Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

cevaplayın lütfen

hem otistik hemde görmr engelli öğrencime nasıl yardımcı olabilirim
12-03-2008
Haticeselma ÇELİK
Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi
Öğrenciye verilen eğitim modüllerinin sınır kontrolü otomatik yapın.
4 Yanıt
merhaba arkadaşlar. Otizm çok farklı seviyelerde olabilir. bazı çocuklar içe dönük ve bazı çouklar ise dışa dönük olabiliyor. Yani Bazı otistikler sadece kendi iç dünyalarında dış dünya ile iletişim kurmadan yaşarlar. Bu çocuklar genelde konuşmazlar.Bu çocukların iç dünyasına girebilmek için empati kurak ve onun hissettiğini hissetmek gerekir. Bu en az 6-7 ay sürer. Dışa dönük olanlar ise genelde iletişime girerler fakat bu çocuklar da çoğunlukla kendi iç dünyalarındaki arkadaşları ile oyun oynar, şarkı söyler.ve hatta benim öğrencilerimden birisi bu hayali arkadaşı ile ders çalışıyordu. Fakat bu çocuklarla iletişimi daha kolay kurabiliyorum. Önce Bu çocukğun düzeyini belirlemen gerekiyor. Bunun için de benim yaptığım gibi, bu konuda çok uzman bir kişiden yardım almalısın. Eğer istersen İzmirde sadece otistik çocuklarla çalışan bir kurumda tanıdığım bir psikolog var.onunla iletişim kurmanı sağlayabilirim. saygılar
16-04-2008
Metin KES
Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi

Bu soruyu yanlış yere yazmşsınız.buraya değil de görme engelliler yada özel eğitim başlığına yazmanız gerekiyordu.çocuk total mi az gören mi?otistik yada başka bişey öncelikle etiketlerle hareket etmemenizi tavsiye ederim.kaç yaşında.dokunmaya tepki veriyormu.öğrenme duyu kanalı olarak neyi kullanmayı düşünüyorsunuz dokunma mı işitme mi? yada her ikisi de olabilir.bunları yazarsanız yardımcı olamaya çalışırım.
10-04-2008
Gülay KOÇAK
Özel Eğitim Öğretmeni

arkadaşım öncelikle çocuğun tensel temasa ne tepki veridği önemli yani tensel temasa açıkmı eğer açıksa dokunarak bir çok şeyi öğretebilirisn. görme engellilerle ilgli materyalleri kullanarak.. eğer tensel temasa kapalıysa once bu sorunu aşman gerekir.ses tepki vermesini sağlayıp komutları anlamasında yardımcı olup al ver komutunu kullanarak yaklaşmayı deneye bilirsin.. ilk nesnelere dokundurup zamanla tensel temas kurmasına yardımcı olabilirsin ... umarım yardımcı olmuşumdur..
09-04-2008
Özgül ÖNAL
Anaokulu Öğretmeni

genıs bı konu tabıykı ama dokunsal olark en faydalısı olabılır.konusan kıtaplar var.kucuk objeler elle sertlıgı yumsaklıgı ne oldugu basınca ses cıaktan egıtıcı materyalller ve kıtaplarla olabılır.bıde seslerı ıyı ayırt edebılmesı gerkıyor sesın nerden geldıgını.fızıksel yardım ılk baslarda bagımlı olarak basıt ve taklı yonergeler daha sonra bunları bagımsız olarak yapabılır hale gelbılır.umarım yardımcı olur sıze .otızımde cok farklı cesıtlerı var nasıl bı otıstık buda onemlı tabıykı.
13-03-2008
Gülümser ARSLAN
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır

PKT, KDF, BEP, GÖF ve diğer formları otomasyonunuz otomatik hazırlasın

İş Arayanlar

iş arayan 815 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

İdris E.
Özel Eğitim Öğretmeni

Bugün

Kapgan S. K.
Okul Müdürü

Dün

Kevser Y.
Uzman Öğretici

Bugün

Miray K.
Çocuk Gelişimcisi

Dün

Şilan Y.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi

İş mi Arıyorsunuz?

Mezun oldunuz, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.