Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

özel eğitimde okul öncesi ve rehber öğretmenlerin durumu

arkadaşlar okul öncesi yalnızca 0-6 yaş çocukların dersine girebiliyor. gerekçe olarak talim terbiyenin kararı gösteriliyor bakanlık müfettişleri tarafından.talim terbiyenin sitesine girip bakın ek 119 sayılı çizelgede var. hangi öğretmnein hangi derslere girebileceği.ben baktım gerçekten de öyle bu çizelgenin okul öncesi öğretmenin aylık karşılığı girebileceği dersler bölümünde özel eğitim okul ve kurumlarında okul öncesi dersleri diyor. karar gayet açık.aynı kararın rehber öğretmenler bölümünde ise aylık karşılığı girebileceği dersler bölümünde hiç ders yok yani bu rehber öğertmen derse giremez demektir. bakanlık müfettişleri bu iki konuda gerekçe olarak talim terbiyenin bu kararlarını gösteriyor.bu hususlar yönetmelikte belirlenmez bu yetki talim terbiyededir.o yüzden talim terbiye ne derse o olur.
14-08-2008
İsa HANİLÇE
Zihinsel Engelliler Öğretmeni
Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.
2 Yanıt
okul öncesi ve psikolog veya rehber öğretmenlere getirilen sınırlamalara anlam veremiyorum. hem ram raporlarında psikolojik destek almalarını belirtiyorlar hemde bu işin uzmanlarını alandan çıkarmaya çalışıyorlar.ben eğitim koordinatörü olarak çalışıyorum ve eğitimdeki verimliliği arttırmada rehber öğretmen ve psikologların bize katkılarının büyük olduğuna inanıyorum. ayrıca okul öncesi öğretmenlerin takvim yaşına göre ders verebilmesi konusu çocukların zeka yaşı ve özellikle elbecerilerindeki eksiklikleri gidermede okul öncesi öğretmenlerinin çalışmalarını görmezler mi acaba bu konuda biraz daha hashas düşünmeleri gerekir bence tamam hitap ettiğimiz çocuklar normal olsa haklılar belki. ama özel eğitimde çalışyoruz nasıl bir mantık çözemedim. birde neden bazı meslekten arkadaşlar bu olayın gerçekleşmesini çok istiyor acaba kendilerinin işinin zorlaşacağını alacakları maaşımı düşünüyor.
21-08-2008
Murat GÜNDOĞDU
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Sayın Hanilçe, bu yukarıda anlattığınız olay şubat ayından itibaren tüm türkiyede özel eğitim alanındaki önemli konulardan biridir ve sizin ısrarla bu konuyu yeni bir gelişmeymiş gibi açmanıza inanın şaşırıyorum.Galiba yeni kanun değişikliklerinide takip etmiyorsunuz.Branşları bırakında kurumlar ayakta kalacak mı buna odaklanın.Sonuçta kendi branşınızda bir sorununuz yok ama çalıştığınız kurumda çıkacak olan yönetmelikle sorun yaşanabilir.Size iyi çalışmalar ve daha duyarlı olmanızı dilerim.Saygılarımla...
14-08-2008
Mücella ERSOY
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş Arayanlar

iş arayan 636 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Hulusi Ç.
Uzman Öğretici

Dün

Rahime Ç.
Sosyal Hizmetler

Bugün

Melike N. D.
Uzman Öğretici

Bugün

Kader G.
Fizyoterapist

Bugün

Gözde K. B.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi

Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Kullanıcı Görüşleri...