Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

konuşma bozukluğu

k harfini kullanamıyorum.k dan sonra a ve o harfleri gelirse problem çıkmıyo da ama i,ö,e,ü harfi gelirse (kemal gibi) k harfi ç olarak çıkıyor(çemal)bir konuşma terapisti bana yardımcı bu konuda yardımcı olabilir mi?

 

01-03-2006
Erol DEMİRTÜRK
Diğer
Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.
3 Yanıt
AIT in yardım edebildiği özel durumlardan bazıları : Duyma ve dinleme yeteneginin gelişimi Anlama yeteneginin gelişimi Sosyal etkileşim gelişimi Dikkat artışı gelişimi Yönergeleri izleme kabiliyeti gelişimi Kurgusal fikir yetenegi gelişimi Duyusal alan gelişimi Koordinasyon ve denge gelişimi Anlamlı dil gelişimi(açık,anlaşılır ve tatmin edici) Rahatlıgın ve sakinligin artması İşitsel girdi anlamının artması Ses ayrıştırılmasının artması Okul performansının artması Toleransın artması ve hassasiyetin azalması Duyusal yüklemede azalma Dokunma hassasiyetinde azalma Daha sakin bir mizaç Endişelerin azalması www.isitselegitim.com AIT hakkında ing çok bilgi bulabilirsiniz mesela www.aitinstitute.org
18-07-2006
Ertan YAVUZ
Diğer

Bazı sesler anotomik açıdan farklı bölgelerde üretilmesine karşın türkçede aynı ses olarak kabul edilirler. K, G, L sesleri buna örnek olarak gösterilebilir  K sesi yumuşak damak ta  ve sert damakta olmak üzere iki bölgede üretilir. K sesini a,o,u,ı seleri takip ettiğnde ses yumuşak damak ta üretilirken e,i,ü,ö selerinden önce yada sonra /k/sesi ürtttiğimizde sesi sert damakta üretiriz. /ç/ seside set damakta üretilen bir sestir. Burda bir yanlış öğrenmeden söz edilebilir.  Yanlış öğrenmeler bazen beyinde seslerin yanlış kodlanmasınada yol açabilirler. Bu nedenle işitsel ayırt etme değerledirilmeside yapılmalıdır. /t/ sisini üretiken dilin ön kısmı yukarı hareket eder. /k/ seinde ise dil ortası ve dil arkası hareketlidir. Bu nedenle /t/ sesini üretirken dilin önünün klakmasını engellerseniz, ses /k/ olark üretilir. bu çalışmayı /t/ sesini i,e,ö,ü takip ederken yaparsanız /k/ sesini bu seslerle üretmeniz kolay olacaktır.

08-03-2006
Serkan BENGİSU
Dil ve Konuşma Terapisti

Kaşık yardımı ile arka tarafını kullanabilirsiniz.Dilin orta kısmına bastırarak KA, KO, KU, Kİ, KE, KÜ,KÖ,KI SESLERİNİ çalışın bakalım bundan sonraki aşamayı bu çalışmadan sonra denersiniz.yalnız bu çalışmada yemek kaşığını kullanabilirsiniz ve bastırırarak o ses çıkana kadar tekrar edin.
02-03-2006
Mamura KHAYITOVA
Dil ve Konuşma Terapisti

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

Kurumunuzun ihtiyaç duyduğu tüm işlemler tek otomasyonda... Hem de ücretsiz!

İş Arayanlar

iş arayan 579 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Esma A.
Dil ve Konuşma Terapisti

Bugün

Rahime Ç.
Sosyal Hizmetler

Dün

Merve D.
Fizyoterapist

Dün

Havva D.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni

Dün

Zehra G.
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen