Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

özel eğitimde sınıf öğretmenlerine verilen hizmet içi kurslara karşı yapacaklarımız nelerdeir?

Ben 4 yıl boyunca özel eğitimde öğrenim görüyorum. Ama milli eğitimin 15 vs günlerde hizmet içi kurs adı altında sınıf öğretmenlerine özel eğitimci sertifikası vermesi beni, benim gibi özel eğitimde okuyan arkadaşlarımı ve bizim çocuklarımızı mağdur ediyor.Sonra da bu sertifikayı alıpta özel eğitimci olduğunu iddia eden kişiler yüzünden iyi eğitim alamamış çocuklarımızın dışlanmasını konuşuyoruz, kaynaştırmadan bahsediyoruz.Arkadaşlar gelin hep birlikte bu gidişe bir son verelim.Memlekette doktor sıkıntısı var iyi ozaman hemşirelere hizmet içi kurs versinler onlarıda doktor yapsınlar.Yanlışın savunulacak tarafı yok... 
02-05-2006
Muzaffer YEŞİLKUŞ
Eğitim Uzmanı
Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.
53 Yanıt
5-Sonuç olarak kurslarla,özel eğitimci yetiştirilmez,rastgele üniversite bitirmiş kişileri sınıf öğretmenliğine atayarak iş çözümlenmez.Geleceği görmek ve geleceği ona göre planlamak esastır.Bunu görmezlikten gelen ve eğitime değer vermeyen ulusların sonu hüsrandır. Esen kalınız....
26-06-2006
İsmail YANC
Diğer

3-Hizmetiçi eğitimden geçmiş sınıf öğretmeni arkadaşlarımıza özel eğitimci sanı verilmiyor,bu arkadaşlarımız kaynaştırma öğrencileriyle çalışıyorlar. 4-Bir sınıf öğretmeninin,kurstan geçmeden bu tip öğrencilerle çalışmasını doğru bulmuyorum.Sınıf öğretmeni kimliğiyle çalışanlarında kurstan geçirilmeleri şarttır.Kursa ne gerek vardı söylemi yanlış,İsviçreli bir öğretmen arkadaşımın söylediklerine göre orda her branştan öğretmen belli aralıklarla kurstan geçiriliyorlarmış.
26-06-2006
İsmail YANC
Diğer

Sayın Özel Eğitimci ve sınıf öğretmeni arkadaşlar, Yazdıklarımı kısaca özetleyerek bu tartışmaları kapatmak istiyorum. 1-Sayın Celal Şengör Hocamızın söylemlerinden hareketle;Türkiye de sınıf öğretmenliği ve diğer branşlar da dahil olmak üzere eğitim ve öğretim alanında doğru dürüst bir öğretmen yetiştiren kuruluş yok;varsa da eksikleri çok.Öncelikli olarak bilimsel anlamda öğretmen yetiştirilmesinin mücadelesi verilmeli, 2-Sınıf öğretmenleri özel eğitimi bilmek zorundadırlar.Sınıf öğretmenleri yukarıda saydığım özellikten dolayı özel eğitimi bilmeden sınıfa girmektedirler.Bu meslektaşlarımın bu eksikliklerini gidermek için hizmet içi eğitimden geçirilmeleri şarttır.
26-06-2006
İsmail YANC
Diğer

Ben hiçbir zaman kendime özel eğitimciyim demedim.36 yıllık SINIF ÖĞRETMENİyim.Buna 23-24 yıl yöneticilikte dahil.Her sınıf öğretmeninin olması gerektiği gibi 25 yıldır zihinsel engellilerle ilgiliyim.(Ama eğitimini alarak.)Emekli olduktan sonra 6 yıldır özel eğitim merkezlerinde zihinsel engelliler SINIF ÖĞRETMENİ ve YÖNETİCİ olarak çalışıyorum.Mevzuatı bildiğimi sanarak bilmeyen genç arkadaşlarla paylaşmak rehberlik yapmak istiyorum.Davula gerek duyulmaması dileğiyle..... -BİLGİ PAYLAŞTIKÇA BİLGİDİR-
26-06-2006
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

