Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

düntada fzt

YURT DIŞINDA FİZYOTERAPİ


Avrupa birliği ülkelerinde sağlık hizmeti sağlayan Fizyoterapistlerin mesleki rolü oldukça iyi tanımlanmıştır. Fizyoterapistler devlet ve özel sektörde çalışmaktadırlar. Fizyoterapistler hem birincil hem de sekonder sağlık sektöründe bu servislerin planlanması ve koordinasyonu sorumluluklarını sağlar.

Fizyoterapistler hastanelerde, medikal merkezlerde ve özel sektörde; aynı zaman da toplum merkezlerinde, okullarda ve iş yerlerinde çalışmaktadırlar.Fizyoterapi sadece Fizyoterapistlerin direktifleri, süpervisyonu altında veya fizyoterapistler tarafından sağlanır; ve değerlendirme, teşhis, planlama, uygulama ve değerlendirmeyi içerir.

Fizyoterapistler hem özel bağımsız olarak hem de bir multidisipliner sistemin üyesi olarak çalıştığında rehabilitasyonda önemli bir rol oynar. Sağlık ilkesi/politikası
Fizyoterapi servisleri sağlık sisteminin etkilediği bütün alanlarda farklı yaş gruplarına hizmet sağlaması için ulusal sistemde olmalıdır.

Dünya Fizyoterapi Konfederasyonunun Avrupa bölgesi mental,fiziksel handikaplı çocuk ve erişkinler gibi grupların, aynı zamanda fiziksel ve mental yetersizliği, öğrenme güçlüğü olanların özel tedavi programlarına ihtiyacı olduğunu belirtmektedir.
Fizyoterapi mesleği, fizyoterapiyi de içine alan sağlık hizmetlerinde evrensel ve eşitliğin etiğe uygun prensiplerini destekler.
Topluma dayalı bakım daha da geliştirilerek sağlıklı yaşam stili sağlamaya özendirilmeli, aynı zamanda gelişen sağlıktan faydalanılmalıdır.
Sağlıkta kalite güvencesi Fizyoterapi mesleği tarafından geliştirilmedir.
Temel eğitimin geliştirilmesine devam etmek, eğitime devam etmek ve meslek sonrası eğitime devam etmek.
Araştırmaları desteklemek ve mesleki gelişim projeleri sağlamak.
Bakımın değerlendirilmesine odaklanılan fizyoterapi araştırmalarını desteklemek, ve güvenilir ve geçerli sonuç ölçümlerini sağlamak.
Mesleğin gelişimini bütün açılardan ele alarak kalite kontrolü desteklemek.
Sonuç ölçümlerinin gelişimini desteklemek.
Uluslar arası klasifikasyonun oluşturulmasına önderlik etmek için disabilite ve handikapları değerlendiren Fizyoterapistlerin rolünü geliştirmek.
Kaliteli Fizyoterapi servisleri öncelikli konu olmalıdır, Dünya Fizyoterapi Konfederasyonunun Avrupa bölgesi kooperasyon ve bilgi paylaşımını artırmak Avrupa gölgesinde iyi Fizyoterapi pratiğini geliştireceğini belirtmektedir.

Önlemek

Fizyoterapistler kas-iskelet sisteminin bozukluklarında bilgi ve becerisi gösterdi, özellikle çalışma ortamında ve problemleri önlemek için ölçümler toplum sağlığına ve ev durumlarına kadar genişletilmelidir.
Fizyoterapi mesleğinin sportif/boş zaman aktivitelerine katılanların tedavi ve bakımında özel bir rolleri vardır. Meslek, yaralanmaların önlenmesini sağlayan programlar geliştirmeye devam etmelidir. Fizyoterapistler diğer meslek gruplarıyla kooperasyon yaparak hastalığın önlenmesinde aktif rol oynar.
Fizyoterapistler temel ergonomi bilgisini kullanarak ev ve iş yerinde yapılan fonksiyonel aktivitelerde yaralanmayı ve disabilite yi önlemeye odaklanır.

İSVİÇRE

Ülke Nüfusu: 7,200,000

Derneğe Üye Fizyoterapist sayısı: 6.500

Ülke genelindeki Fizyoterapist Sayısı: 10.000

İşviçre Fizyoterapistler derneği bünyesinde personel ve sorumlu idareci vardır. Dernek 6 hafta da bir diğer sağlık kuruluşları ve otoritelerle toplantılar yapar, ticari bir kuruluştur.

Derneğin kendi eğitim bölümü vardır. Ülkede her yıl 300 e yakın mezun veren 14 tane fizyoterapi okulu vardır. Eğitim süresi 4 yıldır
24-10-2008
Hüseyin PINARCI
Fizyoterapist
Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.
0 Yanıt
Bu soruya henüz bir yanıt verilmemiştir.
Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
İş mi Arıyorsunuz?

Mezun oldunuz, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...