Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

meslek elemanı zorunluluğu

yeni bir yönekmeliğin hazırlandığı ve bu yönetmelikte shu ve psikolog çalıştırma zorunluluğunun kaldırılacağı ifade ediliyor. ülke genelinde yüzlerce kurum sahibi varken sadece ankarada bulunan birkaç büyük kurum sahibinin birebir ilişkilerle daha fazla kar etmek için yaptırdğı bu çalışma konusunda fikirlirinizi bekliyoruz. zihinsel, ruhsal, sosyal, bedensel engelli çocukların eğitiminde yapılması gereken ekip çalışmasını ortadan kaldırmak için uğraşan özel rehabilitasyonlar merkezi derneği kaç rhb merkezinin fikrini aldı bu çalışmayı yaparken?
12-03-2005
İnan ATLI
Sosyal Hizmet Uzmanı
Öğrenciye verilen eğitim modüllerinin sınır kontrolü otomatik yapın.
bu arad yöetmelikte sosyal incelee raporları yazılacaktır diyor bunuda yapan bizizi.unutmayın öyle ya da böle varız.eğer sosyla incelem raporunu başkası yazarsa şikayet edebiliriz arkadaşlar.
31-03-2005
Sultan ATESOGLU
Sosyal Hizmet Uzmanı

evet arkadaşlar o yüzden lütfen kimse kendini sıkıntıya sokmasın...bizle kendi işimizi ypıcaz....bu arad eğitim anlamındada bizden fazla yaptıkları  çok şey yok bu da böle biilinsin sadec biraz tecrübe ve gerçekten istek yetiyor.
31-03-2005
Sultan ATESOGLU
Sosyal Hizmet Uzmanı

okullarda sosyal servislerin olması gerçekten çok iyi olur.Böylece herkes kendi alanında daha verimli olur.
30-03-2005
Serdar ÜN
Özel Eğitim Öğretmeni

kesinlikle haklısın sultan. Sosyal Servis zorunluluğu getirilirse bizim için daha iyi olacak zaten biz bu alanda yetiştirildik, ve böylece dahada etkili hizmet verebiliriz. zaten ben SHU'ların, çocukların sosyal, duygusal ve psikolojik yönden geliştirilmesi dışında olan Akademik Beceri Eğitimi vermelerine karşıyım. Bu işleri Özel Eğitim Öğretmenleri yapmalı Zaten sanırım bizi eğitimci olarak gördükleri için zorunluluktan çıkartmışlar. İnşallah böylesi daha iyi olur fakat daha yönergeyi görmedik. Ayrıca SHU' ların rehabilitasyon meskezlerindeki bireyler ve aileler ile ilgili görevleri adında kitap yayınlanmış.  
30-03-2005
Yunus DURSUN
Sosyal Hizmet Uzmanı

geç kalındı am yinede bişeyler yapılmalı..bu arada şunuda unutmayın sosyal servis açılma zorunluluğu geliyor bu durumda yine bir değişiklik pek olmayacak.bunuda genelgeyi hazırlayanlardan öğrendik.aile çalışmaları yapıcaz belki bireysel derslere girmicez ama bu benim için yeterli.çünkü aile çalışmalrı için daha iyi olduğumuzu düşünüyorum..ama tabiki yinede bu alanda bireysel anlamda emek sarfetmiş olan çok insan var.bu konu üzerinde mutlaka durulmalı.
29-03-2005
Sultan ATESOGLU
Sosyal Hizmet Uzmanı

arkadaşlar yönetmelik çıkmasından bu yana SHU derneği genel merkezini arıyoruz. dernek mesleğin elden gitmesiyle uğraşacağına Başkanlık seçimleriyle uğraşıyor. halen dava açıldı mı, dernek neler yapıyor belli değil. Şu anda dernekte yeni sistem lurulması çalışmaları var. anlayacağınız Koyun can derdinde kasap et derdinde. Artık bir tepki göstermek için geç kalınmadı mı?  

