Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

otizm ve ilaç

Benim  6,5  yaşın da bir oğlum var. 2 yaşında otizm teşhisi kondu. 2,5 yaşından beri özel eğtim alıyoruz.1 hafta önce konusunda uzman bir psikyatristle görüştük şu anda risperdal kullanmaya başladık.Acaba bundan sonra beni neler bekliyor.ilacın ne gibi etkileri olacak ilacı kullananlardan cevap bekliyorum

20-07-2004
Yıldız EMİR
Diğer
Öğrenciye verilen eğitim modüllerinin sınır kontrolü otomatik yapın.
4 Yanıt
Risperdalin etkisi her çocukta aynı olmayabiliyor.Bazı çocuklarda gerçekten işe yarıyor.Ama bazı çocuklarda hiç işe yaramıyor.Örneğin biraz uyuşturabiliyor ve uyuşuk durumda öğretim etkinliklerine katılımı sağlanamıyor.Eğer oğlunuzun öğretmeninin bunun gibi şikayetleri varsa bunu doktorunuza bildiriniz.İlaç kullanımında ilacın dozunun azaltılması,ilacı kullanma saatlerinin düzenlenmesi gibi düzeltmelere gidilebilir. 
27-10-2005
Ogeda ABLEOĞLU
Özel Eğitim Öğretmeni

Merhabalar arkadaşlar;

Oğlumuz efe (17)bundan 3sene önce buluğ dönemine girerken çok sinirli ve kendine zarar veren davranışlar sergiledi(parmaklarını kalemleriyle delmek sonra bu yaraları büyütmek,değişik kesicilelre kendini kanatmak gibi) Bu davranışlarını yaparken bana bakıp beni nasıl etkilediğine bakıyordu.Bu davranşlarına dikkatini başka yöne çekerek engellemeye ve unutturmaya çalıştık.Bunun yanında bir yıl boyunca günde 1mgr ripeldal kullandık,hiç bir yan etkisini görmedik.

Yavrularımızın gelişimi için eğitim en önemli unsur.Bunun yanında uzman doktorların gerekli gördükleri ;vücudumuzun kimyasının gereksinimi olan ilaç ve vitaminler yadsınamaz.

Biz böyle düşünüyoruz ve böyle uyguluyoruz.

Başarı ve huzur dolu günler dilerim

27-10-2005
Şermin ATAMAN
Diğer

risperdalin belirgin olan yan etkisi iştah açması,agızda uyuşukluk olabiliyor.eğer eğitimciniz uygun görmüyorsa kullanmayınız.çocuğunuzun durumuna göre eğitimciniz sizi yönledirir.
26-10-2005
Dilek YOBAN
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Risperdal oğluma da verildi fakat özel eğitim aldığı kurum tarafından tavsiye edilmedi. Şöyle ki; ilaçla çocuğun dikkati toplanabiliyor fakat geçici. Yani ilacı kullandığınız sürece iyi ama kullanmadığınızda tekrar aynı sorunlarla karşılaşıyorsunuz. Yine de seçim sizin ayrıca yan etkilerini de unutmamak lazım. Bence en iyi ilaç ilgi, ilgi, ilgi,..... 
07-04-2005
Nilgün ÖZDEMİR
Diğer

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Eleman mı Arıyorsunuz?

Çalışanınız sizi yüzüstü bıraktı, ortada mı kaldınız?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş mi Arıyorsunuz?

İşinizden memnun değil, daha iyi bir iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi