Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

meb kararı ile ilgili

Meb alınan karara göre devlet okullarında çalışan öğretmenler boş vakitlerinde özel eğitim kurumlarında çalışabileceklermiş anlayamadığım özel eğitimciler mi yoksa sınıf öğretmenleri mi bu konuda bilgisi olanlar aydınlatırlarsa sevinirim .

30-04-2006
Selen ÜSKÜPLÜ
Özel Eğitim Öğretmeni
Öğrenciye verilen eğitim modüllerinin sınır kontrolü otomatik yapın.
14 Yanıt
Öncelikle Kurban Bayramınızı ve Yeni Yılınızı kutlar saygı ve hürmetlerimi iletirim.5545 sayılı özel öğretim kurumları kanununu okudum.Aslında daha önce de okumama rağmen,tanımlar bölümüne dikkat etmemişim.Teşekkür ederim.Geçici 2.madde ve tanımlar bölümündeki bir detay benim için önemliydi.Saygılarımla.
02-01-2007
Hicran YÜKSEL
Sınıf Öğretmeni

MEB.na bağlı kurumlar ifadesi: "Okul öncesi eğitim, ilköğretim, ortaöğretim, özel eğitim okulları ile çeşitli kursları, uzaktan öğretim yapan kuruluşları, dershaneleri, motorlu taşıt sürücüleri kursları, hizmet içi eğitim merkezleri, öğrenci etüt eğitim merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile benzeri özel öğretim kurumlarını" belirtir.Okul başkadır,dershane ve kurs başkadır.5545 sayılı yasanın tanımlar bölümü 2. maddesinde bunu çok açık belirtmektedir. http://www2.tbmm.gov.tr/d22/1/1-1251.pdf adresinde bunu inceleyebilirsiniz. Saygılarımla...
01-01-2007
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Biz Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim ana bilim dalı öğrencileri olarak sertifika programlarına,mevcut yasal düzenlemelere ve yönetmelikte 'zihinsel Engelliler Öğretmeni'tanımının olmaması durumlarına yönelik M.E.B na tolu diklekçe gönderdik.Burdan tüm bu uygulamalardan rahatsız olan tüm Meslek arkadaşlarıma seslenmek istiyorum bu hepimizin sorunu daha çok ilgi.....
01-01-2007
Sevgi SERT
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

herkese selamlar ben anadolu üniversitesi zihin engelliler öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim.Alana yönelik tüm dersleri aldım ve bu sene full time stajdayız ve ben Alanıma yönelik ciddi bi hayal kırıklığı içindeyim.Şimdiye kadar hocalarımızın pohpohlarıyla bugüne kadar geldik.Ama gelin görünki bu sene kurumlarda edindiğimiz yaşantılar bizleri ciddi sıkıntılara soktu.Alanda budenli ihtiyaç varken meevcut sistemle resmen köreeltiliyoruz.Alanımı seviyorum ancak Tüm eğitimcilerin kendini bu denli uzman gördüğü özel eğitim alanında Zihinsel Engelliler Öğretmeni vasfıyla çalışmak istemiyorum.Biz 4 yıl boyunca en ağır şartlarda onca sıkıntıyla eğitim görelim,Millet 20 günde aldığı sertifikayla işin uzmanı olsun çıksın 20 günde bu beni acıtıyo!!!
01-01-2007
Sevgi SERT
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Özel özel eğitim kurumlarının tamamı MEB e bağlı okul statüsünde değil mi? Bana kanunda esneklik var gibi geliyor.Sınıf öğretmeni Hicran Yüksel.
30-11-2006
Hicran YÜKSEL
Sınıf Öğretmeni

Yani bu yasanın onaylanmasından sonra sadece OKULLARDA çalışabileceklerdir.Gene 5545 sayılı yasanın geçici 2.maddesine göre de "Bu Kanun yürürlüğe girmeden önce, resmî okullarda görevli olup kurumlarda ücretli ders veren öğretmenler, çalışma izni sürelerinin bitimi tarihine kadar kurumlardaki görevlerine devam edebilirler. " denilmektedir. Sorunuza yeterli cevabı verebildim sanırım.
30-11-2006
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

625 sayılı Özel Öğretim Kurumları kanunun 21.maddesinin son bendinde "Resmi ve özel okul yöneticileri ile öğretmenlerine özel okul, öğrenci etüd eğitim merkezi ve kurslar dışındaki özel öğretim kurumlarında görev verilemez." denilmekte iken bu kanunun yerine çıkarılan ve önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesi beklenilen 5545 Sayılı Özel Öğretim Kurumları kanunun 8.maddesinde "İhtiyaç halinde, resmî okullarda görevli öğretmenlere asıl görevlerini aksatmamak ve aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısını doldurmaları kaydı ve çalıştıkları kurumların izni ile SADECE OKULLARDA, aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısının yarısı kadar ücretli ders verilebilir. Öğretmenlerin toplam ders saati sayısı haftada otuz saati geçemez." denilmektedir.
30-11-2006
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

meb dışında bi kamu kuruluşunda devlet memuruyum ayrıca zihin engelliler öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim yukarıdaki nesrin hanımın yazısını okudum anladığım kadarıyla 625 sayılı kanundaki 11/7/1984 - 3035/8 maddeye istinaden özel rehabilitasyon merkezlerinde 8 saat görev alabilirmiyim birde böyle birşey mümkünse eğer çalıştığım özel kurumda imza yetkim olacak mı bu konuda bilgisi olan varsa beni bilgilendirirse memnun olurum
26-11-2006
Kenan ERTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İLE ÖZEL BİR KURULUŞTA ÇALIŞIR İKEN TOPLAM DERS SAATİNİZİN 30 SAATİ GEÇMEMESİ GEREKİYOR EĞER SİZ MEB'DE EK DERSLE BERABER 30 SAATE GİRİYORSANIZ ÖZEL BİR KURUMDA ÇALIŞAMAZSINIZ AMA 30 SATİ DOLDURMUYORSANIZ GÖREV ALABİLİRSİNİZ EK SİK KALAN DERS SAATİ KADAR HİÇ BİR SINIF ÖĞRETMENİNİNDE EKSİK KALACAĞINI TAHMİN ETMİYORUM SELAMLAR
22-08-2006
Fatih AKA
Özel Eğitim Öğretmeni

özel eğitim kurumlarında sertifika almış öğretmenlerin çalışmasl ne kadar doğru?Bunun engellenmesi için herhangi bir çalışma yok mu?
16-08-2006
Fatih TANRIVERDİ
İşitme Engelliler Öğretmeni

nesrin hanım sadece MEB okullarında özellerde değil.Öreneğin :Bir sınıf öğretmeni sabahçı olsun öğleden sonrası dersleri yoksa isterse hafta da onayla 8 saat destek öğretmen olarak yani gezici öğretmen olarak kaynaştırma okullarında ilköğretim okullarında ders verebilir.Ya da İzcilikte alabilir.Ancak özel okul kurum olmamak şartıyla.
09-08-2006
Cemal ÖZDEMİR
Özel Eğitim Öğretmeni

Özel öğretim kurumları 625 sayılı kanundaki maddeyi aynen alıyorum "(Değişik : 11/7/1984 - 3035/8 md.) İhtiyaç halinde, resmi öğretim kurumlarında görevli öğretim elemanlarına, asıl görevlerini aksatmamak kaydıyla, aylığı karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısının yarısı kadar, ilgili bakanlıkların izni ile ücretli ders verilebilir. Öğretmenin toplam ders saati sayısı haftada 30 saati geçemez. Öğretmenlik yapma nitelik ve şartlarını taşıyan diğer Devlet memurlarına da, haftada sekiz saati geçmemek üzere ücretle ek ders görevi verilebilir." eğer doğru anladıysam özel öğretim kurumunda m.e.b'in izni ve onayı ile haftada sekiz saate kadar çalışabiliyoruz ama haftalık ders saati 30 saatin altındaysa bu geçerli.
08-08-2006
Nesrin ÖZBABA
Sınıf Öğretmeni

Böyle bilgi geçerli olmaması gerekir. Özel öğretim kurumu genel müdürlüğünün yazısında devlet okulunda çalışan öğretmenler özelde çalışamaz.
08-08-2006
Cemal ÖZDEMİR
Özel Eğitim Öğretmeni

ben de bu konuda bilgiye ulaşmaya çalışıyorum ama henüz bir sonuç elde edemedim konu ile ilgili forum da açtım ama hiçbir yanıt alamadım eğer bilgi edinirsem mutlaka yazarım yarın bir ilçe milli eğitim müdürü ile görüşmem var bir sonuç elde edebilmeyi umuyorum
07-08-2006
Nesrin ÖZBABA
Sınıf Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş Arayanlar

iş arayan 579 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Havva D.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni

Bugün

Aleyna Ş.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni

Dün

Sümeyye Ç.
Sosyal Hizmetler

Bugün

Rümeysa I.
Fizyoterapist

Dün

Seda Ç.
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

PKT, KDF, BEP, GÖF ve diğer formları otomasyonunuz otomatik hazırlasın

Kullanıcı Görüşleri...