Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

fizik tedavi doktorları fizyoterapistin amiri midir?

fizik tedavi doktorları fizyoterapistin amiri değildir, teşhis koyar ve fzt. ye gönderir(diğer branş doktorları gibi)fizyoterapist ise tedaviye ilişkin kararlar alır ve uygulamaya koyar,gerektiğinde doktor ile işbirliği yapar mantığıyla hastanede çalışmaya başladım ama pratikteki uygulamaların çok farklı olduğunu görüyorum.hakediş beklentisiyle teşhisi konsun konmasın her hastayı görmek isteyen doktorlar ve ve daha niceler...hastanelerde çalışan arkadaşlardan bilgi ve deneyimlerini paylaşmalarını bekliyorum,şimdiden teşekkür ediyor ve kolaylıklar diliyorum...
01-05-2006
Hatice ÇETİNKAYA
Fizyoterapist
Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.
18 Yanıt
eger fizyoterapist pasifse ve saf sa fizik tedavi doktoru fizyoterapistin amiri.ama dişli ise inanın ne onlar size diş geçirebilir nede biz onlara.yeter ki haklarımızı iyi bilip davranışlarımızı ona göre ayarlayalım.
07-06-2006
Murat SOYKA
Fizyoterapist

Arkadaşlar aslında, fizik tedavi doktorlarının amir olduklarını sorgulamaktan öte, devlet hastanelerinde fizyoterapistlerin konumunu tartışmalıyız, hatice bence haklı, ve sorusunun cevabı çok daha başka şekilde fizik tedavi uzmanına bağlı, bizler devlet hastanelerinde yardımcı sağlık elemanı olarak bulunuyoruz yani baş hekimden önce 1.sicil amirine bağlıyız, bu da tabi baş hekim yardımcısı ve o da doktor, ama bu yardımcı sağlık elemanlarının hepsi için geçerli, yani fzt-fizik tedavi doktoru ilişkisi değil, ama en son sicil amiri başhekim, hastanede çalışan herkeste olduğu gibi yani,, örneğin sağlık bakanlığının yapmış olduğu atamada ben fizik tedavi doktoru olmayan bir hastanede çalıştım, şu anda çalıştığım hastanede ise fzt ler tamamen özgür iradeleriyle karar verebilmekteler,fzt lerin bir başı var çünkü, yani hakını arayıp, kıymetini gözlere sokmak gerekiyo, stratejik olarak, bizim hastanede uzun süre çalışmakta olan fzt ler bunu başarmışlar, herkese örnek olması dileğiyle...
27-05-2006
Merve OZANSOY
Fizyoterapist

bu arada calloni08, sizi tanıyor muyum?
16-05-2006
Hatice ÇETİNKAYA
Fizyoterapist

özellikle sunguralp beysagolun ilginize teşekkür ederim ama ben gerçekten çok sakinim ve dpü lü olduğumu da özellikle belirttim çünkü hakikaten hem okulumla hemde hocalarımla ne kadar gurur duysam azdır.bu arada yanlış anlasılmak ta istemem ben yok o okul, yok bu okul diye ayırmıyorum, kişiler okullardan daha önemli benim için çünki üniversiteler bilgi değil, bilgiye nasıl ulasacağımızı bize gösterirler. kişi eğer gönüllüyse herhangi bir üniversite de kendini yetiştirip geliştirebilir diye düşünüyorum... her neyse ;8 eylülde iş bırakır mıyız siz ondan haber verin?
16-05-2006
Hatice ÇETİNKAYA
Fizyoterapist

aslında kullanmak istemiyorum desem daha iyi.mail de ve buraya yazdıgımız msj larda sozumuzu tartma imkanımız var yanlıs anlasılabilecek sozleri silip duzeltme imkanımız var.msn de daha seri olmak gerektiginden kalite dusmekte sohbetlerde o sebeple tercih etmiyorum. saygilar.
12-05-2006
Sunguralp OZTURK
Fizyoterapist

msn kullanıyor musunsunuz,sakıncası yoksa alabiliri miyim?
12-05-2006
E. Esin ERBAŞ
Fizyoterapist

ftr bolumunun sınıfları harika anfi tarzında,kolcaklı sandalye,ses sistemi,projektor. 3 ameliyathaneli universite hastanesi,ftr uygulama merkezi,dpu baya guzel egitim veren bir okul. ayrica bolum baskani doc.dr.ali cimbiz bey dunya capinda bir fzt yurt disinda yayinlanmis birsuru makalesi var.ayrica bilgisi goz kamastırıyo.hocanızla ve okulunuzla ne kadar gurur duysanız az.tabi mesleginizlede gurur duymayı unutmayın.
11-05-2006
Sunguralp OZTURK
Fizyoterapist

yurtdisinda ingiltere,almanya,belcika gibi ulkelerdeki fzt lerin meslek haklarına ulasabilirsiniz.ve o haklarla kendi haklrınızı karsılastırıp ne halde oldugumuzu anlatan bir dilekce saglık bakanlıgına verebilirsiniz. kendinize adet edinip her hafta bir dilekce bir s.b. mustesarına yollaya bilirsiniz. oturup dizimizi dovmenin anlamı ve faydası yok. sesiimizi duyurmanın her yolu mubahdır bize en cok hakkı yenen meslek emin olun biziz.
11-05-2006
Sunguralp OZTURK
Fizyoterapist

ftr hekimleri bizim amirimiz olamaz bu bilgi ve beceriye sahip degiller.ama ne yazıkki yıllarca onların emirlerine asagılamalrına boyun egen sesini cıkarmayan fzt ler yuzunden bugun bu kanıksanmıs durumda.herkes okadar halinden memnunki insanlar artık emir almayınca sasiriyo.kendilerine yorum hakkı verilince dilleri dolasıyo.bezginlik,usanmıslık,ne derseniz artık..
11-05-2006
Sunguralp OZTURK
Fizyoterapist

umarım hatice hanım okur bu yazdıklarımı.arkadaslar sizi kırmak istememistir yalniz malumunuz bu sıra hepimizde bir gerginlik var.yıllardan beri; biz bir numarayız, biz en iyiyiz diyip duran guya coook tecrubeli ama bir okadar tembel ve pısırık eski mezun fzt lerin bize devretigi sorunlarla bogusuyoruz. kendi okullarını ovup duranlara bir sorun ne yapmıs kendileri veya hocaları meslek icin hiic.yapmıs olsalardı bugun bunları konusuyor olmazdık.
11-05-2006
Sunguralp OZTURK
Fizyoterapist

nedense (fzt arkadaşların gücü sadece birbirine yettiği için olsa gerek) bu veya başka sitelerde boş yere birbirlerine yükleniyorlar,sanki tek sorun sizin dernek kurmanızda başka hiçbir konunun tartışılmasını istemiyor gibisiniz,tamam kurun şu derneği(hatta lütfen kurun destek de verelim), akıtın içinizdeki zehiri, siz de kurtulun bizde.yok mezun musun, yok onu bilmiyor musun, yok bunu bilmen gerekir,ayıp ediyorsunuz! kimin ne bildiğini sorgulama yeri burası değildir ve sorgulayacak kişi de sizler değilsiniz arkadaşlar! kolay gelsin, saygılar...
09-05-2006
Hatice ÇETİNKAYA
Fizyoterapist

evet 2002 dpü mezunuyum ve gurur duyuyorum.bilmemek degil, öğrenmemek ayıp,ben medeni cesaret gösterip bir soru sordum ama nedense bazı arkadaşlara çok garip geldi.stajlarda sadece tanıyla gelen hastayı degerlendirip tedaviye aldığımı cok iyi hatırlıyorum(özellikle hemiplejide). ancak mezuniyetten sonra rehabilitasyon merkezlerinde çalıştığım için hastane sorunlarına biraz uzak kaldım ve şu an tekrar hastanedeyim,yeterince açık mı?
09-05-2006
Hatice ÇETİNKAYA
Fizyoterapist

ulaşacagınız kaynak fizyoterapi eğitimi veren üniversitelerdeki hocalara sorarsanız kaynaga gerek yok.siz mezunmusunuz?eger mezunsanız bunu bilmeniz gerekiyor.staj yaparken karşınıza tanı ve tedavi programı yazılmış hastalar geliyor.ve tanılarda özelliklede hemipleji gibi nörolojik hastalıklarda sadece bobaht yöntemi yazıyor.yazan hekime sorsan bobath yöntemi ne nasıl uygulanıyor diye hiç bir fikri yok sadece kitaplar arasından gözüne çarpmış ve ögrendigi bir isim o kadar.bu zihniyet içerisinde olan durumda kaynaklarda fizyoterapistin hakkını ögrenmek biraz saçma.çünkü fizyoterapist ney kim devlet bilmiyor.
04-05-2006
Belirtilmemiş

bu konuyla ilgili yani fiziktedavi drlarının yetkileri ve fizyoterapistlerin yetkileri konusunda ulaşılabilir bir kaynak var mıdır.hasan beyin dikkatine..
04-05-2006
Hatice ÇETİNKAYA
Fizyoterapist

şu şartlar ve yasalar geregi doktorlar fizyoterapistlerin amiri ve fizyoterapistler bu durumdan kurtulmak için ne yapıyor.adamlar dernek kuralım diyor ama kimseden ses seda çıkmıyor.sonra buraya çıkıp hippo terapi bilmem ney,doktor fizyoterapistin amirimi.diye sorular soruyor.fizik tedavi doktorları bütün haklarımızı aldılar siz artık hippo terapi diye ata biner başka yere gidersiniz.siz jokeymisiniz fizyoterapistmi.
02-05-2006
Harunnnn TASCIIIIIIIII
Fizyoterapist

hatice hanım yasalardan haberiniz yok galiba.bize ögretilen fzt tanımı ;uzman hekim yarafından tanısı konmuş hastalıgın fizyoterapi ve rehabilitasyon programını planlayan ve uygulayan.... olan tanım maalesef 2001 yılında fizik tedavi doktorlarının üstün siyasi olayları ve başarılarıyla değişti.hem tanıyı koyma hemde tedavi programını yazma hakkını aldılar.üstüne üslük nöroloji hekiminin,ortopedistin ve diger hekimlerin direk olarak fizik tedaviye sevk etme hakkınıda bitirdi.adam hemipleji veya başka rahatsızlıkta bile olsa fizik tedavi doktorunun degerlendirmesi ve tedavi programını yazması gerekiyor.bundan diger hekimler rahatsız degil çünkü hasta kendinden çıkmış oluyor.bu sadece bizi etkiledi.olayların bu seviyeye gelmeside bizim ne iş yaptıgı belli olmayan fizyoterapistler derneginin pasif kalarak herşeyi sinesine çekmesi ve yanlış politika izlemesi.artık dernegimizin ne kadar aktif bir rol aldıgının kararını siz verin.
02-05-2006
Belirtilmemiş

kimseden ses çıkmadığına göre? kabul edemiyorum arkadaşlar ya bir konuda bilginiz yoksa o birimin amiri olamazsınız.öğrenimlerine çok saygım var,çok ta zor ve zahmetli tecrübelerden geçiyorlar ama bu benim mesleğimse eğer başımdaki de bilgisi ve deneyimi benimkiyle aynı tür fakat daha fazla olan biri yani daha deneyimli bir başka fizyoterapist olmalı diye düşünüyorum. böyle olan yerler varsa bana yazar mısınız,teşekkürler...
02-05-2006
Hatice ÇETİNKAYA
Fizyoterapist

neyazıkki arkadasım meslekte herkes kendi başının çaresine baksın rahat olayım vb olaylar yüzünden bugünlere geldik
01-05-2006
Belirtilmemiş

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.