29-03-2005
Yunus DURSUN
Sosyal Hizmet Uzmanı

      Sultan ben şu söylediklerine katılıyorum.Allah aşkına benim söylediğimin neyi yanlış.Ben özde şunu anlatmaya çalışıyorum: Son olaydan herkes kendine düşen dersi alsın ve bazı şeyleri daha iyi değerlendirip gerekli özelleştiriyi yapsın.Emin olun hiçbir meslek elemanı sırf zorunlu olduğu için bu kurumlarda çalışamayacaktır.İşini yapan meslek elemanları zaten hiç bir şeyden etkilenmez.

   Ben İstanbuldan biliyorum,SHÇEK'e bağlı kurum sahipleri bu yönetmelik için çok kulis yaptılar.Eğer başaramasalardı,SHÇEK'ten ruhsatlarını iptal ettirip Milli Eğitime geçme kararlılığı içindeydiler.

   Çünkü MEB ' e bağlı olan kurumlar çok daha ucuz maliyetle,geniş bir yelpazeden meslek elemanı bulma imkanına sahipler ( Kalitesi ayrı bir konu ) Yani diyeceğim kantarıın ayarını fazla kaçırmamak lazım,ters tepebilir.Elbette bende zorunlu eleman olmak istiyorum,bu benim de ücretime,kolay iş bulmama yarayacaktır.Benim tepkim kaş yapalım derken göz çıkartanlara.

      Kimsenin iş yapmadan yasal zorunululuklara sığınmasını kabül etmiyorum.Çünkü sonuçta zararları bana dokunuyor,kurunun yanında yaş da yanıyor.

Diyorsun ki teori sendeyse ve becerin de varsa yaparsın her şeyi.Bu her meslek elemanı için geçerli.Aynı sınıfta aynı dersleri okuyan iki PDR ci birlikte iş başvurusu yaptılar,biri özel eğitim için biçilmiş,kaftan ,diğerine  form doldurttuğuma değmezdi.Kişisel meziyetler,beceri her alanda olduğu gibi burada da önemli.Benim özeleştirim teoride de yetersizliğe dayanıyor.Bunu kabu etmeden,nedenlerini tartışmanın zaten bir anlamı yok...

29-03-2005
Ercan OKUR
Sosyal Hizmet Uzmanı

şunu kabul et ercan her meslekte bazı problemler vardır.sosyal hizmet uzmanıysan sen değiştirceksin bişeyleri.kurum sahiplerinin kullandıkları tabirleri hiç duymamışsın galiba.özel eğitimde çalışacak olan tabiki geliştirmeli kendini.kimse oturduğu yerden para alamaz.herkes hakettiğinialır.5 senedir bu kurumlarda çalımış olan bir uzman var emeğim boşamı gidecek, bilgilerim boşamı gidecek diyor.aslında sorumlu müdür olması için 2 milyar teklif geliyor ama ayrıntıları düşündüğü için henüz kararsız.yeni mezunlara gelince bende yeni mezunum.ve öğrenmek için elimden geleni yaptım ve yapıyorumben aile çalışması ile birlikte bireysellerede giriyordum ama 10 senelik uzman geldi benden sonra kuruma ve ben ikisini bir arad yapamam diye dert yanmaya başladı ve bu insan 4 sene kurum işletmiş olan biri.daha çok örnak var ne diyebilirim.herkes bir değil.susup otuulmayacak heralde tabiki ankaraya gidilcek ve herkes içindekini söleyecek.özelde yerimiz yoksa bişey bilmiyosak denetlemeyide biz yapmayalım.kimse anasının karnında öğrenmedi bişleyleri.düşerek kalkmayı öğrenirsin.teori sendeyse ve becerinde varsa yaparsın herşeyi.
29-03-2005
Sultan ATESOGLU
Sosyal Hizmet Uzmanı

bu yönetmelik okulların  eğitim kalitesini arttırmayacağı gibi okullrda büyük sorunlar yaşanmasına neden olacak aslında bu yeniliklerin amacının engelli bireylere nasıl daha iyi eğitim ortamları yaratabiliriz olmalıydı ama yine bir türkiye gerçeği yasalar iş olsun bazı kimslerin cebi dolsun diye yapılmış  
28-03-2005
Serdar ÜN
Özel Eğitim Öğretmeni

           Umarım Ankaraya gidip bu sorunu halledersiniz.Ama bu kafayla daha çoook Ankaraya gidip gelirsiniz.Ben sadece kral çıplak dedim. Maksatım zıtlık yaratmak asla değil,mesleği savunmak güzel de,özeleştiriden kaçınanlar aslında bu mesleğin hak ettiği yeri alamamasının en büyük sorumlularıdır.

Bu arada diplomasını kiralayanlar aslında kendilerini kiralıyorlar.Kiralık ev gibi,kiracının işi biittiğinde,ya da daha cazip kiralık bulduğunda terkedilmek üzere.

Kurumları kar amaçlı diye suçlamanız da yersiz.Tabi ki kar amacı da güdecekler.Kurum sahiplerinin yaşadığı sıkıntıları göz ardı etmek haksızlık.Biz çalışanların kar amacı yok mu?Nereden ne kadar daha fazla ücret alabilirizin derdinde olmayan kaç çalışan var.Bu işin doğası.Ama karşılıklı olarak birinin diğerini mağdur etmemesi gerekir.Biraz EMPATİK olalaım Sosyal Hizmet Uzmanları.

Bu arada benim okuduğum hocaları bana savunmanıza gerek yok.Zaten prensip olarak bu iyidir daha iyisi gerekmez anlayışı içindeyseniz "bu sosyal hizmet uzmanlarının ne işi var özel eğitimde,bunlar ne yaparlar ki? " serzanişlerini peşinen kabullenmişsiniz demektir.

Ben yine söylüyorum:Pek çok araştırma görevlisi meslektaşımız prof ünvanlı hocalardan daha donanımlı ve gayretli değilmi ?

On dakikada anlatılacak bir konuyu 2 saat eveleyip geveleyerek laf kalabalığı içinde vakit dolduran hocaların varlığını kimse inkar etmesin.Siz hala bunun farkına varamamışsanız lütfen kimseye kızmayın,eğer bir şeyler sırf yasayla oluyorsa ziraatcılar da bastırsın genel müdürlükte zorunlu personel olsunlar,kurumların civarlarını yeşertirler,daha güzel bir görünüme kavuştururlar.

Ben haksızlık olmasın diye kendi dönemim için konuşmuştum ama bir şey değişmemiş.Daha yeni mezun bir meslektaşım,tanıdık bir kurumda işe alındı ve sosyal incelme raporunu gösterdi kurum sahibi.Facia.... Formattaki bilişsel özellikler ve zihinsel ve dil gelişim özellikleri bölümüne  yazdıkları bu konulardan hiç haberinin olmadığını gösteriyor.

2022sayılı yasadan haberi yok.Bunları bize kurum sahipleri ya da diğer çalışanlar öğretecekse,o zaman ne var ki bu sosyal incelemede biz de yaparız deme haklarını onlara vermişiz demektir.

Özeleştiri yapamayan,empati kuramayan,var olanı yeterli gören ve yasaların arkasına sığınarak alnda var olmak isteyen bir sosyal hizmet uzmanı olmak ve olanlarla aynı kefede bulunmak istemem.

Genel Müdürlükten randevu alamazsanız,haberim olsun İsmail Beyden randevu almanıza aracı olabilirim.

 

       

 

28-03-2005
Ercan OKUR
Sosyal Hizmet Uzmanı

hiç öneml,i değil.biizm mesleğimize laf atanlar ya da çalışmalarımıza emeklerimşize saygı göstermeyenler bi şekilde susturulmalı bence.mantıklı açıklamalar yaptılarını zanederek aslında ne kadar zıt konuştuklarını görmeliler.kendine ii bak yunus
27-03-2005
Sultan ATESOGLU
Sosyal Hizmet Uzmanı

değerli SHU arkadaşlarım ERCAN BEY hariç tüm SHU ları Nisan ayında ankara ya bekliyoruz. genel müdürlüğe gideceğiz. kesin tarih belli değil belli olunca belirteceğim. AYRICA SLM SULTAN. mesleki duyarlılığın ve gayretin  için tüm SHU lar adına sana teşekkür ederim.

