Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

neden-sonuç ilişkisi

Merhaba,5.5 yaşında otistik bir kızım var.Konuşması gayet iyi ama olaylar arasında öncelik sonralığı ve neden sonuç ilişkisini uzun süredir çalışmamıza rağmen çok basit düzeyde yerleştirebildik.(yerler neden ıslak çünkü yağmur yağmış vb).Yol gösterirseniz sevinirim.
23-04-2007
Ayhan YAVUZ
Diğer
Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.
4 Yanıt
sayın ethem beye verdiğiniz cevapta dikkat ederseniz sorulan sorular tamamen somut sorular. Ne, kim ne olmuş soruları cevabı kesin yorum gerektirmeyen sorulardır. anladığım kadarıyla çocuğunuz henüz somut işlemler döneminde.Başka bir nokta kızınız otizimli mi yoksa asper gibi farklı bir yaygın gelişimsel bozukluklardan biri mi?Şu durumda çocuğunuzu tanımadan böyle bir yorum yanlış olur ama asper gibi bir durum söz konusu ise çocuğunuz güzel konuşabilir normal gelişim gösteren bir çocuğa yakın gelişimsel özellikler gösterebilmekle birlikte dil ve iletişim yorumlama gibi alanlarda sınırlılık gösterebilir.Belki çocuğunuza biraz zaman tanımanız gerekiyor ve daha detaylı bir tanılamayla daha uygun bir eğitim programı oluşturulması gerekiyor.Özgür yayıncılıktan çıkan özel gereksinimli çaocuklar adlı kitabı okumanızı ve uygulamanızı tavsiye ederim. Kitap daha çok ailelere yönelik hazırlanmış evde yapılacak oyun etkinlikleriyle bahsettiğiniz alanlara yönelik güzel çalışmaları içermektedir.
06-05-2007
Mustafa GÜNDOĞDU
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

sayın yavuz çocuğu değerlendirmeden yazıyorum,bunun için yanlış yapmakta istemiyorum.kısa hikayelerden amacım dil girdisi ve yeni kalıplaşmış kelimelerin dışında kelimeler kullanmanız.olayları önce drama şeklinde sunmaya çalışarak kelime hazinesini zenginleştirmeye çalışmanız.otizm tanısı olan çocukların bazısında her ne kadar kelime hazinesi varsa da konuşma ortamında yada cevap sürecinde uygun kelimeleri sözcük şemalarından çıkarmakta yogun sorun yaşamaktadırlar.tek kelimelik cevaplarla ilerleme yoluna gidebilirsiniz ama kızınız belkide bu sürecin çok ilerisinde olabilir.sadece burda yazılana göre yardımcı olmaya çalışıyorum.saygılar
25-04-2007
Ethem TUNÇKOL
Özel Eğitim Öğretmeni

Sayın tuçkol,kısa hikaye okuma sırasında ipucu vermeden kim,kimin,ne,ne olmuş,nereye,ne yapıyor,renk,sayı ,şekil ile ilgili sorulara çok iyi cevap alıyorum.Neden sorusuna cevap verirken çünkü diyor kalıyor.Dediğim gibi basit düzeyde olursa cevap veriyor.Zor sorularda ise ipucu verirsek hemen cevap veriyor bazen ilk harfi vermek bile yeterli oluyor.1.5 yaşından beri özel eğitim alıyor.Zihinsel gerilik anlamında sıkntımız yok.Özel eğitimde ne ödev verilirse evde o hafta yoğun şekilde çalışıyoruz.
24-04-2007
Belirtilmemiş

sayın yavuz neden sonuç ilişkisine başlamadan öce kızınızın anlama becerisini geliştirmeniz gereklidir diye düşünüyorum.çünkü otistik çocuklar her ne kadar konuşuyor olsada fiş cümlesişeklinde kalıp konuşma boyutlarında yoğun olarak tercih ederler.öncelikle anlama,algılama boyutunda yoğunlaşın.bunu ilk temelide kısa hikayelerle işe başlamanız.sordugunuz soruya öncelikle sizin cevap vermeniz.sonra tekrar sormanız,ipucu verme denilen işlem sürecini okuma ve anlama boyutunda yapmanız gereklidir diye düşünüyorum.saygılar.
23-04-2007
Ethem TUNÇKOL
Özel Eğitim Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş mi Arıyorsunuz?

Mezun oldunuz, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.