Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

eğitilebilir düzeyde zihinsel engellilere okuma-yazma türkçe öğretimi

bu  konuyla  ilgili  araştırma  yapıyorum. yardımlarınızı   bekliyorum
12-03-2005
Zeynep Duray DİZDAR
İşitme Engelliler Öğretmeni
Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.
13 Yanıt
Çocuğun performansını belirledikten sonra bir çok yöntem kullanabilirsiniz.Ben eğitilebilir düzeydeki çocuklarda önce ünlülerden başlıyorum.Genelde bazı sesleri tanıyorlar.Daha sonra iki sesli heceden devam ediyorum.Alfabe sırasına göre.ba, be , bı..vb.Yalnız bazı kitaplar ba, be, bı,hecesinin ab eb, ıb, şekliyle birlikte verilmesini öneriyor.Yalnız ben özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarda bunun öğrenmeyi zorlaştırdığını düşünüyorum.O nedenle ab,eb,ıb hecelerini birkaç sesten hece çalışması yapıldıktan ve bunların öğrenmesi gerçekleştikten sonra veriyorum.İlk başta öğrenci biraz zorlanıyor fakat 6-7 sesten sonra öğrenme daha hızlı gerçeklewşiyor.İyi çalışmalar..
15-07-2007
Serpil ÇİÇEK
Sınıf Öğretmeni

yardımcı olabilirim
15-07-2007
Batuhan ASİLTÜRK
Özel Eğitim Öğretmeni

sertifikalı özel eğitimcisiniz galiba.
15-06-2007
Mehmet Akif KABAKÇI
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Zeynep Hanım, bu kullanılacak yöntemler çocuğun öğrenme kalıntısına bakıyor, eğer öğrenme güçlüğüyse farklı bir yöntem yok eğitilebilrse farklı yöntem gerektiriyor, öğrenme güçlüğü olan çocuklarda çözümleme ve kelimelerden bol ama bol şekilde yeni cümle oluşturma kavramalarını sağlıyor yok eğitilebilr olarak düşünülecekse bu daha çok seslilerden başlanmalı diye düşünüyorum
10-06-2005
Mehmet ŞAHAN
Özel Eğitim Öğretmeni

 zaten Bu konuda yeterliliğe sahipsiniz.Öğrencinin eğitsel performansını sağlı bir şekilde değerlendirin.BEPleri hazırlayın .Burada zaten hangi yöntem- teknik , araç gereç kullanacağınız öğretim aşamasında nasıl yol izleyeceğiniz  açığa çıkacaktır. gerektiğinde tecrübeli sınf öğretmenlerinden de yardım alabilirsınız.  
20-05-2005
Cemal ÖZDEMİR
Özel Eğitim Öğretmeni

Bence bu konuda kendi kendinizi geliştirin.Sonuçta özel eğitim yeni bir bölüm.Teknikleri,yöntemleri siz belirleyin.Başkalarından aldığınız bilgilerle bu iş olmaz.Bence bu bölümden mezun olduysanız size yetecek yeterliliğe sahipsiniz demektir.
16-05-2005
Dinçer ÖZDEMİR
Eğitim Uzmanı

zeynep hanım sanırım gazi üniversitesi özel eğitim bölümü ders notlarında aradığınız soruların cevaplarını bulabilirsiniz.eğitilebilirlerle akademik beceri öğretimine yönelik pek çok farklı teknik bu notlarda mevcut.dahası bölüm hocalarının kendi çıkardığı kitaplar da çok açıklayıcı.iyi çalışmalar.
28-03-2005
Semra AKSUYEK
Psikolog

Zeynep Hanım okuma yazma öğretimi ve daha kolay kavranması için hazırlanmış bir kitap var.Sanırım işinize yarar.Kitabın adını hatırlayamıyorum ama Ya-Pa yayınları katoloğuna bakarsanız bulabilirsiniz.İyi çalışmalar.

17-03-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

Başlık "ACABA" Çünkü sizlere bir sorum olacak yapacağım açıklamalardan sonra.Bu konuları tartışıyor olmanız gösteriyor ki DİL sizin için sadece bir kavram. DİL'in kültürel altyapısını hiç dikkate almadığınızı görüyorum. Biraz sonra size yönelteceğim soru sanıyorum farklı bir bakış açısı geliştirmemizi sağlayacak.

Şimdi, diyelimki doğuştan total (totallerde bile azda olsa işitme kalıntısı vardır) işitme engelli 5 yaşında bir çocuk var. Bu çocuk bu takvim yaşına kadar hiç cihazlandırılmamış; hiç ses girdisi sağlanmamış,duyuların eğitimi kapsamında hiç ritim eğitimi verilmemiş, dudaktan anlama çalışması içinde kavramlarla fonemler eşleştirilmemiş, dinleme becerisi geliştirme egzersizleri yapılmamış yani kısacası dil ve dil gelişimini sağlamak adına hiçbirşey yapılmamış olsun. Olmaz ya ama olduğunu düşünelim.

Bu çocuk yaşam alanı içinde yakın çevresinden (anne baba varsa kardeş) başlayarak dışa doğru gözlem ve keşif sürecinde olacaktır. ve yine çocuğun etrafında sadece insanlar değil bütün cansız varlıklar; bitkiler ve hayvanlar olacaktır. Bütün bunların odağında çocuk annesinin, babasının ve diğer insanların (-ki sözkonusu kişiler çocuk için kavram anlamında insan değiller) konuştuklarını (-ki yine yapılan eylemin çocuk için karşılığı konuşmak değildir) bir şekilde etkileşim içinde olduklarını sezecektir ve düşünecektir.

Bu açıklamalardan sonra soru şu: yukarıda belirtilen şartlardaki çocuk ACABA hayvanlar için ne düşünür? Onun için hayvanlarda konuşuyor mudur?

Bu sorunun cevabını bulursak sanıyorum site içinde yapılan bazı tartışmaların ne kadar gereksiz olduğu netleşecektir.

Herkese selamlar.

17-03-2005
Belirtilmemiş

bu sorunun cevabını burada arıyor olmanıza bir işitme engelliler öğretmeni olarak üzüntüyle takip ediyorum
17-03-2005
Belirtilmemiş

eğitilebilir  düzyde  olup   normal  ilkokullarda  özel  eğitim  sınıfına  devam    eden   zihinsel  engellilere  okuma - yazma  eğitimi  ile  ilgili   arama   yapıyorum. fişler  veriliş  sırası , verilme  sıklığı   çözümleme mi sesten  cümleye   gidiş mi  metinler  nasıl  verilir   oldukça  kapsamlı  şekilde  kısacası   türkçe  dersleri  nasıl  verilmelidir  onunla  ilgili  bilgi   arıyorum

17-03-2005
Zeynep Duray DİZDAR
İşitme Engelliler Öğretmeni

Danışman
sarp bengü

Tarih
17-03-2005

 

17-03-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

         Yardım talebiniz biraz daha açık olsaydı daha çok yardım eden olurdu diye düşünüyorum. Eğitilebilir düzeydeki çocuklarımıza yeterli zihinsel ve fiziksel gelişimlerini tamamladıkları alt kavramlar dediğigiz kavramlarn gelişmesini tamamladıkları zaman merkezimde ya zihinsel engelliler öğretmeni arkadaşımız yada sınıf öğretmenliğinden sonra hizmet içi kurslarla yetişmiş tecrübeli sınıf öğretmenlerimiz bu çalışmayı yaptırmaktadırlar. zannedersem diğer kurumlar da da durum benzerlik gösteriyor.

Bu nedenle sınıf öğretmenleri veya zihinsel engelliler öğretmeni arkadaşlarla iletişim kurarsanız daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz. kolaygelsin.   

16-03-2005
Amir AKDAĞ
Eğitim Programcısı

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır

PKT, KDF, BEP, GÖF ve diğer formları otomasyonunuz otomatik hazırlasın

Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.