 

26-03-2005
Yunus DURSUN
Sosyal Hizmet Uzmanı

ben 1 yıldır rehabilitasyonda çalışmaktayım. ercan diyorki SHU lar diplomalarını kiralıyor. acaba diğer meslek elemanları kiralamıyormu:)? ERCAN bey siz  sorumlu müdürsünüz bunu daha iyi blirsiniz. ayrıca bu durum SHU olmakla değil insanın kişiliğiyle alakalı birşey.(SAYIN ERCAN). siz seminerlere katılmışsınız ama seminerler sizin kalifikasyonunuzu değil sadece Kendini beğenmişliğinizi geliştirmesine yardımcı olmuş. ayrıca hocalarımızı eleştirmene hiç hakkın yok, hocalarımız işlerini gayet iyi yapıyor. ayrıca Kapıya atılacak ilk SHU Umarım siz olmazsınız:) ayrıca, o bir iki kurum eğitim amaçlı deil kar amaçlı kurulmuştur. büyük ihtimalle hemşire, diyetisten veya ev ekonomisi öğretmeni alacaktır:)
26-03-2005
Yunus DURSUN
Sosyal Hizmet Uzmanı

             Aynı durum fizyoterapist ve psikolog lar içinde geçerli.En azından ücret konusunda pazarlık gücünü etkileyecektir bu yönetmelik.

 

26-03-2005
Ercan OKUR
Sosyal Hizmet Uzmanı

       Bir iki kurumda işlerine son verilen meslektaşımız olduğunu biliyorum.

 

26-03-2005
Ercan OKUR
Sosyal Hizmet Uzmanı

herkes kendi kendisinin öz eleştirisini yapar artık kimse merak etmesin bu kadar yaygara çıkmasının nedeni de bu?bizler alanı savunana, mesleği savunan insanlarız bence?ercan daha önceki msj larında arkadaşlar için kapıya atılıyorlar demiştin galiba.şimdi kimseye kapıya konmuyor artık.her insan kendini över.her insan kendinin daha da ii iş yaptığını düşünür.kimse istisna değildir.sosyal hizmet uzmanları belki gerçek anlamda uzman değiller sana göre.ama hocalarımız da hep şunu demiştir.araştırma ruhlu olun, öğrenin, teoriyi veriyoruz bunuda gelitirin yetinmeyin...ünvanımızdfan da bellidir bunlar.bunu yapmayanlar zaten elenir.ben sosyal servis kurulmasından çok memnunum.hem işimden olmadım.ha şu da bunu öğrenmeden önce patronumuzla 3 ay sonra ne yapacağımızı konuşmuştuk ve işten çıkmamı kesinlikle istemiyordu.1,5 milyar alıyorum şu anda.o zamanda alacağım 1 milyar olaaktı.çünkü herkes kimin ne kadar ne iş yaptığını bilir.normalde bunu da düşürmeyecekti ama 2 yeni personel alması gerekeciği için bu teklifte bulunmuştu.ama bunlara gerek kalmadı artık.
26-03-2005
Sultan ATESOGLU
Sosyal Hizmet Uzmanı

 Umarım bu olay hiç bir arkadaşımızın işsiz kalmasına sebep olmaz ve herkes kendi durumunu ve duruşunu daha iyi değerlendirir.Dilerim bu olay mesleğimiz için bir milat olur.

Şu an okuyan arkadaşlara da tavsiyem söz gelimi -size derste sosyal hizmet uzmanı toplum kaynaklarını engelliler yararına harekete geçirir-diyen hocaya bunun içini doldurmasını isteyin.Pek çok shu arkadaşım engellilerin yasal haklarını bile öğrenmeden mezun olup geliyor.Bütür somut bilgiler isteyin hocalardan.Onlar da araştırıp öğrenirler belki bazı şeyleri.

