Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

otizmde dil gelişimi

merhabalar
5 yaşında otistik bir öğrencim var. renk şekil sayı nitelik ve nicelik kavramlarında hiç bir sorunu yok. fakat iletişim kuramıyor. konuşmada bir sorunu yok ama sorulan sorulara soruyu tekrarlayarak karşılık veriyor. bu noktadan sonra mümkün olduğunca yaşıtlarıyla bir araya gelmesini önerdim ailesine. bunun dışında neler yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.
13-05-2008
Feryal KAYA
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen
Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.
10 Yanıt
amir bey yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim. sizede kolay gelsin
04-06-2008
Feryal KAYA
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Feryal hocam bu çalışmaları yaklaşık bir ay kadar devam ettirin. Fakat sadece bunlarla sınırlı kalmayın. Çocuğun ilgi alanını tespit edin onun ilgisini çekecek konuşma metinleri ( basit cümlelerden oluşmuş) hazırlayabilirsiniz. Hacivat- Karagöz konuşmalarına benzeyen. Bu konuşmaların çok uzun olmamasına, soru cevap şeklinde olmasına dikkat edin. Çocuğun ilgi alanından kastım şu; bilirsiniz bu çocuklarımızın birçoğunda takıntı halinde ilgi duydukları konular vardır. Kimi tamir aletlerine, kimi elektirik süpürgesine, kimisi de yiğeceklere ilgili olabilir. Bu aşamadan sonra yapacağınız çalışmalar çocuğa özel olmalı, çocuğu eniyi tanıyan siz olduğunuza göre artık çalışmaları desenlendirmek size kalıyor. Kolaygelsin.
03-06-2008
Belirtilmemiş

amir akdağ' önerilerinizi uyguladım net cevap gerektiren sorular ve komşu komşu hu oyununu bahsettiğim öğrencime uyguladım. düşündüğümden çok daha çabuk ve kolay öğrendi oyunu( komşu komşu huu ). oyunu tekrar ettirmeli miyim? şimdiden teşekkür ederim
29-05-2008
Feryal KAYA
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

yazınızı okudum yardımlarınız için çok teşekkür ederim
22-05-2008
Feryal KAYA
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Sayın Feryal Kaya sorununuzla ilgili burada cevap vermeye çelıştım ama teknik olarak yazının uzunluğu nedeniyle kabul edilmedi. Bu nedenle cevabı makaleler kısmında yaınlamaya karar verdim umarım işinize yarar. Sevgiyle kalın. Amir AKDAĞ
21-05-2008
Belirtilmemiş

hocam refleksoloji tedavisini duydunuzmu tamamlayıcı tıp olarak biliniyor isterseniz bi arastirin ben araştırdım gercekten değer bilgilere ulaştim.
16-05-2008
Kadir KAYNAK
Diğer

yardımınza teşekkürler her konuştuğumuzda konuşmaları tekrar ediyo. önceki olayları deil.
13-05-2008
Feryal KAYA
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

hocam öğrencinizde ekole var.bu davranışı ortadan kaldırmak için yapmanız gerekecek bazı aşamalarvar.öncelikle bir soruma daha cevap veriseniz sevinirim.aksamalı ekole mi yani bir gün önceki yada daha önceki olayları konuşmalarımı tekrar edyiyor.yoksa sizle her konuştuğunda konuşmalrı mı tekrar ediyor.
13-05-2008
Ethem TUNÇKOL
Özel Eğitim Öğretmeni

ekole derken mesela nasılsın dyince oda nasılsın dio. sağaltım derken ?
13-05-2008
Feryal KAYA
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

hocam öğrencinizde ekole olup olmadını belirtmemişsiniz.yada tam olarak ben anlayamadım.soruya soruyla karşılık veriyorsa,yani sizin söylediğiniz size geri dönüyorsa öğrencinide ekole var demektir.ekolesine sağaltım uygulamanız gerekmektedir.
13-05-2008
Ethem TUNÇKOL
Özel Eğitim Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Kullanıcı Görüşleri...

21 yıllık birikim ve tecrübeyi içeren EÇOP ile tüm işlemlerinizi hızlıca yapın!

İş Arayanlar

iş arayan 584 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Zeynep D.
Uzman Öğretici

Dün

Dilara Ö.
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Dün

Esra C.
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

Dün

Beyza Y.
Çocuk Gelişimcisi

Dün

Sümeyye Ç.
Sosyal Hizmetler