Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

otistiklerde cinsel eğitim

yeni işe başlamış olan bir psikolojik danışmanım. bir öğrencimizin ailesi çocuklarının ergenlik dönemine girdiğini ve bu yüzden de hoş olmayan davranışlar sergilediğini söyleyerek bu çocuğun cinsel eğitimi konusunda benden yardım istediler. ama ben bu konuda yetersizim. makaleleri okudum ama orada söylenenler de bizim toplumuzda kabul görmeyecek şeyler. bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim..

05-08-2010
Zeynep HAZER
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen
Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.
6 Yanıt
Zeynep Hanım hala öğrenciyle çalışıyor ve bir çözüm üretemediyseniz öğrencinin cinsiiyeti ve "hoş olmayan durumları" açıklarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Ailelere zorluk yaşatan bu tarz davranış bozukluklarının sağaltımına ilişkin doğrudan eğitim veren kurumlar olmadığından zaman zaman mesleki anlamda sıkıntılar yaşıyoruz. Fakat tecrübelerimin gösterdiği şudur ki cinsellikle ilgili dav. bozukluklarında her çocuk için geçerli olan yöntemler yoktur, bunun için çocuğa uygun yöntemleri çocuğu tanıyarak davranışlarının kökeni bularak siz geliştirmelisiniz. Bu konularda bizler sizi sadece yönlendirebiliriz sonuca doğrudan sizi götüremeyiz. Ama şunuda belirtmek isterim ki bu konuda bir beden eğitimi öğretmenine teşekkür edecek kadar alandan uzak olmanıza üzüldüm. Emrah Bey'inde çok sıkı çalışmalarını merak ettim birazcık paylaşırsa sevinirim. Zira cinsellik psikolojik bir süreç olduğundan bu alanla ilgili çalışmaları neye dayandırdıklarını merak ettim.
13-02-2011
Belirtilmemiş

bireyin cinsiyeti hakkında bilgi verdiğiniz takdirde bu konuda szie yardımcı olabiliriz
03-02-2011
Belirtilmemiş

bu konuda yaapacağınız çalışmalara katkıda bulunmak isterim.selamlar.

18-09-2010
Mesut YILMAZ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

çok teşekkür ederim.. hocam bulacağınız çözümleri bekliyorum..
19-08-2010
Zeynep HAZER
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

efendim bu konuda çok sıkı çalışmalarımız war,yakında sizleri bu konuda bilgilendireceğiz.çok makul we toplumca kabul görecek çözümler hazırlıyoruz gerekli bilgiler yayınlanacaktır.şuanda geçiştirmeyle meşgul olunuz.
12-08-2010
Emrah KARAHAN
Beden Eğitimi Öğretmeni

hocam bu konu özel eğitimin kanayan yarasıdır ne yazık ki. alandaki bilgi-yazılı eser-makale vb oldukça yetersizdir zannımca. ben engellilerde cinsellikle ilgili 3 seminere katıldım ve hemen hemen bütün hocaların konu ile ilgili yorumu; "cinsellik ve beraberinde getirdiği mastürbasyon vs davranışsal değil dürtüseldir, dolayısı ile engellemye çalışmak mantıklı değildir. engellemek yerine mastürbasyon fiilini uygun ortamlarda, uygun zamanlarda yapmasına izin vermek ve bunu öğretmek gerekir" derler. bence de gayet makul-mantıklı bir yaklaşım. saygılar. kolay gelsin...
06-08-2010
Hüseyin Yusuf KANTARCILAR
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş mi Arıyorsunuz?

Mezun oldunuz, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.