neden?

neden?

neden?

eşlik eden başka bir problem olmadan bir çocuk neden konuşmaz?dil tembelliğinin sebebi nedir?lütfen beni aydınlatır mısınız?
15-07-2007
Zemzem BALAK
Diğer
Öğrencilere verilen eğitimleri(terapileri) MEBBİS"e otomatik aktarın.
5 Yanıt
kızım 5 yaşında ilk 2 kelimelik cümlesini 3 yaşında kreşe başlayınca kurdu. Herşeyi anlıyor, komutları yerine getiriyordu. Kreşte ilk yıl biraz ilerleme oldu. Şarkılar şiirler öğrendi vs. 2. yıl sınıf arkadaşları yaramaz, şımarık çocukların kalabalık olduğu bir sınıftı. Çocuğumun kendine güveni sarsıldı. Onunla alay ettiler vs. hiçbir ilerleme kaydedemedik. Özel eğitim alıyoruz.Zeka sorunu yok. Şu anki sorun. Günlük konuşmalarda sık kullandığımız istek, vs cümlelerde hiçbir sorun yok. Tüm nesneleri (meyvalar sebzeler meslekler giysiler taşıtlar vs ) tanıyor ancak bir şey anlatacağında hızlı konuşuyor heyecanlanıyor dedileri anlaşılmıyor. 30 a kadar sayıyor 5 e kadar yazabiliyor. 25-30 parçalı yapbozları yapıyor. Daha ne yapmalıyım. Konuşma konusunda güveni yok Ayrıca size tavsiyem anasınıfında mutlaka davranışlarını gözlemleyin öğretmeniyle konuşun diğer çocukların güvenini zedelemesine fırsat vermeyin. Tekrar ettirerek kitap okuyun. Ayrıca özel eğitime başlayın. Selamlar
19-08-2007
Şenay ÜRET
Diğer

Davranışçı terapi yöntemine göre dil öğrenilerek edinilebilen bir iletişim aracıdır. Model alarak öğrenilen dil eğer eilenizde konuşamayn yada konuşma güçlüğü yaşayan bii varsa çocukta onu taklit ederek öğreneceği için konusma problemi yaşaması üst düzeydedir. Tabi bu etkenlerde biridir bir çok nedenden dolayı ( Psikolojik,biyolojik, çevresel etken) konuşma bozukluğu görülebilir.
18-08-2007
Ayhan ALTAŞ
Psikolog

demek ki çocuk konuşmaya gerek duymadan anlaşılıyor çevre ona seni anlıyorum mesahı veriyor. bu durumun ortadan kaldırılması gerekir. ve çocuk sözel tepki verdiğinde daha fazla anlaşılıp kendisine daha fazla yardımcı olacağı mesajı verilmeli ve sözel iletişim kurduğunda pekiştirilmelidir.
24-07-2007
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

iletişim-dil-konuşma bağlamında olaya biraz bakmakta yarar görüyorum. bunlar birbirinin içinde yeralan kavramlar ama biri birbirinden ayrılmazken biri diğerinin yerine geçmeyen durumdur. size göre çocuk konuşuyordur ancak işaretlerle kendini anlatarak iletişim kurmaya çalışıyordur. ana dili türkçedir ancak yörelere göre farklılaşan anlamlardan dolayı anlaşamıyordur. bu gibi farklı durumlar ve özellikler hep birden değerlendirilmelidir. ben olaya biraz bakış açısı geirmek istiyorum. sizin sözel iletişim kurmaya çalıştığınız çocuk işaret dili veya farklı iletişim türleri seçebiliyordur. bunun en önemli nedeni çocuğun konuşmayı tercih etmediği durumlarda başlattığı iletişime niteliksel karşılık verilmesi, çocuğun anlaşılması, çocuğun beklediği türden dönüt verilmesi gibi durumlardır. zaten siz probleminizde tembellik diyorsunuz.
24-07-2007
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

Sayın Zemzem Balak, Gecikmiş dil ve konuşma bozukluğu, çocuğun, konuşulanları anlama ve konuşmayı kullanarak iletişim kurma becerilerinin yaşıtlarından geri kalması durumudur. İşitme engeli, zeka geriliği, yaygın gelişimsel bozukluklar (otizm, asperger sendromu vb), dudak-damak yarıklığı, Cerebral Palsy (CP), öğrenme güçlüğü, disleksi, olumsuz çevre koşulları, anne-baba ya da çocuğa bakım veren kişilerin yanlış tutumları, sebebi belirlenemeyen durumlar gibi çok çeşitli nedenlerden ötürü çocuğun alıcı ve ifade edici dil becerileri yaşıtlarıyla aynı düzeyde gelişmeyebilir. Saygılar
24-07-2007
Elcin TADIHAN
Dil ve Konuşma Terapisti

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş Arayanlar

iş arayan 2500 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Sueda T.
Psikolog

Dün

Aleyna A.
Psikolog

Dün

Gülçin K.
Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı

Dün

Ebranur U.
Psikolog

Dün

Nazlı G. B.
Psikolog

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Rehabilitasyon.com Facebook'da...

İş ilanlarını ve diğer güncellemeleri Facebook'dan takip etmek için sayfamızı beğenin:

Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir TAMAMEN ÜCRETSİZ otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin tüm ihtiyacı olan yazılımlar RemSis.net sayfası üzerinden TAMAMEN ÜCRETSİZ olarak kullanabilirsiniz.
TAMAMEN ÜCRETSİZ, hemen üye ol, kullanmaya başla.
  • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
  • 7/24 Heryerden Erişim
  • Masaüstü, Tablet ve Mobil Uyumlu
  • MEBBİS otomatik veri aktarımı
  • PKT, KDF, BEP ve diğer formların kolayca üretimi
  • Servis Programı
  • Ön Muhasebe ve Futura İşlemleri
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.