Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

otizm

Otizim zihinsel engellilik durumumudur sizce,yoksa sadece uyum güçlüğü mü?Eğer zihinsel engellilik değilse, var olan süper bir zekayı kullanamamak da engellilik teşkil etmez mi?En kısa sürede cevaplarsanız sevinirim.İyi çalışmalar
23-02-2006
Fatma UYANIK
Diğer
Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.
1 Yanıt

birinci sorunuzun cevabi yok gibi birsey. Bunu, benzer birseyi, "Arif Beye Soru" ve "trambolin ve kelime unutma" soru cevap bolumlerinde aciklamaya calistim.

Ilk olarak zihinsel engel tanisi tamamen IQ uzerinde olusmaz. Cunku kavramin kendisi hala tartismaya acik vaziyette. Ama kisisel alinmis bir sonucu buyuk bir grubun ortalamasi ile karsilastirdiginizdaki farklilik, en basitinden, size bazi seylerin normal olmadigini soyleyecektir.

Otizmde zihinsel engel konusuna gelirsek, ana belirleyici olarak dusunulen IQ testlerinin cocuga uygulanmasi sirasinda iletisim zorlugu ceken cocugun testi veren uzmanla iletisime gecmemesinden dolayi testin gecerliligin tartisilir oldugunu dusunse bile otizmden etkilenmis cocuklarin en azindan %30 civarinin zihinsel engelden etkilendigi dusunuluyor, bunun da sebebi IQ yaninda bakilan diger konular diyebiliriz.

Ikinci sorunuza gelirsek, otizm super bir zeka demek degildir. Bazi ozel yetenekli otizmden etkilenmis bireylerin varligi bilinse bile bu butun otizm grububa genellenemez. zekayi kullanamamakda engellilik teskil etmez mi? Bir pencereden bakarsak evet edebilir demek soz konusu olacaktir. Ama onun icin de net bir "engellilik"taniminin yapilmasi gerekmektedir.

umarim yardimci olur

 

23-02-2006
Arif OZTURK
Özel Eğitim Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş Arayanlar

iş arayan 577 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Ebru K.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni

Bugün

Beyza C.
Çocuk Gelişimcisi

Bugün

Melissa T.
Okul Öncesi Öğretmeni

Bugün

Sevda B.
Özel Eğitim Öğretmeni

Dün

Büşra Ç.
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

PKT, KDF, BEP, GÖF ve diğer formları otomasyonunuz otomatik hazırlasın

Kullanıcı Görüşleri...
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.