Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

konuşma terapisi

  Merhabalar

  Ben Alanyada ikamet etmekteyim ve 5 yaşındaki oğlum 30desi.lik bir duyma kaybı var şu anda kulaklık kullanıyor...  Ve buradaözel bir merkezde konuşma terapisi dersleri alıyor ama ben bunu yetersiz olduğunu hissediyorum .

  Bu eğitimi hızlandırmak istiyorum ben kendi başıma ne yapabilir ve nerelerden yardım alırım şimdiden teşekkür ederim

11-03-2005
İhsan ÖZYÜREK
Diğer
Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.
16 Yanıt
Sayın Özlem Akdemir, Sanıyorum oğlunuzda fonolojik bozukluk denilen sesbilgisel bozukluk olduğu söylenmiş. Sesbilgisel bozukluk, yetişkin konuşmasını üretebilmek için çocuk tarafından kullanılan basitleştirme işlemlerini kapsayan bir bozukluktur. Örneğin çocuğun /kitap/ yerine /kipat/ demesi. Sesbilgisel bozukluk, dil ve konuşma terapisi ile sağaltımı mümkün olan bir durumdur. Ancak oğlunuzda konuşma problemine eşlik eden başka bir durum varsa (öğrenme güçlüğü gibi) eğitim almanız gerekebilir. Çocuğunuzun dil ve konuşma değerlendirmesi tarafımdan yapılmadığı için, değerlendirmeyi yapan kişi ile neler yapılabileceği konusunu görüşürseniz sanıyorum daha sağlıklı bir şekilde oğlunuza yardımcı olmuş oluruz. İstediğiniz zaman elcintadihan@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. Saygılarımla Elçin Hanım :)
15-12-2006
Elcin TADIHAN
Dil ve Konuşma Terapisti

Elçin bey ben daha öncede size yazmıştım.Oğlum için konuşma terapisti konusunda bize yardımcı olmuştunuz.Biz bugün gittik ancak oğlumun sorunun fonetik olduğunu söylediler. Benim oğlum mama diyebiliyor ama masa diyemiyor afa diyor.konuştuğu bütün kelimeler benzer şekilde eğitimle bunun aşılacağını konuşma terapisine ihtiyacı olmadığını söylediler.Bu konuda yardımcı olur musunuz Bu ne demekve ne yapmalıyım şimdi?
15-12-2006
Özlem AKDEMİR
Diğer

anadolu yakasında oturuyorum dil terapistine ihtiyacım var. yardımcı olursanız müteşekkir olacağım
12-12-2006
Ahmet Ali SERDENGEÇTİ
Diğer

ilginize çok teşekkürediyorum.
09-11-2006
Aslı ALTINİLHAN
El Sanatları Öğretmeni

Sayın Aslı Hanım, Istanbul'da Avrupa ve Anadolu yakasında dil ve konusma terapisti olarak gerek rehabilitasyon merkezlerinde gerekse rehabilitasyon merkezleri dışında çalışan uzmanlar bulunmaktadır. Mail adresinizi gonderirseniz size yardımcı olabilirim. Saygılarımla...
09-11-2006
Elcin TADIHAN
Dil ve Konuşma Terapisti

benim 5 yaşında bir yiğenim var gecikmiş bir konuşma problemimiz var.zihinsel olarak herhangi bir problem olmadığını öğrendik 2 aydır kreşe gidiyor öğretmenleri konuşma terapisine ihtiyacı olduğunu söylediler istanbulda bu konuda bize yardımcı olacak bir terapist önerebilirmisiniz rehabilitasyon merkezleri dışında. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.
09-11-2006
Aslı ALTINİLHAN
El Sanatları Öğretmeni

