Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

kardeşim için ne yapabilirim..?

selam ben ordu dan murat.2-3 yaşlarında menenjit hastalığı geçirmiş ablam var.şu anda 27 yaşında.ailem küçükke dokt.a götürmüşler,özel eğitim imkanı olmadığı için ilgilenememişler birdaha..ben osmaniye de özel bir işte çalışıyorum,ne yapabilirim kardeşim için? geniş bilgi ve detaylar için nereyle görüşmem lazım? teşekkür ederim..
10-09-2006
Murat DUMANOĞLU
Diğer
Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.
16 Yanıt
hocam sadece bakım olacaksa ailenin ilgilenmesi daha güzeldir tabiki.. bildiği bir çevre ve onun dilinden anlayan bir aile. benim kardeşim bakıma muhtaç değilki eğetimöe muhtaç.galiba bir yolunu bulup karadenize gitmem gerek..yoksa kimse ilgilenmeyecek..aslında şu memur alımları olsaydıda bende tam olarak nerde kalacağımı bileydimde ona göre bir plan yapsaydım.herşeyin hayırlısı.. ilginiz için çok teşekkürler..ALLAH a emanet olun..
21-04-2007
Murat DUMANOĞLU
Diğer

slm hemşerim. böyle özürlülere yönelik barınma evleri var. dediğiniz gibi herhangi bir bilgi verilmediyse bu nasıl olabiliyo anlamıyorum. sadece bakım evi olduğunu düşünüyorum. eğitimle alakalı olduğunu sanmıyorum. zannımca sadece sizin ablanıza bakamadığınız için devlet alıp ona bakacak der gibi bişey söylemeye çalışmışlar. tekrar selamlar.
25-02-2007
Selim YILDIZ
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

selam hocam..işler hallolmadı çünkü ben olmayınca maalesef ilgilenilmiyor işte.birde,biz daha önceden ablama barınma için bir başvuru yapmıştık sabancı çocuk yuvası(ünye)na..oradan kaymakamlık vasıtyasıyla irtibata geçtiler türkiyede yeni bir yurtta açık var hala yerleştirmek istiyormusunuz diye..eğitim için olursa sıcak bakıyorum ama eğer sadece yetacak yer olarak düşünülüyorsa bence gerek yok..çünkü bnizimle görüşen kişide pek olumlu konuşmadı.şu gerçekki kimse aile kadar ilgili olamaz..siz bu konuyla ilgili ne dersiniz? sorun şu ki nize hangi il eya neyle ilgili olduğu söylenmiyor..sadece başvurursanız kalacak biryer ayarlanacak diyorlar..kararsız kaldım.. önerilerinizi bekliyorum.ALLAHa emanet olun..selam ile..
25-02-2007
Murat DUMANOĞLU
Diğer

hayırlı olsun yeni işin hemşerim. yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. çalışmalarında başarılar.
21-01-2007
Selim YILDIZ
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Bir hemşeriniz olarak söylemek istiyorum.Ablanızın eğitimle ilgili işlemlerinin halledilmesini sağlayamadınız ise Ordu da rehabilitasyon merkezi ya da merkezleri var.Bazı rehabilitasyon merkezleri kendilerine müracat eden bireylerin gereken işlemlerinin yapılmasında yardımcı oluyorlar diye biliyorum.Konuyu araştırırsanız işiniz kolaylaşır.İşiniz rast gelsin.
20-01-2007
Hicran YÜKSEL
Sınıf Öğretmeni

hocam ben artık van da çalışıyorum özel tıp merkezinde.. memurluk olursa bursa yı da düşünüyorum ama hayırlısı.. görüşmek üzere ALLAH yardımcınız olsun..
20-01-2007
Murat DUMANOĞLU
Diğer

ben bursa otistik çocuklar eğitim merkezinde çalışıyorum. hadi hayırlısı hemerim. kolay gelsin
06-01-2007
Selim YILDIZ
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

çok teşekkür ederim hocam..bir arkadaşın vasıtasıyla bunları yaptırmaya çalışacağım.ş7u anda nerede görev yapıyorsunuz.görüşmek üzere inşallah ALLAH a emanet olun
01-01-2007
Murat DUMANOĞLU
Diğer

ben ordu ulubeyden. öncelikle ünyede rehberlik araştırma olmadığı için herhangi bir ilköğretim yada ortaöğretim okulundan ünyeye bakan rehberlik araştırma merkezinin hangisi olduğunu öğrensinler. zaman kaybetmemiş olurlar. rehberlik araştırmaya gidebilmesi için ikametgah adresi önemli. o adrese hangi ram görevliyse onlar ilgileniyolar. ayrıca yasa ve yönetmeliklere bu siteden veya milli eğitim sitesinden özel eğitim ve rehberlik araştırma merkezi müdürlüğündende ulaşabilirsin. 573 özel eğitim hakkında kanun hüğkmünde kararname dir. özel eğitimin ne olduğu nasıl olacağı hakkında bilgiler edinebilirsin. sağlıcakla kal. unutmadan söyleyeyim rehberlik araştırmaya giderken 3 resim, ikametgah, varsa son 2 yıl içinde alınmış sağlık kurulu raporu(yoksa sorun değil gerek görürlerse onlar doktora yönlendirir) kimlik fotokopisi götürsünler.
07-12-2006
Selim YILDIZ
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

selamlar..özürlülerle ilgili,onların-ailelerinin faydalanabileceği son kanunlar hakkında ve nerde bulabileceğimizle ilgili bilgi verirseniz sevinirim.. birde 573 sayılı kanun neyi içeriyor.
01-12-2006
Murat DUMANOĞLU
Diğer

selam hocam.ben ünyeliyim.ünyede rehberlik araştırma merkezi yok ama fatsada var bildiğim kadarıyla.aileme anlatmaya çalıştım ama eğitim oplmayınca zor oluyor.bende buradan ayrılamıyorum malum özel olunca.buraya da gelmeyi annem istemiyor.kardeşim anneme çok bağlkı o olmayınca burada sıkıntıya girer diye de çağıramıyorum ama eğer ünye-orduda eğitim imkanı olmayacaksa annemi ikna edip buraya getirtecem.ben osmaniyede çalışıyorum.aileme söyleyebileceğim, fatsaya gittiklerinde yardımcı olacak başka bilgiler vrsa anlatırsanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.. HEMŞERİM ordu merkezmi?
01-12-2006
Murat DUMANOĞLU
Diğer

yeterince bilgi sahibi oldunmu bilmem ama bunun için önce rehberlik araştırma merkezine başvurman gerekiyor. ikametgah, 3 resim, kimlik fotokopisi ve varsa 2 yıl içinde alınmış sağlık kurulu raporuyla rehberlik araştırmaya başvurun. onlar gereken inceleme ve yönlendirmeyi yapacaklardır. saygılar..
13-11-2006
Selim YILDIZ
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

yardımlarınız için emeği geçen herkese çok teşekkür ederim..
11-11-2006
Murat DUMANOĞLU
Diğer

Murat bey yeni düzenlemeye göre kardeşinizin sosyal güvenceye ihtiyacı yok, üzerinize karne çıkarmadan her hangi bir özel eğitim merkezine kaydını yaptıra bilirsiniz.
19-10-2006
Selçuk ÖZKAN
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

konuyla ilgilendiğiniz için öncellikle teşekkür ederim hasan bey.daha önceki kaymakamlık başvurusu cevaplandı ve kardeşim birdaha ki dönemde maaş alabilecek..sosyal güvence yeşil kart.ama benim ssk karnem var,benimüzerimden karne çıkartabilirim galiba.eğitimi sonuç verir inşallah. teşekkür ederim..
19-10-2006
Murat DUMANOĞLU
Diğer

Murat bey eğer babanızın veya ailenizin sosyal güvencesi var ise herhengi bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezsinde öğrenim görmesi mümkündür.maddi yönünü okul ayarlayacaktır.Güvence yok ise bedelini siz karşılayarak öğrenimini başlatabilirsiniz.geç kalınmıştır.hem de oldukça ama eğitim her yaşta sonuç verecektir.Ayrıca kaymakamlığa başvurarak da kardeşiniz için maaş bağlanmasını sağlayabilirsiniz.Saygılar. Hasan MERT
04-10-2006
Hasan MERT
Özel Eğitim Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş Arayanlar

iş arayan 653 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Damla A.
Sosyal Hizmet Uzmanı

Dün

Melis G.
Özel Eğitim Öğretmeni

Bugün

Sude Ç.
Dil ve Konuşma Terapisti

Bugün

İrem E.
Psikolog

Dün

Aleyna Ş.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi