Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

meslek etiği mi?

merhaba,

uzmanlar forumunu epeydir takip ediyorum.sonuç olarak bunu bir tenis maçına benzetiyorum.kendimi kortta maçı izleyen bir seyirciye,ismi sıkça geçen bazı arkadaşları da oyunculara.maç bezen tekler bazen de çiftler olarak devam ediyor.Ben de seyirci olarak arada heyecana gelip "hat,faul v.s" babında bağırmaya çalıştım ama sesim epey cılız kaldı anlaşılan.Ben de madem sesimi duyuramadım o zaman sahaya inip oyuna katılayım dedim.

 

29-04-2005
Muhammed ATA
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen
Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.
6 Yanıt

   Diğer uzman arkadaşları unuttuğumu sanmayın.Yazıyı okuyan bütün arkadaşları davet ediyorum.

sevgiler...

29-04-2005
Muhammed ATA
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

 Sevgili sarp,

   Bu kadar lafın arasında güme gitti özür dilerim.Madem istanbul'un dışına pek çıkamıyorsunuz ben sizi mayısın son haftasında yapılacak olan diyarbakır kültür sanat festivaline davet ediyorum.Çok eğlenceli ve dolu dolu geçeceğinden emin olabilirsiniz.

29-04-2005
Muhammed ATA
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

  Son dönemlerde gerek yerelimizde gerekse de genelde bir meslek etiği tartışmaları aldı başını gidiyor.Benim bütün bunlerdan çıkardığım sonuç(bazı istisnalar dışında)kendi açmazlarımızı maskelemek için söylenmiş süslü sözler.Hangimiz bu mesleği yaparken meslek etiğine uygun olmayan bir çok kaygıyı hissetmedik ya da yaşamadık ki.Örneğin ben kendimle yanlız kaldığımda bu sorulara rahatlıkla cevap veremiyorum.Henüz özsaygımı tehdit edici boyutlara gelmedi ama bu benim diğer insanları kolaylıkla yargılama hakkını da vermiyor.Bu yüzden tırnak içinde "etik" kavramını bu kadar rahat kullanmak bana doğru gelmiyor.

   Bu arada arkadaşlarımızın hangi branş grubu daha büyük ya da hangi branş bu işi daha iyi yapar tartışmaları da ilginç.Yönetmeliklerden ve bu işin multidisipliner bir alan olduğu gerçeğinden bağımsız düşündüğümde özel eğitimle ilgili tüm meslek alanlarından kişilerin bu işi yapabileceğini düşünüyorum.ancak bu işi yapmak demek saatlerce birbirine top atmak değil.Ben konunu mezun olunan alanla ilgili olmadığını düşünüyorum.Bu iş birincil olarak uzmanın kişiliğiyle,kişisel yatkınlığıyla  ilgiliKkendini geliştirmesi,özverisi,bu işi sevmesi ve formasyonu ikincil bir konu.Hangi uzman arkadaş üniversiteden mezul olunca bu işi bildiğini iddia edebilir ki?Ben bir çok alandan uzmanla çalıştım.Her meslek alanından çok iyi (mesleki açıdan) arkadaşlarda çok kötü arkadaşda çıktı.Bu nedenle beylik laflar yerine biraz daha yere sağlam basalım.Hangi iş olursa olsun o işi doğru düzgün yapalım.Birçok hatamız yanlışımız olacaktır tabiki ama öz saygımızı kaybetmeyelim yeterli...

Sevgiler,selamlar...

29-04-2005
Muhammed ATA
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

öncelikle sorduğum soruyu tekrardan okuyunca kötü kurgulanmış bir soru olduğunu görüyorum o yüzden iyisimi sorumu geri çekeyim ve hemen konuya gireyim.

 

29-04-2005
Muhammed ATA
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Ülkenin çeşitli yerlerinde ve konumlarında olduğumuz için sanırım birbirimize yabancı kalıyoruz.Sorunuzun yanıtını biliyor gibisiniz ,gerçekten ne olabilir?Aklıma ilk gelen maaş fazlalığı oluyor, bir de doğduğu ilde çalışmak istiyor ,hatta anadolu ucuz olduğu için yaşamak daha kolaydır diyebiliyorum ve geresini bilmiyorum.Sözgelimi ben tatili bile istanbulda yaşayan istanbul dışını bilmeyen biriyim bunu elbet övünmek için söylemiyorum.Ama sorunuzu anlamakta güçlük çekiyorum.

 

29-04-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

   Epeydir takip ediyorum dedim ya,uzman arkadaşlar sıkça meslek etiğinden,yaptığımız işin kutsallığından bahsediyorlar.(samimi olan çokça duygu düşünce olduğunu peşinen kabul ediyorum)Ancak bir soruyla bu tartışmayı biraz daha açmanın uygun olacağını düşünüyorum.

"Doğu'daki -tabiki özellikle bazı illerdeki-rehabilitasyon merkezlerine Meslek elemanı arkadaşların sıkça ve özellikle başvurmalarının nedeni ne olabilir.

29-04-2005
Muhammed ATA
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş Arayanlar

iş arayan 566 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Rabia K.
Psikolog

Bugün

Merve E.
Psikolog

Dün

İrem D.
Çocuk Gelişimcisi

Bugün

Gökhan G.
Psikolog

Dün

Hüseyin M. Ü.
Odyometrist

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi