Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

down sendromlu bireylerin giyim sorunları

Merhaba. Ben Gazi Üni. Eğitim Bilimleri Enstitüsü Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Eğitimi bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Tez konum "Down Sendromlu Bireylerin Giyim Konusunda Yaşadıkları Problemler".

Down Sendromuyla ilgili bana kaynak önerirseniz çok sevinirim. Ayrıca ailelerin giyim konusunda yaşadıkları sorunları bana yazmaları ve tezim hakkında bana öneride bulunmaları benim için çok çok çok iyi olur.

şimdiden çok teşekkür ederim.

11-03-2006
Fatma SELVİ
Diğer
Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.
6 Yanıt
Merhaba Fatma Hanım, Öncelikle down sendromlu bireylerin fiziksel gelişimlerini ele almanız konu bütünlüğü açısından daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü Berna Hanım'ın da söylediği gibi ds.li bireylerin beden yapıları kromozomsal olarak farklılıklar gösterir. Boyun çapı, el yapısı, ayak yapısı vb. Özellikle parmaklarını kullanmayı gerektiren becerilerde çok zorluk çekebiliriz. Giyinme ve soyunma becerilerinin de el ve parmak kaslarını kullanmaya yönelik beceriler olduğunu düşünürsek değişimi malzemeden başlatmak hem bireyin öğrenmesini kolaylaştıracak hemde öğretimde zamandan kazandıracaktır. Örneğin; 1.düğmeli pantolon yerine alternatif olarak fermuarlı ve üst düğme yerine çengelli pantolonlar 2.Düğmeli mont ya da paltolar yerine cırt cırtlı kıyafetler 3.Kemer yerine lastikli pantolonlar (Tuvalet ihtiyacını karşılaması gerekeceğini de düşünerek) 4.bağcıklı ayakkabı yerine cırt cırtlı ayakkabılar kullanılmalıdır.
25-11-2006
Koray YAVUZ
Özel Eğitim Öğretmeni

fatma hanım tezinizde başarılar diliyorum.benim oğlumda 5yaşında biliyorsunuz bunların bir takım sağlık sorunları oluyor.benimoğlumda morgagni herni ameliyatı olduğu içim özelikle pantonlarda lastitli olanları tercih ediyoruz .düğme fermuar oturduğu zaman rahatsız ediyor.gelişmelerie biraz geri oldukları için 1veya 2 beden küçük kıyafetler tercih ediyoruz
21-11-2006
Nebahat ARSLAN
Diğer

berna hanım size çok teşekkür ederim. İnanın çok yardımcı oldunuz. cevabımın da geciktiği için üzgünüm.
21-11-2006
Fatma SELVİ
Diğer

Sorunuzu okuduğumda inanın çok hoşuma gitmişti.Uygulamada zor olmasına rağmen bu tür inceliklrin düşünülmüş olması güzel,bunu için öncelikle teşekkür ederimYukarıdaki cevabı yazan Ayşe hanımın kızı henüz küçük anladığım kadarıyla, benim kızım oniki yaşında ve sizin belirttiğiniz gibi biz bu konuda bazı sıkıntılar yaşıyoruz[Bu sıkıntıları bizim yardımızla gideriyoruz ama yok sayamayız öyle değil mi?)Tezinizi tamamladınız mı bilmiyorum ama ben aklıma gelen birkaç öneriyi yazmak istedim:

      Çocuklarımızın el yapıları farklı geliştiği için parmaklarını sağlıklı çocuklar kadar iyi kullanamıyorlar ve dolayısıyla gömleklerdeki gibi çok küçük düğmeleri iliklerine geçirmeleri oldukça zor oluyor, küçük düğmeler yerine çıtçıtlar veya yapıştırmalı fermuarlar tercihimiz olur. 

     Ense kalınlıkları da daha farklı olduğu için vücutlarına uyan ölçülerdeki gömlek veya tişörtlerin boyunları sıkı geliyor ve dolayısıyla genelde bir boy büyük gelen giysileri almak zorunda kalıyoruz,yaka genişlikleri buna göre ayarlanabilir giysiler de tercihimiz olur.

       Son olarak da ayakkabılar en zorlandığım nokta:ayağı iyi saran ve yeri tam kavrayan ayakkabıları tercih ediyoruz (bu tür ayakkabılar ithal ayakkabı satan mağazalarda artık rahatlıkla bulunabiliyor ama yerli üretimde zor) çünkü dengelemeleri daha zayıf biliyorsunuz.İlk aklıma gelen bunlardı inşallah teziniz için bir katkımız olur ve yine inşallah zamanla bu tür üretimler de görürüz. İyi günler.

24-04-2006
Berna SUKAS
Diğer

Ayşe hanım öncelikli olarak yanlış anlaşılma için özür diliyorum. Tabi ki çocuğunuz dört kollu 2 başlı değil. Bu tezi çocuklarınızı ve sizi rencide etmek için yapmıyorum. Bunu bu şekilde anladığınız için de inanın çok çok üzüldüm

Ama her insanın giyim konusunda bazen sorunları olabilir. Sizin de benim de ve herkesin de kısmen ya da tamamen sorun yaşadığımız olur, değil mi?

Ben sadece eğitim aldığım alanla, ilgi duyduğum alanı birleştirmek amacıyla böyle bir tez hazırlamaya karar verdim.

Tezimde giyimin sadece fiziksel yönünü değil, psikolojik ve sosyal yönünü de ele almak istiyorum.

Aynı zamanda size çok teşekkür ederim. Bana cevap yazdığınız için. İyi günler dilerim.

08-04-2006
Fatma SELVİ
Diğer

Anlamadım ne gibi sorun yaşanabilinirki meleklerimiz dört kollu iki başlı değil ki onlarda sizin gibi en azında dış görünüşleri aynı .Ben meleğime her cocuk gibi herşeyi gidiriyorum ve hiç problem yaşamadım ve yaşayan varsada neden yaşadıklarını ANLIYAMADIM BANA ANLATIRSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM
07-04-2006
Ayse İSCEN
Diğer

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.