Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

down sendromu

down sendromlu bir bebeğimiz var ve kalbinde 2 delik var ameliyat olsada olmasada risk var deniyor ne yapacağımızı şaşırdık bilgilendirirseniz sevinirim bir de bu tür hastalarda derece var mıdır az orta çok gibi ne kadar eğitim yapabilirler saygılar
11-08-2004
Necla ODABAŞIOĞLU
Diğer
Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.
6 Yanıt
Siteye yeni üye oldum Down Sendromlu 7.5 yaşında bir oğlum var şu an ilkokul birinci sınıfta kaynaştırma öğrencisi olarak okuyor Sorunlarımı paylaşabileceğim bir platformun varlığı beni mutlu ettiTekrar görüşmek dileğiyle hepinize sevgilerimi sunuyorum
02-03-2006
Zerrin DAİ
Diğer

merhabalar,ben istanbul ünv.psikolojik danışmanlık son sınıf öğrencisiyim.emel hanım sizin dediğiniz gibi öğretmen değilim ama küçük adımlar programını aldım üniversitemizde.o aile istanbuldaysa yardımcı olabilirim ben.
28-02-2006
Pınar BOZDEMİR
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

herşeyden önce geçmiş olsun diliyorum. Down Sendromlu çocuklarda kalpte delik ve sindirim sorunları sık karşılaşılan bir durumdur. Şu anda her iki durumda da risk olduğunu söylüyorsunuz. Şimdi amaliyat ettirmezseniz ilerde de aynı sorunla yine karşılaşacaksınız. Bu kaçınılmaz ve karar vermeniz daha da zorlaşacak. Bence doktorunuzla konuşup karar vermeniz daha doğru olur. Eğitimleri ve eğitime verdikleri istendik hedef davranışlar diğer özür gruplarına göre daha hızlı ve olumlu olmaktadır. Çocuğumuzun küçük olması bizim için çok büyük artıları var.Eğitimi için size yakın rehabilitasyon merkezine gidin ve onlardan <küçük adımlar programını >bilen özel eğitim öğretmeni ile birlikte çalışın.Haftada bir saat fizik tedavi alması ve ayakkabısının ortepedik olması gelişimini hızlandıracakır.Erken eğitim ve çocuğunuzu ne kadar kısa sürede kabullenirseniz hem ona hem de kendinize en büyük iyiliği yapmışsınız demektir.Sakın kendinizi ve çocuğunuzu toplumdan soyutlamayın.

20-09-2005
Emel KARA
Özel Eğitim Öğretmeni

İnsanoğlu için eğitim önemlidir.Down sendromlular, otistikler, spastikler şizofrenler, üstün zekalılar, geri zekalılar ve herkes için eğitim gereklidir.Ne ki kimi insan yavaş öğrenir.

işte bu noktada bilimsel  davranmak gerekir, söz gelimi   kapasiteyi ve yapıyı  bilmek önemlidir.Ama ne öğreteceğinizi de bilmeniz gerekir.

Yani öğreteceğiniz bilginin gerektirdiği  kapasite nedir. Eğitimden en az yararlanan Çoğunlukla kırsal kesimde çiftiçi binlerce "engellimiz" var.Çok yakışmış sakallıryla genç bir down sendromlu hacı gördüm mesela.Başarmış olmuş helal olsun .

Demek istediğim, belli kırsal kesimde ki toplum yapısı, grup sayısı ve köyün sosyalize yapısı elbette çok uygun.Ne ki şehirlerde hala iş sorunu zaten genelde çözülemediğinden sorunlar yaşanıyor ancak iyi bir planlamayla hedef ulaşılamaz değil.İyi bir analizle bu sonuca varilabilir. Bakkalımın oğlunun da yine bir down sendromlu kasiyer olduğunu da söylemeliyim.

Kendi işini yapan insanların bir fırsat yakalaması elbet daha kolay.

Ayvalık özürlüler şenliklerinde de çok eğitimli genç kız ve erkekler gördüm .Bizler eğitim için elimizden geleni yapmalıyız,

öğrenci her zaman haklıdır.  

Kalp sorunlarına gelince

önce geçmiş olsun dilerim

herkesin kalbinde sorun olabilir, hepimizin  kardiyovaskonel yapısı  kendine göre avantaj ve dezevantajlara sahip.

kalp konusunda hekimlerimiz gayet iyi .Kalbe uygun gerekli müdahaleler ve müdahele sonrası uygun bir yaşam biçimi ile sorun aşılabilir.

 anne babalık zor zenaat demişler.

Herkese olduğu gibi size de kolay gelsin diyelim.

26-02-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Down sendromlu çocuklar için muıhakkak özel eğitim şarttır.Bunun yanında fiziksel eksikliğine göre fizik tedavi de verilebilir.Bu bür çocuklarda hareket kısıtlılığından çok aşırı eklem hareketleri ve fiziksel gelişim geriliği vardır.Bunlarda kuvvetlendirme ve gelişim eğrisine göre tedavi ile yardımcı olunabilir.
26-10-2004
Süheyl YILMAZ
Fizyoterapist

Down sendromlu çocuklarda kalp sorunları çok sık karşılaşılan bir durum. Bu konuyu konunun uzmanı bir doktorun değerlendirmesi gerekir.

Down sendromlu bireyler, diğer tüm özel eğitim gereksinimi olan bireyler gibi eğitimden yararlanabilirler. Çocuğunuzun yaşı ile ilgili bilgi vermemişsiniz ancak bebek olduğunu yazmışsınız. Küçük yaştaki özel eğitim gereksinimi olan bireyler için erken müdahale programları mevcut. Erken müdahale programı uygulayan bir kuruma başvurup sizde özel eğitimden faydalanabilirsiniz.

Uzman psikolog Nihal Özcan

22-08-2004
Nihal ÖZCAN
Psikolog

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

Kurumunuzun ihtiyaç duyduğu tüm işlemler tek otomasyonda... Hem de ücretsiz!

Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...