Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

otistik çocuklarda saldırganlık durumu

iyi günler sizden otistik çoçuklarda çevreye saldırganlık konusunda ne yapabileceğim hakkında bilgi almak istiyorum. konuyu kısaca özetleyecek olacak olursam. benim 20 yaşında otistik ve mental retardasyon teşhisi konulan bir erkek kardeşim var. ama son üç yıldır değişik dönemlerde saldırganlık,en ufacık bir aksi durumdan dolayı çabuk sinirlenme , başını duvarın keskin bölgelerine ve çevresinde kim var ise sanki ruh değiştirmiş gibi vurmaya başlıyor bu durumun süresi ise uzun sürmemesine ragmen çevrede üzüntü durumuna yol açıyor özellikle annemde artık dayanılmaz yaralar açmaya başladı bize yönlendirici bir yol çizerseniz sevinirim. teşekkür ederim sizi takip edeceğim.
27-07-2005
Yıldız DOĞAN
Diğer
Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.
8 Yanıt
otistik çocukların en büyük problemi iletişimdir. bazen isteklerini ifade edemeyince bunu farklı şekillerde ifade etmeye çalışırlar.bu bazen karşısınakine, bazen etraftaki nesnelere karşı tepki olabilir. birçok sebepten dolayı saldırgan dediğiniz şekilde davranabilirler.sebebini anlayabilmek için çocuğu çok iyi tanımak gerekir ve nedenini bulmakta bu tanıma seviyesine bağlıdır.bir örnek vermek istiyorum.ben otistik ç.e.mrkznde çalışıyorum.bir öğrencim bazı derslerde birden vurmaya, cimciklemeye başlıyordu. dersin birinde yine vurmaya başladı. karnını göstererek karnın açmı? dediğim zaman da karnını göstermeye başladı.hemen dışardan yiyecek getirttim ve çocuk yemeye başladı. bundan sonrada aç geldiği zamanlarda yine karnını göstermeye başladı ve mama dedi. verdiğim zaman herhangi bir sorun olmadı. dersten önce yiyip geldiğinde hiç problem yaşamadık... bu sadece bir örnek. birçok sebep olabilir. bunu iyi gözlemlersek sebebi bulabiliriz.
27-06-2006
Selim YILDIZ
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

ben de otistik bir çocuk annesiyim. oğlumun rahatsızlığından bu yana öğrendiğim tek birşey var İNATLAŞMAMAK. Unutmayın ki onlar da herşeye rağmen birey olduklarının farkındalar ve bir şekilde bunu ispat etmeye çalışıyorlar ama bilinçli ama bilinçsiz aynen bizler gibi aynen herkes gibi. saldırganlık olarak tarif edilen davranışları sabırla sukunetle ve en önemlisi sevdiğinizi en doğal ve en samimi bir şekilde göstererek düzeltebilirsiniz. İnanın bu dediklerim tecrübeyle sabittir. Her yolu denemiş biri olarak yazıyorum. Biliyorum zaman ve emek istiyor çalışan bir anne olmama rağmen zamanımın çoğunu onunla birlikte dışarda, marketlerde, parklarda, piknik alanında geçiriyorum ve de olumlu sonuç alıyorum. Ama yeter ki inatlaşmayın unutmayın ki onların da istekleri, serzenişleri var. Kendinizi onların yerine koyun göreceksiniz ki yaptıkları aslında gayet normal belki de anormal olanlar normal gibi görünenlerdir en azından onlar için:)) SEVGİLER
04-06-2006
Nilgün ÖZDEMİR
Diğer

sevgili yıldız.bende aynı sorunla karşı karşıyayım.oğlum 10 yaşında otistik ve saldırgan.pek çok yol denedik,bunlar iyilikle söyleme,görmemezden gelme,vurduğu zaman bizde vuruyorduk,bunların hiçbiri fayda etmedi.şuan bana vursada ben onu seviyorum,dikkatini başka yöne çeviriyorum.zamanla unutacağına inanıyorum.ama nekadar dayanabilirim bilmiyorum.ilaç kullanıyor ve faydasını görüyorum.adı seraguel diye bir ilaç.fazla inatlaşma,dediklerini yapmaya çalış.birde baba oteritesinden daha fayda görürsün.baba daha fazla ilgilensin.
20-01-2006
Handan IŞIK
Diğer

abdullah bey siz özel eğitimle ilginiz varmı verdiğiniz yanıtı biraz düşünün ve araştırma yapın.otistik çocukları tanımadığınızı anlayacaksınız.
26-10-2005
Dilek YOBAN
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

merhaba seçil hanım ben sorunuza cevap veriyorum soruyu adanadan sormaktayım ama iyi gelişmeler oldu bu dönem içerisinde , psikolojik tedavi almakta şu ara ama durumunda bir haftalık süreli olumlu değişiklikler oldu bize vurmaktaktan ve kendine zarar vermekten vazgeçti. bu durumda bizi çok mutlu ediyor. ilginize teşekkürler.iyi çalışmalar kardeşim de epilepsi durumu yok, ama ilaç kullanmakta
07-09-2005
Yıldız DOĞAN
Diğer

şu ana kadar çalıştığım otistik öğrenciler içerisinden her hangi bir saldırganlık durumu olan bireyle karşılaşmadım. zaten otistik özelliği gösteren çocuklar çevre ile iletişim problemi yaşıyor, saldırganlık durumu göstermesi zor. ancak bazı yetişkin otistik özelliği gösteren çocukla istemediği bir şey kendilerine zoırla yaptırılmaya çalışırsa kaçınma, reddetme anlamına gelen vurma davranışları gösterebilir. bu durumun saldırganlık olarak adlandırılması doğru değil.

bahsettiğiniz olayda çocuğun başını duvara vurması saldırganlık davranışı değil istenmediği durumu yansıtma özelliği. burada ailenin çocuğun iletişim yönlerini daha iyi kestrimde bulunması ve iletişim yönlerinde kendini ifade etme şansı tanıması.

saygılar sunuyorum

16-08-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

yıldız hn. kardesınız herhangı bır ılac kulanıyormu?epilepsisi varmı?hangı sehırde olduğunuzu nerde oturdugunuzu yazarsanız arkadaslar daha iyi yonlendirme yapabilirler.allah kolaylık versin
15-08-2005
Seçil ONUK
Okul Öncesi Öğretmeni

Mrb. yıldız hanım durumunuzu tahmin edebiliyorum allah kolaylık versin.KARDEŞİNİZİN PROBLEMİ ÇOĞU OTİSTİK BİREYDE GÖRÜLEBİLİYOR.Benim sizin kardeşinizin yaşında ve aynı problemleri olan bir öğrencim vardı AİLESİNİ PSİKİYATRİYE YÖNLENDİRMİŞTİK.İLAÇ TEDAVİSİNE BAŞLADILAR TAMAMEN BİR DÜZELME OLMASADA KISMEN DAHA İYİ DURUMA GELMİŞTİ.ALLAH KOLAYLIK VERSİN. 

27-07-2005
Kadir PARLAK
Özel Eğitim Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Kullanıcı Görüşleri...
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Eleman mı Arıyorsunuz?

Çalışanınız sizi yüzüstü bıraktı, ortada mı kaldınız?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...