Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

dil terapisi nerede başlamalı?

bu tartışmayı seçil hanımın makalesine eklenen bir yorum üzerine açma ihtiyacı hissettim. şu anda el üstünde tutmamız gerektiğini düşündüğüm dil ve konuşma terapisti arkadaşlar ilk mezunlar olarak yaklaşık 17 kişi- yaklaşık 1 yıldır çalışmaya başladılar. üzülerek belirteyim bende ciddi bir hayal  kırııklığı bıraktılar.

dil konuşma terapisti arkadaşlara bir sorum olacak. geçen yıl katıldığım kongrenizde seyhun topbaş hocanın söylemlerinden anladığım mezun olan arkadaşlar daha çok artikülasyon problemi olan normal çocuklar, geç ve güç konuşan normal çocuklar, işitme engelliler ve kekeme çocuklarla çalışmaya daha yatkınlar.

öğrenmeye hazırlık becerilerini kazanmamış bir çocukla ayna karşısında oturup dil dudak egzersizleri yapmak ne kadar doğru? sizi dinlemeyen, alıcı dili gelişmemiş bir down sendromlu çocuğa ifade edici dil çalışmak ne kadar doğru.

 

28-05-2005
Devrim İLERİ
Özel Eğitim Öğretmeni
Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.
18 Yanıt
dil ve konuşma terapisi ile ilgili kaynak döüman istiyorum bu işi bilen biri varsa bana yardımcı olsun. yüksek lisanta neler öğrenmişsiniz bizde bilelim. tabi yardımcı olacak biri çıkacak mı bunuda bilemiyorum. mail: leventkaya08@hotmail.com
25-06-2007
Levent KAYA
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Ben adresinizden size ulaşmaya çalıştım fakat ulaşamadım sanırım adres yanlış..
09-05-2007
Elif BİLGİN
Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi

Konuşma ve dil bozuklukları terapisiyle ilgili kaynakların ciddi derecede yetersiz olduğunu düşünüyorum.Dil ve dudak egz.leri,artikülasyon egzersizleri çok önemli ama daha sonrası çocukta alıcı ve ifade edici dilin gelişmesi için oluşturulan kaynakların olmadığın düşünüyorum.Tabi bu gruba giren hastalarda sonuç alnması uzun süreç gerektiriyor.Kullanılacak kelimeler,resimler,şekillerle ilgili kaynakların acilen oluşturulması gerektiğini düşünüyorum.
09-04-2007
Muhammet ESEN
Odyolog

mrb Bende özel eğitim öğretmeniyim konuyla ilgili döküman edinmek istiyorum ilginize teşekkür ederim
09-04-2007
Şenay POLATIR
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Alper beyin dediği gibi bilgi paylaştıkça çoğalır.Maalesef sistem tam oturmadığı için dil ve konuşma terapistlik mesleğide tam tanımlanmamış.Benim kişisel fikrim 2 yıl Y.Lisans yapmak bu mesleği tam anlamıyla yeterli değil.Ayrıca türkçe kaynaklar sınırlı sayıda olması daha çok inglizce kaynaklara yönlendirmektedir.
16-03-2007
Muhammet ESEN
Odyolog

paylaşımınız için teşekkürler
04-02-2007
Alper TEKALP
Beden Eğitimi Öğretmeni

sevgili arkadaşlar dil ve konuşma terapistine yönlendirme yapmak için iletişim kurmak istediğinizi belirtenler olmuş. yönlendirmede size yardımcı olabilmem için saygılar
03-02-2007
Seçil Aydın ORAL
Dil ve Konuşma Terapisti

Her bir bireyin özel olduğu ve bireysel anlamda farklı olduğu unutulmamalı. bu anlamda ankaradaki otistik yada down lu bireyin urfadakinden farklı olabileceği ve yapılan çalışmanın uyarlandığında sonuç veremeyeceği bilinmelidir. Benim alanım değil ancak şahit olduğum bazı dil beceri geliştirme çalışmaları biliyorum. başlangıçta bireyi tanımak ve hazır bulunuşluk evresini iyi organize etmek şart... çalışma yapacağınız gün, saat, aç-tok durumu, sağlık durumu, hoşnut olacağı ödüller gibi birçok etkeni birer koz olarak kullanan iş arkadaşımın derslerini izlerken gördüklerim bunlar... çok güzel bir konu olmuş. BAŞARILAR DİLERİM......
30-01-2007
Alper TEKALP
Beden Eğitimi Öğretmeni

bu konuya katkı yapan herkese teşekkür ederim.bu sitede ilk defa çok iyi şeyler okudum.gördüm.tşk.ler.
26-01-2007
Çetin TARTAN
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

MERHABA HOCAM BEN ÖZEL BİR REHABİLİTASYON MERKEZİNDE ÇALIŞIYOIRUM İSTANBUL AVRUPA YAKASINDA ÖZEL TERAPİ VEREN BİRİLERİNİ TANIYORSANIZ LÜTFEN BİLGİ VERİRMİSİNİZ BİZE BAŞVURAN VE ZEKA ANLAMINDAGERİLİK OLMADIĞINI SAPTADIĞIMIZ ÖĞRENCİLERİ YÖNLENDİRMEK İSTİYORUM TEŞEKKÜRLER
28-10-2006
Zehra PAZARLI
Özel Eğitim Öğretmeni

Ben ö.eğtim öğretmeniyim, bana dil ve konuşma becerileri ile ilgili form, etkinlik, kaynak bilgi ve buna benzer dosyalar gönderebilir misiniz acaba.. göstermiş olduğunuz ilgiye şimdiden teşekkür ediyorum iyi çalışmalar diliyorum..
12-03-2006
Ender BAL
Özel Eğitim Öğretmeni

  MERHABA ARKADAŞLAR ÇOK FAZLA SORUN YAŞANAN VE DESTEĞE İHTİYAÇ OLAN BİR KONU;

 ÖZELLİKLE DOWN SENDROMLU ÇOCUKLARIN KONUŞMA PROBLEMLERİ İLE İLGİLİ YARARLANABİLECEİĞİMİZ BİR KAYNAK YADA DÖKÜMANINIZ VARSA PAYLAŞMAYI DÜŞÜNÜRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM.BENDE YURT DIŞINDA YAPILAN KONUŞMA TERAPİSİ UYGULAMALARI HAKKINDA BİR GÖZLEMDE BULUNMUŞTUM.TÜRKİYEDEKİNE BENZER ÇALIŞMALARI OLDUĞUNU DAHA ÇOK DOĞAL DİL KAZANIMINA YÖNELİK ÇALIŞMALARI OLDUĞUNU GÖZLEMLEDİM ANCAK BU BENİ ÇOK TATMİN ETMEMİŞTİ..ŞİMDİDEN TEŞKKÜR EDERİM...

08-03-2006
Çiğdem ÇELİK
Eğitim Uzmanı

 Merhaba Arkadaşlar.Benimde dil ve konuşma becerileriyle ilgili form, etkinlik,sağaltım program v.s. ihtiyacım var.Özellikle KEKEMELİK ile ilgili. Elinizde varsa ve bana ulaştırırsanız çok sevinirim.Herkese iyi çalışmalar dilerim.

15-12-2005
Muhammet ÖZKAN
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Arkadaşlar benimde  arkadaşın eksiklik duyduğu alanda eksiğim var rica etsem banada ulaştırabilir
04-12-2005
Nihal TURAN
Okul Öncesi Öğretmeni

merhaba devrim,

ben sizin açmıuş olduğunuz görüşünüze şu bakış açısından bakmak istişyorum.

söylediğiniz doğru alıcı dil becerisi olmayan çocuğa ifade edici dil gelişimini kazandırmak zordur. ancak işin her iki yönünde de çocuğa hem alıcı dil hem de ifade edici dil gelişimini kazandırabilmek için bu iki gelişim alanına çocukta ihtiyaç duyma özelliği kazandırmalıyız. yani çocuk anlama ve ifade etmenin kendi hayatında önemli bir yeri olduğunu görebilmeli. bu nedenle dil ve konuşma gelişiminde ilk adım bu doğrultuda eğitim verilmelidir. bazı insanlar vardır konuşmayı sevmezler, bazıları uzun uzun konuşmaktan hoşlanırlar. gelişimsel yetersiliği olan çocuklarda bu özellikleri taşıyor. bazıları konuşmak için istekli iken bazıları konuşmaktan hoşlanmıyor. konuşmaktan hoşlanmayan çocuk ile konuşma terapisi çalışmak zor oluyor. bu nedenle sözel dili kullanmak istemeyen gelişimsel yetersiz çocuğun bilinç altına inmek ve dilin sözel yönünü kullanmasını sağlamak gerekmektedir. burada bilinç altı önermeleri devreye girmektedir. dil gelişiminde tao yöntemi ile çocuğun konuşmayı kısa sürede ve düzgün şekilde kazandığını ben kendi öğrencilerimde yakınen kullanıyor ve olumlu sonuçlar alıyorum.

çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

12-08-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

Epeydir üstüne düşünülen bir konuya değinmişsiniz.Otizm de dil becerileri.Gelişimin diğer alanlarında geri kalmanın konuşma üstünde değişik tonlarda etkileri oluyor.Otizm konusunda sizlere verebilicek ne yazık çok az öğrenci ortaya çıkabiliyor çünkü gerek bilişzel gerilik gerek dil ve düşünce yapısının ayrışmaması genelde algılarda ayrımlaşmama gibi sorunlar üstüne yoğun bir çalışma dan sonra sizin desteği gerçekten yararlı olabilir.Yani genel anlamda davranış sorunları ve eğitim ortamının yerleştirilmesine dek bir çok etken var.Eğitim planlamada bir eğitim danışmanının olması gerektiğini düşünüyorum.Yani bir merkezde isek, ben sana ,"Devrim,  şu anda suda ritmik nefes çalışıyorum, şurda şunu, burda bunu çalıyorum .Sen ben ayrımı için iç dil geliştirme çalışıyorum ya da m ve n lerde sorunum var ne yapmalıyım sorusunu sorabileceğim  gibi sen de bana bir çok soru sorabilirsin.Yani koordine çalışmanın burada önemi çok,genel çalışmalarımın senin alanında muhtemel yanlışları içermemesi için sana rapor sunmalıyım .Aynı şekilde çocukla ilgili tüm departmanlar da böyle çalışmalı ve ortak gelişim yolu çizilmeli.Mesela yine bir sorunsal olarak önümüze çıkan sıkça sorulan soru yazı dilini öğretirsek dil geri kalır mı" var.Bence kalmaz yazı dilin düşünce anlamında gelişmesi için gerekli okuma da dil alanında iyi bir çalışma olanağı veriyor.Yani okuma çalışması yaparken sizin uzmanlık alanınızdan yararlanmak mükemmel olanı bir yandan h ve n lerin ayırımları görsel olarak çalıştırılırken bir yandan ritmli okuma sırasında çıkacak hatalar konusunda ortak görüşler gerekli.Elbette en önemlisi aileye yapılan eğitimin yolu yordamı ve yöntemini anlatıp onayını almak dışında ikna etmek, içini rahatlatmak gerekli .Açıkçası gerçekten otistik bir çocuğu bismillah konuşma terapisine almak aile eğitimi açısından çok etik değil gibi ,o konuşma terapisi de konuşma terapisi olmaktan çıkar ,zaten senin örneğinde de öyle olmuş

Aile çocuğunun konuşması için hemen size başvurduğunda aslında durumu da yanlış tanılamış ve eğitimde pek yol almamış oluyor.Yani aile aslında bir tedavi yöntemi bulmuş oluyor ve "parasını veriyorum yapın" diyor.Bir benzetmeyle, aile çocuğunun üniversite bitirmesini istiyor avukat olmasını istiyor ve yedi yaşında roma hukuku derslerine başlıyor gibi bir durum.

Aslında kimi durumlarda uzmanlık alanlarında kavramlarda bile bazen farklılıklar görüyorum son zamanlarda "alıcı dil "kavramına takmış durumdayım mesela

Alıcı dil' in ayrımlaştırma olduğunu düşünüyorum açıklamalar aşağı yukarı böyle.Dil konusuna da önem veriyorum alıcı dil hem anlamsız hem çirkin geliyor bana TDK sözlükleri ne alemde bu konuda.

Ayrıca biliyorsun yeni TCK mız çıktı hepimize hayırlı olsun, yazan çizenleri ilgilendiren bir yasa .Senin  tanıdığın  çiçekçi " maho" yu tanımıyorum yani , benimki uzakdoğulu :)

iyi çalışmalar , eğitim konusundaki görüşlerini bekliyorum, çicek konusunu geç...Ben genelde Romanlardan çiçek alıyorum.

Sen de

 inşallah

ne işin var bizim burda demezsin .Demezsin demezsin.

iyi çalışmalar

 

01-06-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

aynı zamanda özel eğitimci olduğun için rahat anlaşabiliyoruz diye düşünüyorum.

hayal kırıklığı olan nokta istanbul da çalışan bir meslektaşınızdan duyduklarımdan sonra oluştu. adını ve bir dönem çalıştığı yeri söylemeyeyim. çalıştığı yerde daha önce benim de takip ettiğim otistik bir öğrenci ile çalışıyormuş. bunu geçen yılki kongrede tesadüfen öğrendim. bu arkadaşla kongrede konuştuğumuzda bana söylediği "..... ile konuşma terapisi yapıyorum çok zor bir çocuk ısırıyor, vuruyor problem davranışları var  vb" bu arkadaştan yapmasını beklediğim şey aileye bu çocuğun önce problem davranışlarının yok edilmesi ve öğrenmeye hazırlık becerilerinin çalışması gerektiğini söylemsi idi. zira ben bu aileye bunları söyleyip konuşma eğitimi/terapisi için bunların şart olduğunu bunlar yapılmadan çocuk ile konuşma eğitim yapamayacağımı söylediğimde çalıştığım kurumdan ayrılmışlardı. (ben de kendimce terapist ünvanını kullanmadan konuşma eğitimi yapıyorum) bu konuşmalara şahit olan birkaç konuşma terapisti arkadaştan da gerekli düzeltme gelmediği ve seyhun hocanın geçen yılki kongerede yaptığı çalıştaydaki konuşmalardan sonra hayalkırıklığı yaşadım.

uzmanlaşma konusuna gelince sana tamamen katılıyorum ama ülke şartları gereği bu şimdilik pek mümkün görünmüyor. 

01-06-2005
Devrim İLERİ
Özel Eğitim Öğretmeni

Sevgili Devrim,

konuyu burda açtığın için öncelikle sana teşekkür ederim. seninde bahsettiğin gibi biz 17 arkadaş geçen sene mezun olduk ama çoğumuz özel hastanelerde ve kliniklerde çalışmaktayız. sanırım 3 veya 4 kişide rehabilitasyon merkezinde çalışıyor olmalı. almış olduğumuz programı www.anadolu.edu.tr adresine girerek DİLKOM'un sayfasından inceleyebilirsin. biz çocukların konuşma bozukluklarının yanısıra yetişkin konuşma bozuklukları, yutkunma bozuklukları ve edinimsel bozukluklar, ses bozuklukları  üzerinde de eğitim aldık. tabi ki hepimizin daha rahat çalıştı alanlar mevcut. ben kendi adıma söyleyebilirim ki ses bozukluğu olan hastayla çalışmayı pek tercih etmem  çünkü bu alanın bana çok uzak olduğunu düşünmekteyim. hepimizin ilgi alanını içine giren konuda uzmanlaşması gerektiğini de vurguluyorum. uzmanlaşma hem biz konuşma ve dil terapistlerini hem de diğer meslek grupları içine almalıdır.

sizde hangi konuda hayal kırıklığı yarattığımızı açıkcası merak ettim. belki de meslek alanımızın ne olduğunu eğitim veren, alan ve almakta olan herkes bilmektedir. sanırım bununla ilgili bilgi vermek daha doğru olacaktır. her konuşma terapistinin zihinsel engelli, down sendromlu ya da otistik çocukla çalışması gerektiğini  zannetmiyorum. bu yukarıda bahsettiğim uzmanlaşma ile ilgilidir. dünyaya bakıldığında her dil ve konuşma terapisti uzmanlaştığı konuda terapi verir fakat diğer bozuklukları ve terapilerini de bilmektedir.ülkemizde oldukça ihtiyaç duyulan alanımızın yaratmış olduğu dezavantajın sonucu olarak da hayal kırıklığı yaşanıyor olabilir. bence konuşma terapisi ve dil terapisinin  öncelikle birbirinden farklı olduğunu belirtmek gereklidir. belki biz ve siz bunun ne anlama geldiğini biliyoruz fakat bize gelen aile bunun ne anlama geldiğini ancak görüşmeden sonra anlayabiliyor.

tabi ki sana dil-dudak egzersizleri konusunda katılıyorum. maalesef  her çocuk bu egzersizleri yapınca konuşacakmış gibi bir izlenim veriliyor ama nasıl gözlük takınca daha iyi görüyorsak, dil-dudak hareketler de yardımcı egzersizlerdir ve konuşma öncesi olması gereken hareketlerin temelini oluştururlar.bu organların birbiriyle eşgüdüm içinde çalışması bizim için çok önemlidir. dolayısıyla biz yapmış olduğumuz değerlendirme sonunca uygun olan ve olmayan çocuklara göre bu egzersizleri vermekteyiz.

alıcı dili gelişmemiş çocuklar için ifade edici dil alanında çalışmaya gelirsek ben yine bu konuda sana katılmaktayım. (belki de ikimizinde özel eğitim öğretmeni olmasında da kaynaklanan bir durum). öncelikle  çocukla çalışırken dikkat yöneltme ve cevap vermeyi öğrenme üzerinde durulmalı diye düşünüyorum. çünkü bu eğitimimizin temeli oluşturacaktır.daha sonra sıra almayı ve taklit etmeyi öğrenmeli ki alıcı dil becerilerine geçiş yapabilelim.İfade edici dil yeteneğinin gelişmesi, alıcı dil yeteneğinin gelişmesine bağlıdır. karşındaki kişinin söylediğini anlayabilen bir çocuk anladığını diğer kişilere aktararak çevresindeki kişilerle ilişki kurabilecektir. bu başta beden(jest-mimik) sonra beden+ses eşlikli olacaktır. bunu başarıyla takip edebilen çocukta eğer nörolojik bir hasar yoksa ifade edici dil (sesleri taklit etme, hece tekrarları, hece birleştirerek kelime çıkarma, tonlama ve vurgulama vb.) kazanabilir diye düşünmekteyim.

umarım sorularını yanıtlayabilmişimdir.

görüşmek üzere ....

31-05-2005
Seçil Aydın ORAL
Dil ve Konuşma Terapisti

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş Arayanlar

iş arayan 673 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Rumeysa Y.
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Dün

Seren E.
Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı

Dün

Amine G. D.
Sosyal Hizmet Uzmanı

Dün

Merve A.
Ergoterapist

Dün

Meftune S.
Çocuk Gelişimcisi

İş mi Arıyorsunuz?

Mezun oldunuz, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

EÇOP'ta MEBBİS Yıl Sonu Değerlendirme İşlemlerini (RAM Evrakları Gönderim) Hızlıca Yapın!