Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

özel eğitimde yaş sınırı var mı?

Özel eğiğtim hizmetinde yaş sınırı var mı?Mersin RAM da 26 yaş sınırı var demişler ve bir öğrenci adayını geri çevirmişler.Bu hukuki midir yoksa eğitim hakkı engellenmiş mi olur.Lütfen mümkünse belgelere dayanarak bilgilendirirseniz sevinirim.
13-03-2007
Kadir UYSAL
Özel Eğitim Öğretmeni
Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.
7 Yanıt
"ÖZÜRLÜLER VE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUNU'nun Ek Madde 3.- Görme, ortopedik, işitme, dil-konuşma, ses bozukluğu, zihinsel ve ruhsal özürlü ÇOCUKLARDAN özel eğitim değerlendirme kurulları tarafından, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine devam etmeleri uygun görülenlerin eğitim giderlerinin, her yıl bütçe uygulama talimatında belirlenen miktarı Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanır." demektedir.Burada bahsedilen ÇOCUK kavramı 0-18 yaş arasını ifade etmektedir.Ancak zihinsel engellilerde TCK.nda belirtildiği üzere yaş ne olursa olsun "MASUNİYET" olması nedeniyle yaş sınırı yoktur. Ancak yukarıda bahsedilen yasadaki ÇOCUKLARDAN sözcüğü yerine BİREYLERDEN sözcüğünün yer alması için yasal değişikliğin yapılması için hazırlıklar yürütülmektedir. Saygılarımla...
20-07-2007
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Özel eğitimde yaş sınırı yoktur. Ama bazı kritik yaşları aşmış bir kişiye fazla yardımcı olunamaz. Bu yüzden bir cevap verilmiş olabilir. Fakat bu durumun yasal dayanağıda yok, etik açıdanda doğru değil.
20-07-2007
Abbas YILDIZ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Yeni işitme engelliler programı çıktı.Bu program her yaş grubunu kapsiyor. http://ookgm.meb.gov.tr/genelgeler/180707-56537.pdf adresinden bakabilirsiniz. Saygılar
19-07-2007
Sema TAN
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

arkadaşlar işitme engellilere 3-13 yaş sınırı getirilmiş bir bilginiz varmı? ben yasal dayanağını bulamadım da.
19-07-2007
Mehmet GÜZELOĞLU
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

görme,işitme ve bedensel engellilerde 18 yaş sınırı var ama zihinsel engellilerde yaş sınırı yoktur
17-04-2007
Mehmet YÜREKLİ
Özel Eğitim Öğretmeni

zihin engellilerde yaş sınırı yoktur. ancak diğer engel gruplarında yaş sınırı olduğu söyleniyor. ama ben yönetmeliklerde karşılaşmadım.bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim.
10-04-2007
Abdulkerim PUSAT
Diğer

son çıkan özel eğitim hizmetleri yönetmeliğini ve ona bağlı çıkan genelgelere bakın zihinsel engellilerde yaş sınırı yoktur. RAM dakilerde bunu pekala biliyorlar fakat uygulamıyorlar.
13-03-2007
Hasan BAYRAM
Özel Eğitim Uzmanı

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Kullanıcı Görüşleri...
İş Arayanlar

iş arayan 634 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

2 gün önce

Fatma Z. Y.
Psikolog

2 gün önce

Hümeyra L.
Sekreter

Bugün

Samet C.
Okul Öncesi Öğretmeni

4 gün önce

Hayati U.
Özel Eğitim Öğretmeni

Dün

Ece D. A.
Sosyal Hizmet Uzmanı

PKT, KDF, BEP, GÖF ve diğer formları otomasyonunuz otomatik hazırlasın