Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

konuşmalarına yönelik çalışmalr olan varmı

bu konuda çalışmaları olan arkadaşlar varmı 3 tane down lu öğrencim var 3 nünde konuşma problemleri var bu konuda bilgisi olan varmı teşekkürler.
29-03-2005
Serdar ÜN
Özel Eğitim Öğretmeni
Öğrenciye verilen eğitim modüllerinin sınır kontrolü otomatik yapın.
12 Yanıt
merhaba.Ben de ahsen gedikli'ye sonuna kadar katılıyorum.konu başlığını gördüğümde sizlerin fikirlerini okumak ve kendi fkrimi katmak için girdim ama atışmalardan başka bi şey okuyamadım.lütfen birbirimizin akademik ve mesleki becerilerini ölçmeye çalışmadan fikir alışverişlerinde bulunalım.böylece hem kendimize hem de topluma yararımız olur.teşekkürler
26-09-2006
Diyaddin ALP
Okul Öncesi Öğretmeni

AIT in yardım edebildiği özel durumlardan bazıları : Duyma ve dinleme yeteneginin gelişimi Anlama yeteneginin gelişimi Sosyal etkileşim gelişimi Dikkat artışı gelişimi Yönergeleri izleme kabiliyeti gelişimi Kurgusal fikir yetenegi gelişimi Duyusal alan gelişimi Koordinasyon ve denge gelişimi Anlamlı dil gelişimi(açık,anlaşılır ve tatmin edici) Rahatlıgın ve sakinligin artması İşitsel girdi anlamının artması Ses ayrıştırılmasının artması Okul performansının artması Toleransın artması ve hassasiyetin azalması Duyusal yüklemede azalma Dokunma hassasiyetinde azalma Daha sakin bir mizaç Endişelerin azalması www.isitselegitim.com AIT hakkında ing çok bilgi bulabilirsiniz mesela www.aitinstitute.org
18-07-2006
Ertan YAVUZ
Diğer

Burada meleklerimizin ne derece konuşabileceklerini ve onlar ,için neler yapabiliriz sorusunun yanıtını bulmak için girmiştim. Dil gelişimi çok önemli lütfen bilginiz var ise bu konuda bizi bilgilendiriniz. Bizim iyi eğitim almış bizlere birşeyler öğretecek uzmanlara çok ama çok ihtiyacımız var.

Lütfen daha çok bilgi Downlu bebekler ve çocuklar hakkında. Yeni gelişmeler. Çok teşekkür ederim

11-04-2006
Ahsen GEDİKLİ
Diğer

Sayın Ün,

Öngörüşme yapıldığına göre derler ya "gelelim kuru fasulyenin faziletlerine"

Kapsamlı bilgi için maddeler halinde

üstünde düşündüğünüz sorunsalı açın

küçücük bir gözleminiz bile bize yararlı olabilir, bekliyoruz.

Size çok teşekkür ederim eğtime merakınız için

ama

size söylemiyorum tabii

genelde net te tartışmalar bizim bazı çocuklarımızın tavırları gibi sürüyor.Hani bazı çocuklar vardır; konuşamaz,ya da önemsemez,(tanı vermiyorum) çevre ile ilgilenmez ilgileneceği zaman da evdekilerin en önem verdiği vazoyu kırar televizyonu indirir.Bu sayfa da doğru iletişime örnek olmuş,darısı diğer sayfaların başına. 

20-04-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

ben burda yazılı olan bilgilere sahibim ama benim burda istediğim daha kapsamlı bir bilgiydi sorumda da eksik yazdığım için yanlış bir ifadem oldu bunun sonucunda yanlış anlaşılmalar oldu.
19-04-2005
Serdar ÜN
Özel Eğitim Öğretmeni

Emek veren insanlara yaklaşım elbette sizin koyu yazdığınız biçimde olmamalı .Bizler fikirlerimizi daha güzel daha yararlı daha iyi olmak için tartışıyoruz.Bu arada makaleniz de güzeldi yine "tıp" çıktı:) Ama olsun; Burada kim haklı diye bir şey yok bu sizin ekolünüzdür, diğeri benim .Ekollerin belirmesi kötü değil,elbette eğitimde de değişik yaklaşımlar olacak,kimisi daha medikal olabilir ,sonuçta doğru tektir(mi dir?) Çalışmalarınızda başarılar, elinize sağlık bu arada.
18-04-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

 Arkadaşın biri bir soru sorar, cevap verirsiniz alınır verdiği karşılık,

 sayın amir bey ne kadar çok alana hakimsiniz öyle kaç tane araştırmanız var bu konuda kaç tane down lu çocukla eğitimde bulundunuz söylermisiniz acaba?

       Söylerim canım kardeşim en az 50 down sendromlu öğrenciyle bireysel çalışmamız olmuştur. Bundan neden rahatsız olduğunuzu anlayamadım. Size hakaret etmedim kötü bir söz söylemedim alınganlık niye, sizi tanımam , sizinle ilgili bir takıntım, sıkıntım da yok, bilmeden kırdımsa özür de dilerim.  Bu alınganlık niye ayrıca bir çok alanda bilgi sahibi olamaz mıyım.  Süreki bunu söylüyorsunuz ne gibi bir sakıncası var anlamış değilim. cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

 

       Sarp bey tıptan önce tabiki felsefe ve eğitim vardı. Ben sadece bilimlerin etkileşim içinde olduğunu ve bu gün çok net olarak kabul edilmiş bir yaklaşımı örnek göstermek istedim. 

      

18-04-2005
Amir AKDAĞ
Eğitim Programcısı

Amir bey,

gerçekten, bu site fikir tartışmak için varsa, şimdi bir fırsat bulduğum kanısındayım.

Aşağıdaki cümleyi dün akşam okudum, yazmak istemedikçe yazasım geldi.Çünkü ağırıma gitti.Bizler (siz de pedagoıji mezunusunuz,)kökü sophizm ve platoya dayanan dinsel ve felsefi anlayışlar arasında ahlak felsefesi belli,çeşitli anlayışlara ekollere sahip olabilen ama temelde tıbba ve tüm bilimlere nefes veren bir disiplinden geliyoruz diye düşündüm.

Yani tıbbı yaratan felsefe ve eğitimdir.Dolayısıyla eğitim sırasında tıbbın bugunkü gibi düşünmesine neden olan disiplin biziz.

Elbette tıbbın da bir felsefesi vardır ama önderi pedogıji dir.Tıp, sözgelimi DNA kodlama isterse demokratik anlayış ve yasalara muhtaçtır.Halkın eğtim durumu belirleyici olacaktır.

Tıp felsefesi bir yana.Kırıldığım nokta şurası: 

  "Çağdaş tıpta "hastalık yoktur hasta vardır"  yaklaşımı kullanılmaktadır."

elbet böyledir ama ,başa bu anlayışı çekmek yanlış ,biz eğitimciyiz.Ülkemizde çok örneğini görmemekle birlikte, üstelik; idealist olması gereken, insanı ön plana alması gereken, fedakarlık oranı yüksek olan bir mesleğiz.

Sekiz aylık askerliğimde büyük bir askeri okulun rehberlik bürosunda üsteğmenimin master tezini bitirdim ve üsteğmenim tez aldı.Gerçekten ankara üniversitesinden o tezi alıp yayınlamak isterim .Anımsayabildiğim kadarıyla şöyle bir soru vardı

"insanların psikolojik uyumları ve sosyo ekonomik durumları ne olursa olsun onlara hizmet edeceğime yemin ederim"

gibi bir yemin, rehberlik anlayışına uygun mudur?

Tabii ki, doğru yanıt ;tamamen katılıyorum, birinci şık.

Sizin de böyle düşündüğünüzü biliyorum.

Benden tam on yaş gençsiniz pozitifizmin mikrobuna daha yatkınsınız ,yeneceğinize eminim ama aman dikkat.

Neden böyle diyorum çünkü

 "Özel eğitimde de aynı yaklaşımla baktığımız zaman Down sendromu değil çalıştığımız çocuğumuz Ahmet, Mehmet vs ve onun özellikleri vardır.   Öğrencilerinizin bireysel yapıları değerlendirilerek hazırlanacak eğitim programı çercevesinde, ihtiyaçlarına yönelik olarak kullanacağınız tekniklerle çocuklarınızın gereksinimlerini gidereceğinizi düşünüyorum."

gibi bir ifadeniz içime su serpti

yine de şu tıp işi başta olmasaydı iyi olurdu, diyorum

Son zamanlar herkes birbirine kızıyor

yani aslında biz bunları biraz da "kızım sana söylüyorum gelinim sen anla" olarak da yazıyoruz değil mi.

Eğitimciyiz ya... :)

Kendi aramızda konuşmazsak sorunlarımızı nasıl  anlatabiliriz ?

sevgiler

17-04-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

bu arada evet bilgimiz var yıllardır pek çok down sendromlu çocukla çalıştık alanda ki pek çok kişi gibi
16-04-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

Serdar bey bu soruyu neden sormuşsunuz merak ettim.Sitede özel eğitim öğretmeni ünvanı görünüyorsunuz da.Gerçekten bu konuda desteğe ihtiyacınız varsa yardımcı oluruz o başka ama Amir beye yazdığınız cevap sorunuzu ve sizi anlamamızı güçleştiriyor.Umarım ben yanlış anlamışımdır cevabınızı.
16-04-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

sayın amir bey ne kadar çok alana hakimsiniz öyle kaç tane araştırmanız var bu konuda kaç tane down lu çocukla eğitimde bulundunuz söylermisiniz acaba?
29-03-2005
Serdar ÜN
Özel Eğitim Öğretmeni

     Fiziksel yapılarının farklığı nedeniyle (Büyük ve yarık dil yapısı) Down sedromlu çocuklarda konuşma problemleri olması çok doğal. M.R olmaları da konuşmalarında sıkıntı için diğer neden. Down senromu olmanın yanında gelişebilen sekonder rahatsızlıklar da konuşma sıkıntıları için gerekçe oluştura bilmekte. Down sendromu bu anlamda değerlendirilirken bireysel olarak yapısal ve gelişim farklılıkları da değerlendirilmeli.

    Çağdaş tıpta "hastalık yoktur hasta vardır"  yaklaşımı kullanılmaktadır. Özel eğitimde de aynı yaklaşımla baktığımız zaman Down sendromu değil çalıştığımız çocuğumuz Ahmet, Mehmet vs ve onun özellikleri vardır.

    Öğrencilerinizin bireysel yapıları değerlendirilerek hazırlanacak eğitim programı çercevesinde, ihtiyaçlarına yönelik olarak kullanacağınız tekniklerle çocuklarınızın gereksinimlerini gidereceğinizi düşünüyorum. Kolay gelsin.

 

29-03-2005
Amir AKDAĞ
Eğitim Programcısı

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş mi Arıyorsunuz?

Başka bir şehire taşınmayı düşünüyor, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

PKT, KDF, BEP, GÖF ve diğer formları otomasyonunuz otomatik hazırlasın

Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...