 Biz donanımlı ne yapacağını nasıl yapacağını bilen shu ları olduğumuz sürece zaten bize kimse sen şunu yap diyemiyecektir.

Aslında işin özü ,bir saat önce anlattığı dersten bir saat sonra o dersi dinleyen öğrencisiyle sınava girse, öğrencisinden daha düşük not alacakhocaların kendilerine bir çeki düzen verip,hakikaten SOSYAL HİZMET UZMANI yetiştirmelerine dayanmakta.( Ben 91-95 Dönemi için söylüyorum.Şu anı bilmediğim için haksızlık yapmak istemem tabi.Bu sözümden alınmayacak hocalarım kendilerini bilirler.)

 

25-03-2005
Ercan OKUR
Sosyal Hizmet Uzmanı

nasıl olsa zorunlu elemanım kompleksinden kurtulma anlamında gerçekten çok iyi bir karar verildi.ancak bahsi edilen şeyleri yapanlar sadece shu'lar değil. bunun özellikle irdelenmesi lazım. 45 dk'lık seans boyunca cep tlf ile konuşan kişi de ben ne de olsa zorunlu elemanım diyor. kendimizi elbette eleştirelim. ancak bu problemleri sadece biz yaşıyoruz şu anda. mesleğimize karşı bir tavır geliştirilmiş durumda. başka kurumlarda da alakası olmayan insanlara shu sertifikası verip çalıştırmanın hazırlıkları yapılıyor. lütfen sadece sizi kurumunuzda tutan işvereninizin bu tavrını değil genel anlamda mesleğe karşı tutunulan tavırı yakından izleyin. siz şu anda kendi mesleğinizi yapmıyorsunuz.
25-03-2005
İnan ATLI
Sosyal Hizmet Uzmanı

arkadaşlar tartışmya gerek yok.bugün ankarayı aradık ve çıkacak olan genelgede kurumlara sosyal servis zorunluluğu geliyor ve burada çalışacak olanlarda uzman olmak zorunda olacak.işini yapanla işimni yapmayan bellidir.ben eminim ki bir çok sosyal hizmet uzmanı işini en ii şekilde yapmakta fakat bazıları yüzünden hepimiz yanmaktayız.bu aynı asker mantığı gibidir.bir asker derki ben solcuyum ve bu böle yayılır askeriye sol görüşlüdür diye..kimse kendini yıpratmasın...asıl işimiz yapıcaz hayırlısı olsun:)
25-03-2005
Sultan ATESOGLU
Sosyal Hizmet Uzmanı

   Sevgili Ercan bey sizi canı gönülden kutluyorum. Böylesi bir özeleştiriyi herkesin yapması lazım .

Yanımda çalışan arkadaşlara herzaman söylediğim bu işten para kazanıyorsunuz ama bu iş için ne kadar para harcıyorsunuz. Kendinize yönelik geliştirme cabanız nedir?

Bu tabi ki sadece SHU larının eksikliği değil. Eline diplomasını alan bir çok çalışan "benim için gerekli olan buydu daha fazlasına gerek yok nasılsa bana da mecburlar" diye düşünüyor.Hele taşradaki çalışan arkadaşlar iyice yayılmış durumdalar. Yıllardır alanları ile ilgili kitap okumayanları şahsen tanıyorum.

Evet herkes şapkasını önüne alıp düşünmeli

Neler oluyor?

Ben nerdeyim?

Ben kimim?

Yeterlimiyim?

Aldığımı hakediyor muyum?

Fırsat bulsalar arkama teneke bağlarlar mı?

?

?

?

?

?

 

25-03-2005
Amir AKDAĞ
Eğitim Programcısı

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

21 yıllık birikim ve tecrübeyi içeren EÇOP ile tüm işlemlerinizi hızlıca yapın!