Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

karanlık oda korkusu

10 yaşında erkek çocuğum sebebini bilemiyorum, odadan odaya akşamları tek başına gidemiyor. karanlıktan korktuğunu söylüyor. kardeşi 6 yaşında onu alıp gidiyor. Ne yapmam gerekir, nasıl davranmam gerekir. Geceleri uykusunda dişlerini gıcırdatıyor. Vel ilk uykuya dalma sırasında aşırı terliyor bu hastalık ve ya psikolojik olabilirmi. Yardımlarınızı beklerim. Saygılarımla
30-09-2006
Murat YILDIRIM
Diğer
Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.
4 Yanıt
merhaba problem davranış gibi görünen bazı davranışlar değerlendirilirken salt davranışın görüntüsüne takılmamak gerekir. çünkü bir çok problem davranış başka bir ana merkezli davranışın sebebi olabilir, ya da asıl bir davranışı örten bir davranış olabilir. bu nedenle davranışı analiz ederken davranış öncesi durumlar, davranış anı, davranış sonrası durumlar ile ilgili ayrıntıl inceleme yapmak gerekir. bazen annesinin ilgisini isteyen bir çocuk altını ıslatır, anne çocuğum altıa kaçırıyor der, oysa ki annenin çocuğunun altına değiştirirken ki anı çocuğun ilgisini çekmekte ve çocuk bu andan hoşlanmaktadır. yanlış anlamanızı istemem sizin çocuğuuzda böyle demek istemiyorum. demek istediğim sadece görünen kısımla değil etraflıca bir değerlendirmeye girmeniz ve bir çok noktadan olaya bakmanız. kendinzii çocğunuzun yerine koyun ve onu da anlamaya çalışın o zaman daha kolay çözüm bulursunuz. onunla konuşmaya da çalışın sebeplerini yargılamayı değil anlamayı deneyin.
08-07-2007
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

cocugunuz muhemelen karanlık bir yerde birtakım olaylardan ki bu halisulasyon görmede olabilir korkmus olma ihtimali yüksek. konuyla alakalı duygu hanımın dediklerine katılıyorum. okulunuzdaki rehberlik servisine basvurmak iyi bir yol. Çocugunuzun durumuna gore bir psikologa goturmenizdede yarar var.
30-05-2007
Bilge Kağan BÜYÜKKELEŞ
Psikolog

sizin çocuğunuzun başından geçen tramvatik veya korkutucu bir olay oldu mu? ne zamandan beri bu korkuları var, farklı yerlerde de aynı tepkileri gösteriyor mu? size önerim en yakınızdaki bir psikolojik danışma merkezine başvurmanız ya da okulunuzdaki Psikolojik Danışmanla görüşmeniz,kolaygelsini.
05-04-2007
Mehmet Şakir SÖNMEZ
İşitme Engelliler Öğretmeni

oğlunuza karanlığın bir zarar getirmeyeceğini anlayabileceği ve mantıklı şekilde anlatmanızı öneririm.koridorda bir ışığı yanık bırakırsanız da bu onu rahatlatır.uykuda diş gıcırdatma öfke temellidir.bazı şeylere veya kişilere kızgın olabilir, bunu gözlemlemeye çalışın.
24-03-2007
Duygu DEMİRAY
Psikolog

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş Arayanlar

iş arayan 1057 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Sümeyye Ş.
Uzman Öğretici

Dün

Asrın E. T.
Psikolog

Dün

Tuğba K. K.
Psikolog

Dün

Hayriye K.
Odyolog

Dün

Şule E.
Fizyoterapist

Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi