Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

fizyatristlerin dernek sitesinden alıntı

aynen yazıyı aktarıyorum.Bizden dertliler:))

 

 

1.Sizlere daha önce de aktardığımız Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğünden ruhsat alarak çalışan Zihinsel Özürlüler Rehabilitasyon ve Eğitim üniteleri ile Spastik Çocuklar Rehabilitasyon Merkezlerine ilişkin sıkıntılarımız çok önemli boyutlara ulaştı.Bu merkezlerin açılış amaçları bu çocukların eğitimlerine ve sosyal katılımına yardımcı olmak amacına rağmen ne yazık ki bu merkezlerde bir fizyatrist olmaksızın rehabilitasyon çalışmaları yapılmaktadır. Bu konudaki sıkıntılarımızı 8 ay önce Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğüne ve Sosyal Hizmetlerden sorumlu Devlet Bakanı Sn. Hasan Gemici’yi ziyaret ederek aktardık. Kendisi bu merkezleri denetleteceğini ve bu tür amaç dışı faaliyet söz konusu ise gerekenleri yapacağına söz verdi. Haziran ve Temmuz ayında İstanbul’daki tüm bu tür kurumlar yerinde denetlendi. Bu denetime Sosyal Sigorta Eğitim hastanelerinden meslektaşlarımız davet edildi. Bu nedenle tüm görevli hekim arkadaşlarımız ile bir toplantı düzenleyerek sorunları tartıştık ve izlenecek yol ve prosedürleri konuştuk. Kendileri Temmuz ayında ziyaretlerini bitirip, raporlarını düzenlemek üzereler ve yönetmeliklere aykırı çalışan yerlerin kapatılması teklifinde bulundular. Kendilerine bu çalışmaları için teşekkür ediyoruz.

2.Özellikle Nöroşirürji uzmanlarının muayenelerinde fizik tedavi cihaz ve ekipmanlarını bulundurmaları ve konservatif tedavi gerektiren hastalarda bu yöntemleri kendi kararları doğrultusunda kullanmaları konusundaki şikayetlerimizi Bakırköy Sağlık Müdürlüğünün yetkilileri ile birlikte araştırdık

 

 

30-12-2005
Pınar . .
Fizyoterapist
Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.
3 Yanıt

evet seni cok yakından tanıyan biri olarak kesinlikle ne söylediğini tahmin edebiliyorum sevgili Mustafa!

fizyatrist(ler) cp yada diğer özür gruplarından herhangi bir hasta geldiğinde gerekli değerlendirmeleri ve anamnezi aldıktan sonra görevleri olan tanı koymaktan öte ne yapıyorlar acaba(6ay sonra çağırıp diazem, nötropil yada lioerosel (hiç değişmiyor çünkü:) ilaçlarından herhangi birini tekrar yazıp, yeniden çektirdikleri EEGyi yorumlamaktan başka)?  

yada çalıştığımız merkezlerde sürekli bulunup çocukların 'tanı'sını hatırlatmaktan öte yapmaları gereken bişey olduğunu düşünmüyorum ayrıca çocuktaki semptomları, reaksiyon ve cevapları gören biz 'tanı koydurucu' ların bi kere daha tanı koymasına ihtiyacımız yok ki...

bu tür merkezlerde tedaviye  başlamak için alınan raporlarda şuana kadar tek gördüğüm şey cp, mmr yada ilgili sendromun yazmış olması. cp ama hangi tip??? hangi tutulum??? gerekli klinik özellileri ne??? yani bu hasta şu hastalığın şu klinik tipidir,  tanısı şudur şeklinde bir raporla hiç karşılaşmadım sadece 'cp' yazıyor. ve hepimiz kliniğini, tipini, tutulumunu kendimiz bulup tedavi programını planladık.  

07-02-2006
Burcu Tavşan TÜRKKAN
Fizyoterapist

mrh.bir cp merkezinde çalışıyorum.birkaç ay önce devlet hastanesinden tlf la arayıp çalışırken bir fizyatriste ihtiyaç duymuyor musunuz,fizyoterapist yeterli oluyor mu,fizyatriste gerek yok mu?diye ilginç sorularla karşılaştım.

çok şaşırdım.çünkü;cocuklar zaten  "bu çocuğun ftr görmesi gerekir"ibareli heyet raporuyla geliyorken ve SHÇEK in ilgili belgesinde fizyoterapist hastayı degerlendirir ted. prog.nı çizip uygular diye bir ibare varken bu tür hareketlerde bulunan degerli(!)fizyatrist arkadaşlar bu kurumlarda ne iş(?) yapmayı düşünüyorlar acaba.muayene edeceklerse heyet roporu verirken etsinler.

ha...tlf.da verdiğim cevaba gelince;beni tanıyan arkadaslar az çok tahmin ediyorlardır:)tanımayanlar merak etmesin o günden beri arayan soran yok...:)

31-12-2005
Mustafa KAVAK
Fizyoterapist

amaç imza yetkisi almak.fizyoterapist, özel eğitimci, çocuk gelişimci, psikolog, sosyal çalışmacı çalışsın ben imza atar karşılığında aslan payını alırım.

söz konusu aslan payı olduğunda birbirlerinin gözünü çıkartan fiziatrlar gördüm. en büyük rakiplerden biride nöroşirurjiyenler.

fizik tedavi cihaz ve ekipmanları kullanan nöroşirurjiyenler de gördüm. tabiiki tasvip etmiyorum. ancak toplum sağlığını düşünen fiziatrlar: neden bu cihazların güzellik merkezlerinde, bazı hastane ve muayenehanelerinde lise mezunu bile olmayan, müstahdem, işin ehli olmayan vs.kişilerce kullanılması ile ilgili yorum yapmıyorlar.

muayenehanesini açtığı ilk günden itibaren fizyoterapistsiz çalışmam diyen, fizyoterapist ile fiziyatrist bir oldumu hiç bi güç yıkamaz diyen, fizyoterapistin bilgi, görgü, eğitimine değer verip hastanın sağlığı ve çıkarlarını herşeyin üstünde tutan fiziatrlarda var tabiki.

evet arkadaşlar ben böğle fiziatrlar tanıyorum.

31-12-2005
Süleyman ERASLAN
Fizyoterapist

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır

Kurumunuzun ihtiyaç duyduğu tüm işlemler tek otomasyonda... Hem de ücretsiz!

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş Arayanlar

iş arayan 635 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Murat Ç.
Psikolog

Dün

Dilya M. J.
Dil ve Konuşma Terapisti

3 gün önce

Fatma Z. Y.
Psikolog

Dün

Samet C.
Okul Öncesi Öğretmeni

Dün

Melike N. D.
Uzman Öğretici