AIT in yardım edebildiği özel durumlardan bazıları : Duyma ve dinleme yeteneginin gelişimi Anlama yeteneginin gelişimi Sosyal etkileşim gelişimi Dikkat artışı gelişimi Yönergeleri izleme kabiliyeti gelişimi Kurgusal fikir yetenegi gelişimi Duyusal alan gelişimi Koordinasyon ve denge gelişimi Anlamlı dil gelişimi(açık,anlaşılır ve tatmin edici) Rahatlıgın ve sakinligin artması İşitsel girdi anlamının artması Ses ayrıştırılmasının artması Okul performansının artması Toleransın artması ve hassasiyetin azalması Duyusal yüklemede azalma Dokunma hassasiyetinde azalma Daha sakin bir mizaç Endişelerin azalması www.isitselegitim.com AIT hakkında ing çok bilgi bulabilirsiniz mesela www.aitinstitute.org
18-07-2006
Ertan YAVUZ
Diğer

  sema hanım her halde bir şeyler yazmak istediniz  ama olmamış tekrar denerseniz memnun olurum
09-04-2005
İhsan ÖZYÜREK
Diğer

MERHABA,

OĞLUNUZ TABİKİ EĞİTİMLE SESLERİ ÇIKARTABİLECEK VE AKICI BİR KONUŞMAYA SAHİP OLABİLECEK. 100 dB GİBİ BİR KAYBI OLAN ÇOCUKLARDA DAHİ EĞİTİMLE HERŞEY MÜMKÜN. KALDIKI SİZİN OĞLUNUZUN KAYBI ÇOK AZ .

DERS SÜRESİ OLDUKÇA AZ. FAKAT BİLDİĞİM KADARI İLE MERKEZLERDE BU KADAR VERİLİYOR. SİZ EVDE ÇOCUĞUNUZLA DERS AÇIĞINI KAPATABİLİRSİNİZ. BUNUN İÇİN AİLE EĞİTİMİ ALMANIZ GEREKİYOR.DEVAM ETTİĞİNİZ KURUMDA BU EĞİTİMİ ALABİLİRSİNİZ. DAHA ÖNCEDE SÖYLEMİŞTİM.

SİZE EVDE YAPABİLECEĞİNİZ BİRKAÇ ŞEY SÖYLEMEK İSTİYORUM.

-ÇOCUĞUNUZUN KULLANAMADIĞI KELİMELER İÇİN İŞARET KULLANMASINA İZİN VERMEYİNİZ.

-ÇOCUĞUNUZUN ANLAMSIZ ÇIKARDIĞI SESLERİ KONUŞMA OLARAK KABUL EDİP İSTEKLERİNİ HEMEN YERİNE GETİRMEYİNİZ. MESELA ŞEKERE BENZER BİR ŞEY SÖYLEDİĞİNDE HEMEN ŞEKR UZATMAYINIZ. SÖYLEYİN, TEKRAR ETTİRİN VE SONRA İSTEDİĞİ ŞEYİ VERİNİZ.

-TEK KART RESİM, SIRALAMA KART RESİMLER VE HİKAYE BAKABİLİRSİNİZ.BUNLARI NASIL YAPACAĞINIZI EĞİTİMCİNİZE SORUNUZ , SİZE YOL GÖSTERECEKTİR.

ŞİMDİLİK BUNLARI DENEYİNİZ. DAHA SONRA SONUCU TEKRAR KONUŞURUZ. KOLAY GELSİN.

14-03-2005
Mine KİZİR
İşitme Engelliler Öğretmeni

    merhabalar

  Mine hanım ilginizden dolayı teşekkürler

  Şimdi oğlumun tiz sesleri duyamıyacak demişsiniz almadığım kadar duymadığı halde destekle bu sesleri teleffuz edebilirmi...Ve oğplumun derlerı haftada iki defa ve 45 şer dakıka ben zaten bunun çok az olduğunu hissederek bunun yanısıra bende vede destek oluyorum vede verimli oldugunu görüyorum..