ÖZELDE ÇALIŞAN ARKADAŞLAR BİLİR KAYNAŞTIRMA SINIFLARINDAN GELEN ÖĞRENCİLERİMİZİN HANGİ DÜZEYDE VE NE KADAR EĞİTİM ALDIKLARINI ŞAHSEN BEN ÇOK İYİ BİLİYORUM ÖZEL BİR MERKEZDE ÇALIŞIYORUM VE KAYNAŞTIRMA GRUBU ÖĞRENCİLERİMİZ VAR ŞUNU DA BELİRTEYİM BİZİMLE ÇALIŞAN SINIF ÖĞRETMENLERİ DE VAR ANCAK HİÇ BİRİ BURADA YAZMAKTAN ÇEKİNMEYİP ÖZEL EĞİTİMCİYİM DİYEN ARKADAŞLAR GİBİ DEĞİL YALNIZCA SINIF ÖĞRETMENİDİR BİZİM ESASINDA BEKLENTİMİZ BUDUR YALNIZCA KENDİ MESLEĞİNİZİ KULLANIN ÖZEL EĞİTİMCİYİM DEMEYİN SINIF ÖĞRETMENLİĞİDE BİR MESLEKTİR VE YALNIZCA MESLEĞİNİZLE GURUR DUYUN BAŞKA ŞEYLERİN ALTINA SIĞINMAYIN...
25-06-2006
Tuncay ARAS
Özel Eğitim Öğretmeni

Fizikçi,tarihçi vb.lerin Özel eğitimin içinde olmadığını söylüyorsunuz.Doğrudur.Peki Siz ve ya sınıf öğretmenleri üniversiteden önce ve üniversite yıllarında bir şekilde özel eğitimin içinde oldunuz mu? Akademik yaşantınızda özel eğitim gerektiren öğrencilerle ilgili çalışmalarınız oldu mu? Özel eğitimle ilgili hangi dersleri aldınız,hangi pratikler içinde oldunuz,Özel eğitimle ilgili hangi sınavlardan,hangi uygulamalardan geçtiniz? vb. vb.Yani ezbere konuşmayın.Çalışırsınız çalışmazsınız o başka.Ama bir şeyi söylerken ,savunurken ezbere değil; kaynağınızı, belgenizi,veinizi göstererek söyleyin.Yoksa düşeceğiniz durum sertifika peşinde koşmaktan öteye gitmez.Bilimselliğinizde aynı şekilde.
25-06-2006
Hüseyin YILDIRIM
Özel Eğitim Öğretmeni

Bir de üniversitede aldığınız dersleri yazarsanız iyi olur.Özel eğitimle ilgili derslerin olup olmadığını ya da kaç ders aldığınınızı görmek açısından....Bilimden nasibini almak ,bilimi uygulamak,teori ve pratiğiyle dört yıllık bir meslek eğitiminin yerine ne olduğu belirsiz 3-5 günlük bir sertifika proğramını savunmaksa o bilim bize lazım değildir ve uygulanmasına karşıyız.Bilim anlayışınız herhalde budur ki yerlerinize ziraatçı,tekstilci ve arıcıyı sınıf öğretmeni olarak yerleştirdiler.
25-06-2006
Hüseyin YILDIRIM
Özel Eğitim Öğretmeni

Sizinle bu şekilde tartışma taraftarı değilim.Çünkü sadece bu sertifika sahtekarlığını meşrulaştırmış olurum...Yani sizden bir şey anlaşılmıyor.Hem sertifikaya karşıyım diyorsunuz, hem sertifika alıyorsunuz...Ve bu çılgınlığı savunanları da en ateşli ve hararetli,bir şekilde savunuyor,düşüncelerine destek veriyorsunuz.Sonra da sizlere ve yapılan yanlış uygulamalara eleştiri geldiğinde o eleştirileri ustaca ayıklayıp sizleri eleştirene geri iade ediyorsunuz.Bir iki tane sorum var.Cevaplarsanız sevinirim. 1) Sınıf öğretmeni misiniz? 2) Özel eğitim alanında çalışmak mı istiyorsunuz? 3) Sertifikaya neden ihtiyaç duyuyorsunuz?
25-06-2006
Hüseyin YILDIRIM
Özel Eğitim Öğretmeni

Sizinle bu şekilde tartışmak taraftarı değilim.Çünkü sadece bu sertifika sahtekarlığını meşrulaştırmış olurum...Yani sizden bir şey anlaşılmıyor.Hem sertifikaya karşıyım diyorsunuz, hem sertifika alıyorsunuz...Ve bu çılgınlığı savunanları da en ateşli ve hararetli,bir şekilde savunuyor,düşüncelerine destek veriyorsunuz.Sonra da sizlere ve yapılan yanlış uygulamalara eleştiri geldiğinde o eleştirileri ustaca ayıklayıp sizleri eleştirene geri iade ediyorsunuz.Bir iki tane sorum var.Cevaplarsanız sevinirim. 1) Sınıf öğretmeni misiniz? 2) Özel eğitim alanında çalışmak mı istiyorsunuz? 3) Sertifikaya neden ihtiyaç duyuyorsunuz?
25-06-2006
Hüseyin YILDIRIM
Özel Eğitim Öğretmeni

Hüseyin Bey, bir şeyi ya anlamak istemiyorsunuz ya da işinize gelmiyor.Bir öğretmenin her branşın işini yapabileceğini ben ve hiç bir arkadaşım iddia etmemiştir. Şunu tekrar dile getiriyorum,bir fizik veya tarih öğretmeni özel eğitimin içinde değildir.Sınıf öğretmeni özel eğitimin direkt içindedir,sınıf öğretmeni özel eğitimi bilmek ve özel eğitimci olmak zorundadır.(Bu sizin anladığınız anlamda özel eğitimcilik değildir).Sınıf öğretmenini özel eğitimden nasıl dışlarsınız?
24-06-2006
İsmail YANC
Diğer

Size pes demekten başka bir şey diyemiyorum.Siz birazcık bilimden nasibini almış bir kişi olsaydınız benim neler demek istediğimi anlamış olurdunuz.Sertifika vb,uygulamaları benim nasıl değerlendirdiğimi çok iyi anlamış olurdunuz.Bu tip uygulamalarla bir yere gidilemeyeceğinin altını da çizdiğimi yazılarımdan anlardınız.Ben SINIF ÖĞRETMENLİĞİ nden neden utanayım,hortumcumuyum,soyguncumuyum?
24-06-2006
İsmail YANC
Diğer

SİZ ÖZEL EĞİTİMİN PİRİSİNİZ, SİZİN YAZILARINIZIN ÜSTÜNE YAZI YAZAN ARKADAŞLARI ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM... SİNEK VE DAVUL-ZURNA MESELESİ YANİ...
24-06-2006
Tuncay ARAS
Özel Eğitim Öğretmeni

Ayrıca TTKB'nın 12.05.2006 tarih ve 133 sayılı kararının geçici 11. maddesi zihinsel engelliler sınıf öğretmenlerinin atanmalarını düzenliyor.Bu karar da Mayıs 2006 tarih ve 2584 sayılı Tebliğler Dergisinde (Sayfa 382) yayınlandı.Aynen şöyle: “GEÇİCİ MADDE 11 - 2006 Yılı atama dönemine mahsus olmak üzere, “Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği” ihtiyacının Karar eki çizelgede yer alan yükseköğretim programı mezunlarınca karşılanamaması durumunda bu alana; fakültelerin görme engelliler ve işitme engelliler sınıfı öğretmenliği bölümleri mezunları, bunlarla da ihtiyacın karşılanamaması durumunda ise sınıf öğretmenliği programlarından mezun olup hâlen görevde olanlardan Kurulca onaylanan Zihin Engelliler alanına ait hizmet içi eğitim kursu programını başarı ile tamamlamış olanlar atanırlar.”
24-06-2006
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Hani bir zamanlar bir reklam filmi vardı."Ağzı olan konuşuyor "diye.Şimdi de bazıları bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyor.Arkadaşlar sertifika kursu açılmasının nedeni TTKB'nın 12.07.2004 tarih ve 119 sayılı Kurul Kararıdır.Bu kararı TTKB'nın http://ttkb.meb.gov.tr/ adresindeki siteye girip mevzuat bölümüne tıkladıklarında açılan bölümdeki "Kimler Öğretmen olabilir" bölümünde bulabilirsiniz.Hele hele öğretmen ünvanını alan herkesin bunu bilmesi gerekir.Bu kararın 8 ve 9. maddelerini ve 7. maddenin b bendini dikkatlice okumalarını öneririm.
24-06-2006
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

benimki sadece duyumdan ibaret .yazılı resmi bir açıklama yok.ama zihinsel engelliler branşı öğretmen arkadaşlar dava açtığı için artık eskisi kadar sık açılmıyor bu sertifika proğramları.mesela bu yıl sadece 2 adet açıldı biri kocaelin de,diğeri de ankara da.
24-06-2006
Sevilay SOYÇİÇEK
Sınıf Öğretmeni

Ayrıca sınıf öğretmenlerine artık sertfika verilmiyor demişsiniz bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.Esen kalınız.
23-06-2006
İsmail YANC
Diğer

Semra Hanım, Görüşleriniz için sağolun, Yalnız, 50 kişilik sınıfta 3-4 demişsiniz çok iyimsersiniz.Böyle bir sınıfta en az 15 adet özel eğitime muhtaç öğrenci çıkar.Zihinsel engelli,öğrenme güçlüğü vb.Böyle bir ortama eğitim verecek kişinin mutlaka özel eğitimi bilen bir kişi olması zorunludur.Bizler elbette profesyonel anlamda özel eğitimci olmadığımızın bilincindeyizÖzel eğitim,profesyonel anlamda elbette özel eğitimcinin işdir.Ama biz sınıf öğretmenlerinin hepten özel eğitim dışında değerlendirilmesi de yanlış.
23-06-2006
İsmail YANC
Diğer

İki aydır öğretmen olduğunuzu ama özel eğitim öğremeni olmadığınızı anlatmaya çalıştığımız bir İsmail YANC Bey vardı.Buna bir de Semra KAMİLE Hanım eklendi.Sanki bir öğretmen her branşı yapabilir edasıyla.....Gazeteden sertifika biriktirerek öğretmen olmadınız.Ama MEB'den 3-5 gün gibi kısa bir zamanda setifika kuponu biriktirip sahte özel eğitim öğretmeni oldunuz.Sanki sınıf öğretmenliğinizden utanır gibi.ve setifikanın etrafında çıkar kokusu olduğu ......
23-06-2006
Hüseyin YILDIRIM
Özel Eğitim Öğretmeni

bunlara laf analatamayız biz.çünkü olaya at gözlüğü ile subjektif bir gözle bakıyorlar bu arkadaşlar malesef. evet ismail bey dediğiniz gibi bizler gazeteden sertifika biriktirerek öğretmen olmadık.bizler de eğitimciyiz.zaten 50 kişilik bir sınıfta mutlaka ki en az 3-4 tane zihinsel engelli çocuk oluyor.ve sınıf öğretmenleri kaynaştırma eğitim veriyor yeri gelince.bizim alanımızla taban tabana zıt bir alan değil ki özel eğitim!
22-06-2006
Sevilay SOYÇİÇEK
Sınıf Öğretmeni

Semra hanım, Ben sınıf öğretmeni olarak görüşlerimi çok boyutlu olarak bu kardeşlerime anlatmaya çalıştım.Çok ayıp ya kardeşim;başlık açmışlar"şipşak özel eğitimci"sınıf öğretmeni özel eğitimin direkt içindedir,bizler şipşak değil yıllarımızı verdik bu işe ya,tamam sizler 4 yılınızı verdiniz de bizler ilkokulu bitirip temi bu işe başladık.Sınıf öğretmenleri 4 yılını fakülte de geçirerek öğretmen olmuyor mu?Bizi ziraatçi olup da öğretmen olanlarla aynı kefeye koymayın.Bir sınıf öğretmeni aynı zamanda ÖZEL EĞİTİMCİ olmak zorundadır.
21-06-2006
İsmail YANC
Diğer

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş Arayanlar

iş arayan 571 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Merve B.
Psikolog

Dün

Rümeysa I.
Fizyoterapist

Bugün

Merve D.
Fizyoterapist

Bugün

Zeynep Ç.
Dil ve Konuşma Terapisti

2 gün önce

Sena A.
Dil ve Konuşma Terapisti

Kullanıcı Görüşleri...
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi