Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

kızım 4 yaşında

Kızım 2002 mayıs doğumlu. Konuşma konusunda yaşıtlarından geri. Söylediği kelimeleri tekrar etmiyor. Tekrar etmesini istediğimizde de sinirleniyor. Sesleri yanlış çıkarıyor. Bazen de ters söylüyor. Örneğin gitti/dikki  yaptı/battı  7 aydır kreşe gidiyor. Kreşin çok faydası oldu şarkılar öğrendi söylüyor. Dil terapisi almadı. Öğretmeni zamanla konuşmasının hızlanacağını düşündüğünü söylüyor. Kreşte çok uyumlu. Yapılan işlere katılıyormuş ancak gün boyunca yapılanları anlatmıyor. Akşamları sıkıştırıyorum, anlatmadığı gibi bazen yalan söylüyor. Öğlen yemeğinde ne yediniz sorusuna piyav yediniz diye cevap veriyor. yedik demiyor. Çok bağırıyor ve ağlıyor. Ama kreşte hiç böyle yapmıyormuş. Öğretmenim/ öğrettetim diyor. Çok inatçı. ona kadar sayıyor ama biz say deyince asla saymıyor.  küçük/düküt büyük/büyüt diyor.

 

06-04-2006
Şenay ÜRET
Diğer
Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.
14 Yanıt
Şenay hanım işitsel bütünleştirme egitimi yani auditory integration training yöntemini duydunuzmu?belki size yardım edebilir. Sadece 10 günde; İşitsel eğitim bireyin değisken ve duyarlı işitsel sistemini tekrar düzenler.Ses hassasiyet çıkışlarını geliştirir. İşitsel bütünleştirme eğitimi,30 yılın üzerinde süren bilimsel araştırmalar ve 28 klinik çalışmanın sonucu olarak eğitici ve geliştirici bir tedavi yöntemidir. Yöntemden yararlanan kişiler, 10 gün boyunca AIT aletinde çıkan ve özel olarak ayarlanan müziği bir kulaklık yardımıyla (10) saat dinler, www.isitselegitim.com
18-07-2006
Ertan YAVUZ
Diğer

şenay hanım merhaba ben kızımı psikyatra götürdüğümüzde bize çocuğumuzun gayet sağlıklı olduğunu ama konuşma becerisini bizim geriye atmış olabileceğimizi söyledi.istediği herşeyi onun söylemesine fırsat vermeden bizim hemen yapmamız onu isteklerinin yapılması için işaret diline ittiğini ihtiyaçları karşılandığı için konuşmaya ihtiyaç duymadığını söyledi.bizde şimdi isteklerini ifade etmesini yoksa istediği şeyi bizim yapmayacağımızı söyledik.bayağı gelişim gösteriyor.zaten bildiği ve söylemeye çalıştığı kelimeleri şimdi tam söylüyor.birde bu şekli deneyin.umarım herşey istediğimiz gibi olur sevgiler
05-07-2006
Sibel SÖKÜCÜ
Diğer

Kızımı psikoloğa götürdüm test yapamadı... Kızım onun yapmasını istediği şeyleri yapmadı. Oyuncaklara ilgi gösterdi ve inatla istediğini yaptı. Üsteleyince sinirlendi ve odadan çıktı... Beni dinlemiyor, Dilkom'a götürdüm. Konuşmuyor değil. Konuşuyor, cümle de kuruyor ama anlaşılmaz veya yarı anlaşılır durumda. Konuşurken ağzını açmıyor. Konuşma konusunda kendine güvensizliği var. Çok inatçı. Eğer şunu yaparsan sana şunu alırım, veririm şeklindeki cümleler onu hiç etkilemiyor. Çok uyumsuz sorunlu bir çocuk... Sanırım çok şımarttık. Umarım şu aşamadan sonra bir çözüm bulabiliriz...
04-07-2006
Şenay ÜRET
Diğer

şenay hnm evet çok ilginç! konu buraya nasıl gelmiş anlamak mümkün değil. bunu ilk mesajı yazan kenan beye sormak gerekiyor. Öncelikle kızınızı bir psikologa yada çocuk psikiyatristine götürdünüz mü? konuşma problemleriyle beraber iletişim problemleri de yaşıyor gibi görünmekte.. Öncelikle değerlendirme ve gözlem için mutlaka bir uzmana gitmenizi tavsiye ediyorum. konuşma terapisi ile konuşma problemlerinizi azaltmanız mümkün ancak davranışlarındaki değişme, iletişim kurmama(günlük aktiviteleri anlatmaktan kaçınma, belkide ağlama... davranışlarının ardında yatabilecek problemleri gözardı etmemeniz gerektiğini düşünüyorum. değerlendirme için mutlak süretle bir uzmana başvurun.
22-06-2006
Aysu AVCI
Psikolog

Şenay Hanım, Kızınızın problemine Anadolu Üniversitesi DİLKOM'da belki çözüm bulabilirsiniz. İnternetten girip gerekli telefonları alarak yetkililerle görüşün ve gerekirse çocuk için randevu alarak çocugunuzu gösterin. İyi günler dilerim.
22-06-2006
Mehmet AVCI
Elektrik -Elektronik Mühendisi

Arkadaşlar kımla ilgili soru sorduğum bir alanda ne işiniz var anlamadım...
21-06-2006
Şenay ÜRET
Diğer

şu an görev yaptığım okula 21 tane sınıf öğretmeni geldi ve bunların çoğu köylerde ve ilçelerde görev yapan öğretmenler.Bizim bölümümüzü kırsal kesimden kurtulmak için kullanıyorlar.Durum böyle olunca okulların norm kadroları dolu görünüyor.Bu Türkiyenin her ilinde oluyor açığın birden kapanmasıda buna bağlı.Ne yazıkki bu gelen öğretmenlerin bir çoğunun sertifikası bile yok  bölümü bu hale getirenlere yazıklar olsun diyorum. Böyle giderse yakında zihin engelliler öğretmenliği için kadro bile ayrılmayacak bir duruma gelecek.
19-04-2006
Serdar ÜN
Özel Eğitim Öğretmeni

ayparçası verdiğim bilgiler sonuna kadar doğrudur. bunu heryerden teyit edebilirsin.çok acı ama maalesef 18 (on sekiz) kişilik bir atama açılmış.ayrıca görmeye atama yok.işitmeyede 5 kişilik bir kontenjan verilmiş.ben buradan tüm özel eğitimcilere sesleniyorum.ulaşabildiğiniz her kurum,kuruluş ve yetkilelere sıkıntılarınızı belirtin.ama başımızdaki hükümeti unutmayın maalesef.
07-04-2006
Yusuf ÇELİK
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

ya bu bilgileri nereden alıyorsunuz? kaynağını öğrenebilirmiyim her sene birileri bişeyler söylüyor. sonra aslı çıkmıyor. bu bilgide öyle mi acaba? eğer doğruysa bu büyük bir saçmalık buna tepkisiz kalınmamalı. beğenmediğimiz shçek bu güne kadar zorunlu meslek elemanı diye başımızın etini yedi, şimdi devlet kendi eli ile usülsüzlük yapıyor ve bizide emekli sınıf öğretmeni çalıştırmamız için tahrik ediyor. ama şunu iyi biliyorum şimdi sap ile darı ayrılacak bu işi sadece para için yapanlar ortaya çıkacak. tecrübesiz meslek elemanları bile bu işi yaparken ilk etapta bocalıyor. sınıf öğretmeni ne yapabilir. bence sizde alan mezunları olarak hakkınızı aramalısınız, bu işi sizden başkasının yapamadığını anlatmalısınız.

 

07-04-2006
Belirtilmemiş

18 kişi alınması bütün hayalleri suya düşürdü.ya merak ediyorum bu sınıf öğretmenleri özel eğitim hakkında ne bilirde ne uygular.hoş yadırgamamak lazım Başbakanın müşavirleri bile kameramanlardan oluşuyo  ülkemde kimse kendi işini yapmıyo ki sistem çoktan çökmüş yani eyvallah kardeşim.  
07-04-2006
Ayşegül KOŞAR
Özel Eğitim Öğretmeni

 Sizi sorunuz ve yorumunuz için tebrik ediyorum. Bende diğer yanıt veren arkadaşlarım gibi sınıf öğertmenlerinin ve verilen paranın cazipliği yüzünden bu durumun ortaya çıktığını düşünüyorum. Sınıf öğretmenleri ihtiyacı karışılıyorsa neden bizim alanımıza hala öğrenci alınıyor ya da mezun ediliyor.Umarım bu şeklde devam etmez ve herkes mezun olduğu, UZMAN olduğu alanda çalışabilir.
07-04-2006
Nagihan YURDAKAN
İşletme Mühendisi

BİR MESLEK ANCAK BU KADAR GÜZEL KATLEDİLİR.ÖNCE EĞİTİM PROGRAMCILAR ARDINDAN SINIF ÖĞRETMENLERİ ŞİMDİ ALAN MEZUNLARINA İŞ YOK.BİR MESLEK ANCAK BU KADAR KATLEDİLEBİLİR.ŞİMDİ ATAMASI YAPILMAYAN ÖZEL EĞİTİMCİLERİ NE YAPACAKLAR?10 GÜNLÜK SERTİFİKA VERİP PSİKOLOG YAPABİLİRLER.

07-04-2006
Kadir PARLAK
Özel Eğitim Öğretmeni

aslen sınıf öğretmeni olup özel eğitim alanında çalışanlar olmasaydı bu böyle olmazdı kimi üç kuruş fazla para veriyorlar diye kimi taayin alabilmek için özel eğitimi kullandılar şu anda bu öğretmenlerin özel eğitimdeki görevlerine son verilse yüzlerce boş kontenjan oluşur
06-04-2006
Kenan ERTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Kızımla ilgili aklıma takılan bir durum var ben ona hamile olduğumu bilmediğim dönemde hastaneye gittiğimde doktor antibiyotik vermişti ve kullanmıştım.2 hafta sonra hamile olduğumu öğrendim. Nörolojik bir problem olabilir mi? Bu arada 20 aylıkken yürüdü yani geç yürüdü. 3 yaşında çişini söyledi ve altına kaçırmıyor. Kilosu sağlığı gayet iyi 21 kg. yaşıtlarıyla oynuyor. Ama bir sorun var, ne yapmalıyım

06-04-2006
Şenay ÜRET
Diğer

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Kullanıcı Görüşleri...
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...