Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

hastanede çalışan psikologlar ve döner sermaye çelişkisi

tekrar merhaba,
hastaneye psikologla görüşmeye gelen hastalar neden direkt olarak psikologlara barkod alamıyorlar hiç merak ettiniz mi?
Ya da psikiyatriste gittiğinde hasta -ben psikologla görüşmek istiyorum dediğinde -bazı istisnalar dışında- psikiyatristin umursamaz tavrını biliyor musunuz?

Hastanede çalışan arkadaşlarım acaba psikiyatristlere göre psikoloğun çalışma şekli ve psikiyatristle arasındaki çalışma ilişkisi üzerinde bir kanıya vardı mı?Vardıysa eğer testör muamelesi yapıldığının,usta-çırak, uzman- asistan mesabesinde bir çalışma ilişkisi istediklerinin de farkına varmıştır.
Hiç bir psikiyatrist psikologların tedavi sürecine etki etmelerini istemez ve etki ettiklerini görmek istemez.İlacın olağanüstü(!) iyileştirici etkisinin yeterli olacağını düşünür ve ve yeterli olmasını da ister.Ve bunun nedeni çok açık.Hastalarını paylaşmak istemez.Hakimiyetinin kırılmasının taraftarı değildir doğal olarak.O zaman psikiyatristlere şunu sormak gerekir.
Psikoterapi neden vardır?
Sadece psikofarmakoterapiyle tamamen iyileşen hastalık grafikleri tamamen düzelen hasta sayısı ne kadardır?
Hangi tip hastalıklara psikoterapi iyi gelmez ve neden?
İşte bütün bunlar ve görmezden gelinen gerçekler neti,cesinde konu başlığında dikkat çektiğim döner sermaye çelişkisinin pandora kutusu açılıyor ve bizim yapmamız gerekenler ve yaptıklarımızın hepsi psikiyatristler hesabına yansıyarak onlara döner sermaye fazlalığı olarak dönüyor.Ve bize de kala kala üzerimizden sonsuz istifade cömertliğinde bulunma hali kalıyor.
aslında bu sorular daha da fazla çoğaltılabilir.Ama asıl söylemek istediğim bu değil arkadaşlar.
Bu durum şimdiye kadar böyle geldi belki ama bundan böyle aynı şekilde devam edip durmamalı.
Ve meslek yasamızın çıkması için illa ki ab 'ye uyum sürecini beklememeliyiz.
Yaptığımız işin saygınlığının ve gerekliliğinin tamamile bilincinde olarak hareket etmeliyiz.Ve bulunduğumuz hastanelerde öncelikle psikologlara barkod uygulaması başlatılması mücadelesinde bulunmalıyız.Ben bunun için başhekimliğe başvurdum sonuç bekliyorum.Devam edecek.İzmir den katkıda bulunacak olan arkadaşıma da teşekkür ediyorum.
10-03-2009
Hüseyin DURAK
Psikolog
Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.
5 Yanıt
Viskar muhabbeti güzeldi:))) bizim psikiyatrlar gül gibi ama bu durumu değiştirmiyor tabii döner sermaye yerlerde sürünüyor bi dilekçe gönderildi tpd den başhekimliğe verelim diye hastanede çalışıpta eline ulaşmayan varsa gönderebilirim arkadaşlar..... Haa bide tam gün yasasından bizde faydalanabiliyormuyuz acaba bilen varmı?
01-07-2009
Muhammed DEMİR
Psikolog

Meslek yasamız olmadığı sürece her yerde 2. eleman durumuna düşmeye devam edeceğiz.Bizim psikiyatristler de pek farklı değil; alaylı alaylı konuşmalar, terapiden ne anlarsın sen bakışları, testör muamelesi, 4yıllık fakülte bitirdin nesin ki edaları... Çok da meraklıyız sanki onların dönerlerine... Hastaya 'özele gel istediğin ilacı yazayım' diyen mi arasın, psikologla görüşmek istiyorum diyeni azarlayanı mı ararsın, WISC-R'ı VİSKAR yazanı mı ararsın, 4 yaşındaki çocuk için WISC-R isteyeni mi ararsın... hepsi de var hastanemizde :)) Bir tek meslek yasamız yok, bir tek barkodumuz yok!!!
15-06-2009
Rewq TREW
Diğer

meslektasım sabahattın zenger sana kesınlıkle katılıyorum.TPD sadece sekıl amaclı kurulmus bır kurum ne yazıkkı.. haklar savunulmadıgı gıbı bırey olarak bız kendı hakkımızı savunmamıza ızın verılmıyor. Allahtan aılemde hukuktan anlayan ınsanlar var kı ben onla r arasında yetısıp haklarımı bılıyorum hukuk mezunu deılım ama ner de nasıl bır hakkım var bılıyorum.Ayrıca cıkan yenı modul hakkında kımsenın bır bılgısı yok ozel egıtımde calısan arklar varsa eger kesınlıkle korkmayın ve modulden sıze bı zarar gelmez fıyat dusurmek zıhınsel engellı ogretmenı bulamadıgında kurumların tamamen ege r bıde pasıfsenız sızı korkutup cıkarma gırısımlerı olcaktır. dıkkatlı olun.
22-04-2009
Emel DENİZCİ
Psikolog

staj ve gönullu calısma donemınde ıken boyle bır durumla karsılasmıstık.bu tamamen psikıyatrıstın doner sermayeden payı kapma amacı olabılır.gözetmen psikologumda bunu farketmıstı ve danısmadakı sekretere gıderek önce benım barkodumu koycaksın sonra kıme gonderıorsun ona.hatta orda söyle br durumda daha olmustu adam kısıyı gormeden barkotlarını yapıstırarak puanları toplamıstı.sonuc olarak psikologun uyarısı ve yapılan toplantıda bu olayı ortadan kaldırdılar.sanırım psikologların bıraz daha uyanık ve sesssz olmaması lazım :)
07-04-2009
Emel DENİZCİ
Psikolog

tek sorun bu zannediyorsun. TPD diye türkiyede en güçlü derneğimiz var fakat en pasif davranan derneklerden görüyorum. sadece yüksek ücretler Eğitim düzenlemekle uğraşıyor. Hala meslek yasamızı çıkaramadılar. Diyaliz merkezlerinin olmazsa olmazı olan psikologlar kapı dışarı edildi kimse durun yav ne oluyor diyemedi. Türkiyede bireysel başvurular pek dikkate alınmıyor. Derneğin girişimleri olsa ve kararlı davranılsa bence psikologlar açısında türkiyede çok güzel şeyler olur ama gel gör ki bu haksızlıklara dernek fazla kararlı ve sağlam bir duruş sergileyemiyor. Bu durumundan dolayı türkiye genelinde benim düşüncelerime çok yakın düşüncede olan psikologlar var ve bu düşüncelerinden dolayı değil derneğe üye olmak derneğin ismini dahi duymak istemiyorlar. umarım dernek temsilcilerinden birkaçı bu mail okur da bazı şeyler yaparlar....
06-04-2009
Sabahattin ZENGER
Psikolog

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

EÇOP'ta MEBBİS Yıl Sonu Değerlendirme İşlemlerini (RAM Evrakları Gönderim) Hızlıca Yapın!

Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...