 Acaba b. sayar desteklı proğramlar varmı oğlumla evdeb. sayar başında dersler yapalım  

   seçil hanım antalyadıkı uzmanla tanışmak isterım yardımcı olursanız

 her şey için teşekkürler

14-03-2005
İhsan ÖZYÜREK
Diğer

İHSAN BEY

ALTI AYDA BİR MİKTAR İLERLEME OLDUĞUNU SİZDE FARK ETMİŞSİNİZ. BU DURUM ÇOK SEVİNDİRİCİ, ÇOCUĞUNUZLA ÇALIŞAN UZMANA NELER YAPBİLECEĞİNİZİ VE EKSİK OLDUĞUNUZU DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ KONULARI SORARSANIZ SİZE YARDIMCI OLACAKTIR. UNUTMAYINKİ ÇOCUK ZAMANININ ÇOĞUNU AİLEYLE GEÇİRİYOR. AMA ÖZELLİKLE MİNE HANIM VE SEÇİL HANIMIN BELİRTTİĞİ GİBİ İŞİTME ENGELLİLER ÖĞRETMENİ VEYA KONUŞMA BOZUKLUKLARI UZMANIYLA ÇALIŞILMALI.  

14-03-2005
Haydar ATMACA
İşitme Engelliler Öğretmeni

İHSAN BEY,

ÇOCUĞUNUZUN İŞİTME KAYBI ANLADIĞIM KADARIYLA SENSORİNEURAL İŞİTME KAYBI. BU TÜR KAYIPLARDA İÇ KULAKTA YA DA İŞİTME SİNİRLERİNDE YER ALAN BİR HASAR SONUCU KALICI İŞİTME KAYBI OLUŞUR. BU DURUMDA DA ÇOCUĞUNUZUN ZARAR GÖRMÜŞ OLAN SİNİRLERİNİN BULUNDUĞU ( TİZ SESLER DEMİŞSİNİZ ) BÖLGEDEKİ SESLERİ VE HARFLERİ ÇOCUĞUNUZ DUYAMAYACAK VE YARDIM ALMADAN BU SESLERİ ÇIKARTAMAYACAKTIR. SEÇİL HANIM SİZE EN DOĞRU İSMİ VERECEKTİR. KONUŞMA TERAPİSTLERİ İLE VEYA İŞİTME ENGELLİLER ÖĞRETMENLERİ İLE ÇALIŞABİLİRSİNİZ.

BEN SADECE İLETİM TİPİMİ YOKSA SENSORİNEURAL İŞİTME KAYBI MI ONU ANLAYABİLMEK İÇİN SORMUŞTUM. SİZ ZATEN SÖYLEMİŞSİNİZ. BAZI HARFLERİ ÇIKARTMAKTA GÜÇLÜĞÜ OLDUĞUNU . BEN BU DURUMDAN BAHSEDİYORUM.

TEKRAR BELİRTMEK İSTERİM Kİ 30 dB ÇOK BÜYÜK BİR PROBLEM DEĞİLDİR. YARDIMLA SORUNUNUZU RAHATLIKLA ÇÖZEBİLİRSİNİZ. ÇOCUĞUNUZUN YAŞAMINI ÇOK ETKİLEYECEK BİR İŞİTME KAYBI DEĞİL. ZATEN GEREKEN ŞEYLERİ YAPIYORSUNUZ ANLADIĞIM KADARIYLA.

AYRICA ÖĞRETMEN OLARAK SİZİN GİBİ İLGİLİ VELİLERİ GÖRMEK ÇOK SEVİNDİRİCİ BİR DURUM. TEŞEKKÜR EDİYORUM.

YAZIMDA ANLAYAMADIĞINIZ NOKTALARI LÜTFEN BELİRTİNİZ. ÇÜNKÜ ÇOK GENİŞ BİR KONUYU KISA VE BASİTÇE ANLATMAYA ÇALIŞTIM . UMUYORUM SORUNUZA UYGUN CEVABI VEREBİLMİŞİMDİR.

 

13-03-2005
Mine KİZİR
İşitme Engelliler Öğretmeni

Sayın İhsan Bey,

Oğlunuz için antalyada size önerebileceğim bir  dil ve konuşma bozuklukları uzmanı mevcut. ilgilenirseniz bağlantı kurmanıza yardımcı olabilirim.

13-03-2005
Seçil Aydın ORAL
Dil ve Konuşma Terapisti

Mehmet bey ve mine hanıma teşekkür ederim Mine hanım oğlum için ince seslerde problem var denildi zaten ben oğlumun böyle durumunu kısa zaman önce fark ettım konuşmaları anlıyor ve duyabıldıgını zannedıyordum konuşma çok gecikince test yaptırdım ve bu sonuç çıktı. Sinirlerde zedelenme olduğu söylendi 6 aydan beri terapi görüyor ve çok ilerleme kaydettik . Şu anda yanlız S Z Ş harflerini söyleyemiyor T harfını kısa zaman önce çıkarmaya başladı ve R harfi ise bazı kelimelerde oluyor. Birde bazı harfleri çıkaramııyacak demişsiniz biraz açarsanız teşekkürler
12-03-2005
İhsan ÖZYÜREK
Diğer

İHSAN BEY,

ÖNCELİKLE SİZE ŞUNU HATIRLATMAK İSTERİM. DAHA ÖNCE BELKİ BİRÇOK İNSAN SİZE BUNU SÖYLEMİŞTİR AMA HATIRLATAYIM. 30 dB LİK BİR KAYIP ÖNEMSENMEYECEK KADAR AZDIR. KENDİSİNE NORMAL İŞİTEN DİYEN BİRÇOK İNSANDA 30 dB LİK BİR KAYIP VARDIR. BU KAYIP ÇOCUĞUNUZUN DİL GELİŞİMİNİ ÇOK FAZLA ETKİLEMEYECEKTİR. TABİKİ İŞİTME KAYBININ TÜRÜDE ÖNEMLİ. BU KONUDA BİLGİ VERİRSENİZ SİZE DAHA FAZLA YARDIMIM OLUR. EĞER KAYIBIN NEDENİ İÇ KULAK İSE BU DURUMDA BELLİ SESLERİ ÇIKARTAMAYACAKTIR. BUNUDA ODYOGRAMI GÖSTERECEKTİR.

EĞER DURUMUNUZ BÖYLE İSE ÇOCUĞUNUZA EĞİTİM ALDIRMAKLA ÇOK DOĞRU BİR DAVRANIŞTA BULUNMUŞSUNUZ. EĞER KAYIP DIŞ VEYA ORTA KULAK NEDENLİ İSE LÜTFEN ÇOK FAZLA PROBLEM YAPMAYINIZ.

ARKADAŞIMIN TAVSİYESİNİN YANI SIRA ÖNERİM DEVAM ETTİĞİNİZ MERKEZİN İŞİTME ENGELLİLER ÖĞRETMENİ EĞER ANADOLU ÜNİVERSİTESİ MEZUNU İSE ZATEN AİLE EĞİTİMİNİ BİLİYORDUR. SİZE EĞİTİMCİNİZ RAHATLIKLA DANIŞMANLIK YAPABİLİR.

YETERSİZ BULDUĞUNUZ ALANLARI BELİRTİRSENİZ SEVİNİRİM.(ÇOCUĞUNUZUN HARF ÇIKARMADA YETERSİZLİĞİ,CÜMLE KURMADA, SORU SORMADA , SORULARI ANLAMADA.....)

 

12-03-2005
Mine KİZİR
İşitme Engelliler Öğretmeni

İhsan Bey,

Eskişehir Anadolu Üniversitesi bünyesinde bulunan İÇEM (işitme engelli çocuklar eğitim merkezi) den aile eğitimi alabilirsiniz. Telefonla randevu alarak durumunuzu izah ederseniz sanırım yardımcı olurlar.

Tel:0222 3350581 /1612

 

11-03-2005
Mehmet AVCI
Elektrik -Elektronik Mühendisi

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş mi Arıyorsunuz?

Mezun oldunuz, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

İş Arayanlar

iş arayan 976 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Büşra K.
Psikolog

Bugün

Zeynep D.
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

Bugün

Tuğba K. K.
Psikolog

Bugün

Kübra I.
Uzman Öğretici

Bugün

Ebru K.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

PKT, KDF, BEP, GÖF ve diğer formları otomasyonunuz otomatik hazırlasın