zihinsel engelliler ruhsatı ile açılmış bir kurum olmamıza rağmen yönetmelikten sonra gerekli normal eğitim kadromuz haricinde gerekli eğitim kadrosunu( 2+2) oluşturarak bedensel engellilerle de çalışma izni aldık.Artık zeka seviyesi ne olursa olsun bedensel engelli çocuklarada eğitim verebiliyoruz.

13-05-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

YÖNETMELİĞE GÖRE AÇABİLMEK İÇİN 2+1 UZMAN YETERLİ. ANCAK ÖDEME ALABİLMENİZ İÇİN DÖRT UZMAN ÇALIŞTIRMAK ZORUNDASINIZ VE ÇALIŞTIRDIĞINIZ UZMAN ÇEŞİTLİLİĞİ EN AZ ÜÇ OLMALI. NEDEN ÜÇ OLMALI DİYE SORACAKSINIZ. YÖNETMELİKTE GELİŞİMSEL TANILAMA DİYE BİR YER VAR ORAYI DİKKATLE OKUYUN ORADA BU TANILAMAYI YAPMAK İÇİN EN AZ ÜÇ FARKLI MESLEK ELEMANI OLMASI ZORUNLU DİYOR. BUNU DİKKATE ALIN
05-05-2005
Ahmet YAVUZ
Sosyal Hizmet Uzmanı

   Sevgili arkadaşlar alanımızla, çalıştığımız sektörle ilgili bilgili olmak zorundayız. Eğer bilgili olmaz isek yok olma durumu ile karşılaşırız.  Teveccühünüz  için teşekkür ederim. Saygılarımla.
25-03-2005
Amir AKDAĞ
Eğitim Programcısı

sevgili amir akdağ bilgileriniz için teşekkür ederim bakıyorumda her konuyla ilgili bilginiz var  sizin gibi insanların olması açıkçası bu sektörde çalışan biri olarak beni çok sevindirdi tekrar teşekkürler sizin gibi insanlar olmasa ne yapardık
25-03-2005
Serdar ÜN
Özel Eğitim Öğretmeni

  sevgili serdar rehabilitasyon merkezi açabilmek için 2+1  yeterli fakat her çalışacağın gurup için yine 2+1  şu anda 4+1 uzmanla çalışan bir merkezin çalıştığı gurupların hepsi ile çalışabilmen için 13+1 bilmem anlatabildim mi?
25-03-2005
Belirtilmemiş

Açıkcası konu takıntı halindeyse yapabileceğim bir şey yok Mine hanım

Evet hakan gibi arkadaşlar eğitim verebilmeli.

diğer yandan gerek anaokullarında gerekse rehabilitasyon merkezlerinde kurucuların meslekten olması gerektiğini yıllardır savundum 94 yılında çıkmış bu güne dek on baskı yapmış çıkmış yetişkinler imparatorluğunda da bu düşünceleri görebilirsiniz.

marangoz manav a gelince

evet marangozum...

bahçemde

ıspanak

yetiştiriyorum....

 

üstelik öğrencilerim de suluyor

sakıncalı değil mi ?

 

 

 

 

25-03-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

SARP BEY,

SİZİ ANLAYAMIYORUM. SAVUNDUĞUNUZ TEMEL ŞEY NEDİR.

BİRDE KİM MARANGOZ. BEN YAZILARDA SÖYLENEN MARANGOZUN SİZ OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜŞTÜM:) YOK İYİCE KAFAM KARIŞTI. BU ÇOK BİLİNMEYENLİ DENKLEM OLDU BENİM İÇİN ARTIK.

24-03-2005
Mine KİZİR
İşitme Engelliler Öğretmeni

Yine ince bir çizgideyiz

keşke Sayın ın ün dediği gibi olsa

alanda çalışan insanlar

kendi işlerini yapabilseler

maranğoza demirciye manava gereksinim duymasalar..

 

24-03-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

okul açılabilmesi için iki uzmanın yeterli olacağı yazılıyor

 

23-03-2005
Serdar ÜN
Özel Eğitim Öğretmeni

         yeni yönetmelikten benim anladığım öyle iki uzman filan değil. Belki 10 uzman gerekliliği oluşturulmaya çalışılıyor. Örneğin

   Fiziksel engellilerle çalışacaksanız ( 3 uzman)

Fizyoterapist, özel eğitimci,çocuk gelişimci

Zihinsel engellilerle de çalışacaksanız, (3 uzman)

Özel eğitimci , Çocuk gelişimci,sınıf öğretmeni veya rehber öğretmen

Otistik bireylerle de çalışacam derseniz, (3 uzman)

çocuk gelişimci, özel eğitimci,psikolog veya rehber öğretmen

Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu, YGB, özgül öğrenme güçlüğü,okul uyumsorunları olan bireylerlede çalışacam derseniz, ( 3 uzman)

Özel eğitimci,çocuk gelişimci,sınıfg öğretmeni,psikolog veya  rehber öğretmen

 

Toplam:3+3+3+3+1(sorumlu Müdür) =13 Uzman personel çalıştırmanız gerekmekte

22-03-2005
Amir AKDAĞ
Eğitim Programcısı

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

EÇOP'ta MEBBİS Yıl Sonu Değerlendirme İşlemlerini (RAM Evrakları Gönderim) Hızlıca Yapın!

Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...