kaynaştırma

kaynaştırma

kaynaştırma

kaynaştırma öğrencisi liseyi bitirebilir mi.ilköğretim diplomasını aldıktan sonra liseye giriş yapabilirmi
03-05-2007
Suna AKIN
Diğer
Kurumunuzun ihtiyaç duyduğu tüm işlemler tek otomasyonda... Hem de ücretsiz!
10 Yanıt
figen hanım tşk
07-10-2007
Baki PALA
Fizyoterapist

bakıyorum ki bu foruma hiç bir özel eğitimci cevap yazmamış, sınfı örğetmenlerinin ya da başka branşların bu işi yapmasını istemeyen özel eğitimciler nerede bakın sizin sahip çıkmadığınız mesleğinize diğer branşlar nasıl sahip çıkıyor (???) :-)) biraz ince nükteden sonra sorunun cevabına geçeyim. evet kaynaştırma öğrencileri içerisinde bulunan hafif derecede yetersizliği olan çocuklar iyi bir eğitimle ve destekle liseye gidip mezun olabilir. hatta sınav geçiş şartı olmadan yüksek okula kayıt yaptıran hafif derecede zihinsel engelli biryler de mevcut ama tab sanırım bu oran onbinde bir gibidir. kaynaştırma öğrencilerin akademik becerileri zeka geriliğinden etkileniş oranı ile kendilerine sağlanan eğitim olanağı ve desteği arasında doğru orantıdır. hafif derecedeki bireylerin yaşadığı en önemli sorun okuduğunu anlama olarak karşımıza çıkıyor okuduğunu anlamısa yardımcı olunduktan sonra ve bellek sorunu konusunda çalışmalar yapıldıktan sonra liseden mezun edebilirsiniz.
26-08-2007
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

Zaten Rekreasyon Uzmanı arkadaşlar konuya ve gelen soruya ilşkin cevaplar vermişler ama bende bir şeyler eklemek istedim,Kelime anlamı olarak bakıldığında Rekreasyon; yenilenme, yeniden yaratılma veya yeniden yapılanma anlamına gelir ki bu engelli çocuklarımız için en önemli etkinlik kuşağıdır bence... Çocuklarımızda uyum sorunlarının aşılması ,kendine olan güvenlerinin yenilenmesi,sosyal ortamlarda kendilerini daha rahat efade edebilmeleri açısından aldıkları bu eğitim sonucu ciddi ilerlemeler kaydedilmektedir,bu alanda eğitim alan çocuklarımızın tamamı için herhangi bir liseye giriş yapabilmesi sorun teşkil etmemektedir önemli olan onların bulundukları ortamda ne kadar uyumlu olabileceği ve kendilerini ne kadar rahatça ifade edebileceğidir .. Çocuğunuzu herhangi bir liseye yazdırmadan önce onun gelişimini düşünürseniz ve ondaki gerileme ile ilerleme tablosunu gözden geçirerek hareket ederseniz bence en doğrusunu yapmış olacaksınız.. SAYGILAR...
25-08-2007
Belirtilmemiş

Özel eğitim gerektiren öğrencilerin normal akranlarıyla aynı sınıfta ve aynı okulda eğitim görmelerini sağlamaya yönelik çalışmalara öncelik verilmektedir. Bu noktadan hareketle, durumu uygun olan öğrenciler normal sınıflarda kaynaştırma uygulamalarına alınmaktadır. Durumu normal akranlarıyla aynı sınıfta öğrenim görmeye uygun olmayan öğrenciler için normal okulların bünyesinde özel eğitim sınıfları açılmaktadır. Kaynaştırma uygulamalarına devam eden öğrencilerin bireysel özellikleri dikkate alınarak mevcut ilköğretim programı uygulanmaktadır. Sadece, zihinsel öğrenme yetersizliği olan öğrenciler için, özellikleri dikkate alınarak hazırlanmış olan ayrı ilköğretim programı uygulanmaktadır.
08-06-2007
Baki PALA
Fizyoterapist

Diğer arkadaşlarında dediği gibi çocuğun sevisesi çok önemli. Kaynaştırma amaçlı okullarda eğitim alabilir tabiki. Bir Rekreasyon Uzm. olarak sadece uyum sağlayabildiği cocuklarla etkinlikleri ve eğitsel oyunları tavsiye edebilirim. Rekreatif etkinliklerin en büyük özelliğinin kişiyi sosyalleştirme olduğunu göz önünde bulundurursak etkinliklerin önemli derecede etkisi olacağı kanısındayım. SAYGILARIMLA...
29-05-2007
Mümin KOZAN
Rekreasyon Uzmanı

Kaynaştırma eğitimi ile rekreasyonun bir ilişkisi var mı bilmiyorum. Suna arkadaşım galiba yanlış bölüme bir soru eklemiş.
06-05-2007
Talha DÜLGERBAKİ
Rekreasyon Uzmanı

verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim
05-05-2007
Suna AKIN
Diğer

Kaynaştırma süreci içerisinde lise eğitimi alan çocukların olduğunu biliyorum.Ancak bu durum çocuğun gelişimine, gideceği eğitim kurumundaki eğitimden faydalanabilme kapasitesine göre değişebilir.Hafif mental yetersizliği olan çocuklar genellikle Meslek liselerine gidsiyorlar.Ayrıca iş okulları da bu seçeneği de düşünün.
04-05-2007
Özge ŞAHİN
Okul Öncesi Öğretmeni

ögrencinin seviyesine göre kaynaştırma ögrencisi istediği yere kadar öğrenim hakkına sahiptir.Bu yasal hakkı kimse bir çocuğun öğrenme hakkını elinden alamaz.
03-05-2007
Elif BİLGİN
Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi

KAYNAŞTIRMA HAFİF MENTAL RETARDOSYAN TEŞHİİSNDE KAYNAŞTIRMA EĞİTİMİ ÖNEREBİLİRLER Mİ.ÖĞRENİM DURUMLARI NEREYE KADAR GİDER AKADEMİK BAŞARI SAĞLARLAR MI
03-05-2007
Suna AKIN
Diğer

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Remsis yayında! Tamamen Ücretsiz!
Remsis tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan web tabanlı bir otomasyondur. MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ olarak kullanmaya başlayın
 • 7/24 Heryerden Erişim
 • Tüm Cihazlarızla Uyumlu
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF, BEP ve diğer formlar
 • Servis Programı
 • Ön Muhasebe ve Faturalar
İş Arayanlar

iş arayan 1838 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Bensu K.
Psikolog

Bugün

Umut A.
Psikolog

Bugün

Gözde D.
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Bugün

Serhat S.
Fizyoterapist

Bugün

Dicle Y.
Sosyolog

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir TAMAMEN ÜCRETSİZ otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin tüm ihtiyacı olan yazılımlar RemSis.net sayfası üzerinden TAMAMEN ÜCRETSİZ olarak kullanabilirsiniz.
TAMAMEN ÜCRETSİZ, hemen üye ol, kullanmaya başla.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • 7/24 Heryerden Erişim
 • Masaüstü, Tablet ve Mobil Uyumlu
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF, BEP ve diğer formların kolayca üretimi
 • Servis Programı
 • Ön Muhasebe ve Futura İşlemleri
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.