Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

özel eğitim okulu açma şartları

Arkadaşlar özel eğitim okulu açma şartları ile ilgili bir şey bulamadım. Yani okulun bahçesinin alanı en az ne kadar olmalı, kapalı alanı en az ne olmalı, bunun gibi diğer şartlar. Yardımlarınızı esirgemeyeceğinizden dolayı teşekkür ederim. Orhan GÜMÜŞ
18-01-2007
Orhan GÜMÜŞ
Diğer
Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.
13 Yanıt
http://ookgm.meb.gov.tr/Mevzuat_htm/yonetmelikler/OOKstyonduz.htm linkindeki "ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARINA AİT STANDARTLAR YÖNERGESİ" nin "C-ÖZEL, ÖZEL EĞİTİM OKULU " bölümünde istediğiniz bilgiler mevcuttur.Hatta sorduğunuz sorunun cevabı da yazılı."18-Oyun bahçesi: Bahçe olarak kullanılmak üzere ayrılan açık veya kapalı alan 50 m²den az olmamak şartıyla birey x 1,5 m² olarak hesap edilir." ve "7- Oyun etkinlik odası: En az 15 m2 olmalıdır. Birey başına 2,5 m2 yer hesaplanır. Programlara göre ayrı ayrı düzenlenecek oyun etkinlik odalarında en fazla birey sayısı; işitme engelliler 10, otistik 4, eğitilebilir 10, öğretilebilir 6, görme 10, ortopedik 10 bireyden oluşur." şeklindedir. Saygılarımla.
18-01-2007
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Selamlar yönetmelikte tüzel kişi olarak kurum açacak olanlarda kurucu temsilcisinin eğitim fakültesinden mezun, öğretmen/uzman eğitici olarak atanabilecek olanlar ibaresi geçiyor benim sorum şu fen edebiyat fakültesinden mezun olup formasyon alan biri kurucu temsilcisi olabilir mi
01-02-2017
Zafer ZAFER
İnşaat Mühendisi

Yorumlar

Merhaba tam olarak bu ibare nerede yazıyor?Ben bulamadım da siz nerede yazdığını tarif eder misiniz?
Zeynep SONMEZ   -   18-10-2023

Sayın Ayhan Birlik kurum kontenjanına göre bahçenin metre karesi belirlenir. Kurum kontenjanıda saatte gelen öğrenci kadardır.Bir saatte 20 öğrenci geliyorsa 20*1,5= 30 metre kare bahçe istiyor
01-02-2017
Kayseri Özel Çocukla Gençlik Ve Spor KUL
Beden Eğitimi Öğretmeni

Yönetmelikte her öğrenci için 1,5 metrekare bahçe gerekliliğinin esnetilebilir bir yanı var mıdır? Bu konu başlığı altında 10 yıl önce yazılmış bir yorumda fizyoterapist odası varsa bahçeye gerek olmadığı yorumu bulunuyor. Bu durum hala geçerli mi? Detayları hakkında bilgisi olan var mıdır acaba? İstanbul' da, özellikle merkezi bölgelerde örneğin 300 öğrenci için 450 metrekare bahçesi olan bir yer bulmak sanırım neredeyse imkansız. Halbuki, 300 öğrenci aynı günde okula gelmiyor aslında. Bu sebeple bahçe büyüklüğü gerekliliği ile ilgili daha detay bilgisi olan varsa, paylaşırsa sevinirim.
28-01-2017
Ayhan BİRLİK
Fizyoterapist

Hayrettin bey merhaba. Yorumlardan anladığım kadarı ile sıfırdan açmak baya br riskli. Ben Hatay/dörtyol dayım . Burada devren bir kurum almak daha mantıklı geldi. Küçük bir yer olduğu için hoca bulmak biraz sıkıntılı, kimse gelmek istemez. Ayrıca ben almanca ve ingilizce biliyorum. Yani bireysel olarak kendim bu dersleri vermek istiyorum çocuklara.
16-01-2015
Deniz AKGÜL
Diğer

sayın deniz hanım özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi açmak için önce hazırlık yapmalısın,iyi bir öğrenci tarama ekibi ve öğretmen kadrosu kurmalısın,nerde açmak istediğini yazmamışsın ama ön bilgi olarak en a 75.000 tl nakit bina yerleşimi için ve enaz 75.000 tl yedek akçe olarak yani 150.000 tl varsa bu işe gir manevi değeri çok yüksek,maddi getirisi en az bir yıl sonra sana döner.nakit yoksa kredi ile yaparım dersen girme rezil olursun.eğer paran varsa korma ya allah de başla,ramazan beyin tercübesinden yararlanırsan iyi olur. iyi günler dileği ile
16-01-2015
Hayrettin BAYRAKTAR
Okul Müdürü

Teşekkür ederm hocam kesin karar verdiğimde szden yardım alacğım. Açıkcası biraz terddüt ediyorum. Çünkü babamla yapacığım bu işi. Sonunda emekler boşa çıkarsa diye korkuyorum. Ben kendimde engelliyim ve o nedenle çocukları kurtarmak tek derdim. Sadece onlar güzel ve mutlu bir yuva kurmak.
16-01-2015
Deniz AKGÜL
Diğer

Merhaba Arkadaşlar. Ben kurum açmak istiyorum. Yaş sınırı var mı aceba? B
14-01-2015
Deniz AKGÜL
Diğer

Bir grup rehber öğretmen olarak özel eğitim alanında hizmet verecek bir kurum açmaya karar verdik Ancak yeterli bilgimiz yok.kurs mu? rehabilitasyon merkezi mi? iş okulumu? Hepsinin de prosedürü aynı mı? farklı mı? İlk adım nedir?İlk başvuruda neler yapılması gerekiyor? Ayrıca fizibilite çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Açılış konusunda bize bilgi desteği verecek, şirkette sorumluluk alacak arkadaşlara ihtiyacımız da var.
15-04-2007
Arca MADAN
Diğer

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ nin 5. maddesine göre: Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip,Ahlâken kötü bir şöhrete sahip bulunmadığına ve ağır hapsi gerektiren veya yüz kızartıcı yahut kasdî bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla hapis cezası ile mahkûm edilmemiş olduğuna ilişkin Cumhuriyet Savcılığı belgesi alabilen en az ilköğretim diploması olan herkes kurum açabilir.
06-02-2007
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

slm özel eğitim merkezi kimler açabiliyor bilgilendirirseniz sevinirim
05-02-2007
Esengül ŞAN
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

merhaba bende yeni bir özel eğitim merkezi açtım okul açtım milli eğitimin standartlar yönergesinde her sınıfın ayrı ölçüleri var.fizyoterapist odası varsa bahçeye gerek yok.açık olarak bilgilenmek istiyorsanız hocam bana sorun ben dosyadan öğrenip bakarım.kolay gelsin.
21-01-2007
Diyar OGUZ
Psikolog

açacağınız kurumun ne olarak açılacağı önemli okul, iş okulu, rehabilitasyon, kurs buna göre değişiklikler var.... yeriniz varsa en uygun kurum açma tipini seçin eğer yeriniz yoksa açmak istediğiniz ne ise ona göre yer bulun.................. kurs mu,rehabilitasyon mu? gibi.......
21-01-2007
Alper TEKALP
Beden Eğitimi Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
İş Arayanlar

iş arayan 574 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Selin E. E.
Ergoterapist

Bugün

Hüseyin M. Ü.
Odyometrist

Bugün

Hatice Ş.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi

Bugün

Merve E.
Psikolog

Dün

Furkan A.
Beden Eğitimi Öğretmeni